Świętokrzyskie kluby przysłały list otwarty. Chcą dymisji zarządu piłkarskiego związku!

Sławomir Stachura
Do naszej redakcji wpłynął list otwarty, pod którym podpisało się kilkanaście osób reprezentujących świętokrzyskie kluby piłkarskie. Osoby te wyrażają swoje niezadowolenie z pracy zarządu Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, na którego czele stoi prezes Mirosław Malinowski. Nowy zarząd ŚZPN został wybrany w sierpniu 2016 roku. Prezes Malinowski rządzi świętokrzyską piłką piątą kadencję, od 2000 roku. Zgodnie ze związkowymi przepisami to jego ostatnia prezesura.

Prezes Malinowski zapoznał się z treścią listu i zapowiedział, że od niesie się do niego w najbliższych dniach na łamach „Echa Dnia”.

List przysłany do naszej redakcji publikujemy w całości, w oryginalnej pisowni.

List otwarty

Wyrażamy niepokój w związku z ostatnimi wydarzeniami, jakie miały miejsce na świętokrzyskich boiskach, a które opisywała lokalna prasa. Jesteśmy też zaniepokojeni brakiem reakcji Władz Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach na naganne postawy niektórych Członków Zarządu na meczach piłkarskich poza boiskiem.

Zdarzenie, jakie miało miejsce na meczu Orlęta Kielce Wicher Miedziana Góra rozegranym 3 września 2017 roku - w szczególności chodzi o skandaliczne zachowanie Członka Zarządu ŚZPN, dogłębnie wstrząsnęło działaczami klubowymi Î całym środowiskiem piłkarskim. Rzadko się zdarza, aby chuligani tak zachowywali się na meczach, a co dopiero przedstawiciel władz statutowych Związku, który powinien świecić przykładem przestrzegania przepisów związkowych i ich kontroli, a nie prowokować i zakłócać przebieg zawodów, tak aby musiała interweniować policja. Kierujemy pytanie do prezesa ŚZPN Mirosława Malinowskiego, jakie konsekwencje zostały wyciągnięte wobec członka Zarządu, który na powyższym meczu zachował się tak skandalicznie?

Prezes Malinowski już od 17 lat ciągle deklaruje transparentność i poprawę działania Związku dla dobra rozwoju piłki świętokrzyskiej, tymczasem do władz statutowych dobiera posłusznych sobie działaczy, często nieudolnych członków (jak wymieniony wyżej awanturnik) i razem z nimi prowadzi Związek fatalnie, eliminując po drodze doświadczonych działaczy, którzy swoja wiedzą w stanie rzetelnie pracować na potrzeby Związku. Ciągła nieobecność Prezesa w Związku brak i zainteresowania z jego strony problemami klubów, jest główną przyczyną słabego zarządzania Świętokrzyskim Związkiem Pliki Nożnej.

Problemów w świętokrzyskiej piłce jest dużo i ciągle narastają. Szkolenie w ŚZPN praktycznie nie istnieje, kadry naszego województwa notują najgorsze wyniki sportowe w historii Związku. Środki finansowe przeznaczone na szkolenie kadr to kwota około 400 000 tysięcy złotych, z czego 1/3 pokrywają kluby. Rodzi się pytanie, czy środki przeznaczane na szkolenie są wykorzystane w sposób właściwy i czy ludzie kierujący kadrami młodzieżowymi w Związku są w stanie spełnić oczekiwania klubów i środowiska? Utalentowanej młodzieży w naszych klubach przecież nie brakuje, a mimo to wyraźnie odstajemy sportowo od województw z naszego makroregionu - Podkarpackiego, Lubelskiego i Małopolskiego.

Podobna sytuacja ma miejsce w szkoleniu sędziów. Kwota przeznaczana na szkolenie i kolegium sędziów to 80 000 tysięcy złotych, pochodzące także ze składek i opłat klubowych. Poziom sędziowania na boiskach województwa świętokrzyskiego jest coraz gorszy, a opinie krytyczne dotyczące sędziów można usłyszeć na meczach piłki seniorskiej, ale też młodzieżowej. O słabej postawie sędziów można przeczytać w lokalnej prasie sportowej. Mimo, że od 11 lat mamy klub w ekstraklasie - Koronę Kielce, to sędziów tylko dwóch na poziomie II ligi. Pozostali są w III lidze i niższych klasach rozgrywkowych.

W Świętokrzyskim Związku Piłki Nożnej zatrudniony jest prawnik, który również generuje spore koszty. Zachodzi pytanie: kogo ten prawnik broni i przed kim? Czyje interesy reprezentuje?

Wielokrotnie sygnalizowaliśmy, że opłaty regulaminowe ŚZPN, jakimi kluby są obciążane, znacznie przekraczają Ich możliwości finansowe. Nikogo w Związku to jednak nie obchodzi. Ważne, że wystarcza na wypłaty dla podwójnie stworzonego stanowiska sekretarza Związku. Kluby płacą coraz więcej, a pieniędzy w Związku coraz mniej, Te kluby, które nie radzą sobie z finansowymi wymogami Związku rezygnują z udziału rozgrywkach i dlatego klubów w województwie mamy coraz mniej. Związek nie rob i nic, by pomagać najbiedniejszym i nie podejmuje działań, które będą wpływać na rozwój świętokrzyskiej piłki nożnej.

Da się też, niestety, odczuć, że Kluby które opowiedziały się po „niesłusznej” stronie podczas ostatnich wyborów do władz ŚZPN, traktowane są w Związku po macoszemu. Dowodem tego jest chociażby fakt, że składane do Związku przez te kluby wnioski o dofinansowanie z tzw. pomocy dla klubów, są odrzucane i nawet nikt nie pofatyguje się, by o takich decyzjach poinformować wnioskujący klub. A to przecież kluby są wartością nadrzędną Związku, są członkiem Świętokrzyskiego Związku Piki Nożnej i Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ale może ta sytuacja wynika z tego, że trudno dziś określić status zarządzających ŚZPN. Tylko kilku z nich jest reprezentantami klubów i zna z praktyki problemy, z jakimi one się borykają.

Uważamy, że nadszedł czas rozstania się z takimi władzami Związku i jego Prezesem. W naszej ocenie Zarząd ŚZPN utracił zaufanie do sprawowania mandatu i reprezentowania nas - Klubów. Dlatego wzywamy Pana Prezesa Malinowskiego i cały Zarząd ŚZPN do rezygnacji i zwołania Walnego Nadzwyczajnego Zebrania ŚZPN.

Mamy także nadzieję, iż odpowiednią reakcje potępiającą zachowanie Członka Zarządu na meczu, podejmie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ŚZPN kierując odpowiedni wniosek do najwyższej władzy - Walnego Zebrania.

Zwracamy się do redakcji Echa Dnia i z prośbą o opublikowanie naszego apelu na łamach Państwa gazety. Nazwiska i kluby popierające nasz apel przesyłamy do wiadomości redakcji, ponieważ mamy obawę, że kluby i osoby, które podpisały się pod apelem, będą szykanowane przez Związek.

Z poważaniem prezesi klubów piłkarskich województwa świętokrzyskiego

Pod listem podpisało się 17 osób reprezentujących świętokrzyskie kluby i piłkę nożną.

Sport Echo Dnia

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

l
laptop

Mściwy karzeł atakuje , :o

G
Gość

Poziom swietokrzyski pzpn to dno oglądając mecze ligi łodzkiej to az chce się oglądac mecze kontakt z sedzią jest całkiem do ludzi normalnych nie jak to bagno świetokrzyskie.

t
tico lodowka

Ta, i weźta se na prezesa tego, co kiedyś był w ZSMP, potem w PZPR, SLD. A jak się zmienił układ to kumplował z PO a teraz kumpluje z PIS. Albo tego, co w Małej Goszczy nie skończył ośmiu klas a dopiero na Śląsku robił jakiś OHAP. Albo tego, jak mu jest? Pięściarz?! Bo prawym prostym przywalił śp. człowiekowi, że ten padł jak rażony piorunm. Albo tego co wziął garczek bigosu i tony śledzi wynosi z każdej imprezy. I po pijaku go złapali jak jechał samochodem. Albo pisarza z gołą d...pą latającego po Bratniej Sławie w pijackim amoku. Tego, co napisał ten list. Tego, co remontował siedzibę Związku, zatrudniał syna, za którego sprzątał. Same nałukowce.
Teraz powaga - dziękujta chłopy, że mata Maliniaka. On jest jak spirytus 95 procentowy. bo w umyśle, inteligencji i działaniu przerasta wszystkich o 95 procent. Kto by załatwił Euro? Kto by załatwił mecze między narodami, kasę na Tymbarki i inne? Całujta go po ręcach

L
Lulu

Już od dawna wiadomo ,że ta władza naszej piłki jest jednym wielkim nieporozumieniem , farsą i pijacką mordownią - to tylko wystarczy zobaczyć niektóre fotografie z zakrapianych imprez naszych dzielnych działaczy i wówczas komentarz jest zbędny , a co do dymisji tychże panów to trzeba chyba zapomnieć .By to zrobić i samemu zrezygnować z odejścia od koryta to trzeba mieć choć odrobinę - honoru , kultury i samokrytyki a tego długo by szukać --- zwłaszcza u tego awanturnika - kiro Wichra

L
LoloOlo

Duże opłaty regulaminowe?! Są droższe ZPNy niż ten wspomniany... Tonący brzytwy się chwyta jak to mówią, a to widać po tym "liście", a w zasadzie żałościach przelanych na papier

O
Olo

Poziom naszej piłki pokazuje liczba drużyn w 3 lidze jak wyglądamy na tle innych województw...a jak jest każdy widzi nie wspominając o sędziach i ich słabym wyszkoleniu...

S
Sędzia 4ligowy

Sama prawda w tym liście! ŚZPN to fikcja...wszyscy to wiedzą ale nie powiedzą..aż do dziś.

o
on

Szpn nic nie robi i to prawda ze przydaly by sie zmiany

m
milic

Panowie kto rządzi ŚZPN ?  "KARZEŁ " i celebryta którego baba leje po mordzie prawie na każdej imprezie zakrapianej .

g
gościu

Może ktoś coś przybliży, co takiego działo się na wyżej wymienionym meczu i cóż wyprawiał tenże działacz.

G
Gość

Z tego co pamiętam to ostatnim sędziom na poziomie ekstraklasy z okręgu był P. Krzysztof Rym , czyli jakieś 30 lat . P Prezesie jakie jest szkolenie sędziów? A i pozom ich pracy woła o pomstę do nieba.

M
Martini

List napisany przez byłego milicjanta?! Podpisany przez 10 klubów??? Frustratów nie brak. Prokuratura czeka

g
gosc
W dniu 17.10.2017 o 09:36, Ten co się trochę zna napisał:

Podpisało się aż 17 osób?! Na ponad 100 klubów?! Śmieszne! Nie przepadam za panem Malinowski ale to niestety tak nie działa. A że związek kuleje to fakt...

KULEJE IDIOTO ZOBACZ KOGO SIE PROMUJE DO AWANSOW I JESZCZE TO SEDZIOWANIE !!!!! MALINOWSKI SIE DO TEGO W OGOLE NIE NADAJE

T
Ten co się trochę zna

Podpisało się aż 17 osób?! Na ponad 100 klubów?! Śmieszne! Nie przepadam za panem Malinowski ale to niestety tak nie działa. A że związek kuleje to fakt...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3