MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Laury Mleczne 2024. Ewa i Dariusz Szymkiewicz najlepszymi hodowcami krów w województwie. Po raz piąty!

Redakcja Strefy Agro
Redakcja Strefy Agro
Laureaci Świętokrzyskich Laurów Mlecznych Ewa i Dariusz Szymkiewicz w swoim gospodarstwie w Sarbicach Drugich.
Laureaci Świętokrzyskich Laurów Mlecznych Ewa i Dariusz Szymkiewicz w swoim gospodarstwie w Sarbicach Drugich. PFHBIPM
Świętokrzyskie Laury Mleczne po raz piąty dla Dariusza i Ewy Szymkiewiczów z Sarbic Drugich! Ich stado krów osiąga najlepsze wydajności

- Odpowiednie żywienie i genetyka. To najważniejsze kwestie w prowadzeniu hodowli krów mlecznych. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza praca i hodowla znów została doceniona – mówią Ewa i Dariusz Szymkiewiczowie z gminy Łopuszno w powiecie kieleckim. Puchar dla najlepszego hodowcy w regionie otrzymali podczas poniedziałkowej gali Świętokrzyskie Laury Mleczne w Ćmińsku koło Kielc.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka co roku przygotowuje ranking najlepszych stad krów mlecznych w województwie. Opracowuje go w oparciu o dane pochodzące z tak zwanej oceny wartości użytkowej, które dotyczą ilości i jakości pozyskiwanego mleka, zawartości białka i tłuszczu, a także zdrowotności zwierząt. Powstaje raport z informacjami ze stad poszczególnych hodowców. W Świętokrzyskiem ocenie Federacji podlega 220 stad, w których utrzymywanych jest 7 186 krów. Przeciętna wydajność stad w 2023 roku wyniosła 8 453 kg, średnia zawartość procentowa tłuszczu to 4,09, a białka - 3,43 procent.

Zobacz wszystkich nagrodzonych Laurami Mlecznymi w Świętokrzyskiem:

W Sarbicach Drugich jest najlepsze stado w Świętokrzyskiem

W rankingu w Świętokrzyskiem za 2023 roku, na pierwszym miejscu uplasowało się stado prowadzone przez Ewę i Dariusza Szymkiewiczów w Sarbicach Drugich w gminie Łopuszno w powiecie kieleckim. Puchar podczas gali Mlecznych Laurów otrzymali po raz piąty. Sukcesy na arenie województwa święcili już w 2019, 2020, 2021, 2022 roku. Z roku na rok osiągali coraz lepsze wyniki. Za 2018 rok wydajność stada wyniosła  11590 kilogramów, a za 2023 rok już jest to 12009 tysiąca kilogramów. Istotne są zawartości tłuszczu i białka w mleku, świadczące o stanie zdrowia krów. W stadzie państwa Szymkiewiczów zawartość procentowa tłuszczu wyniosła 3,92, zaś białka 3,59.

- Na takie wyniki pracuje się latami, każdego dnia. Jesteśmy szczęśliwi, że nasze starania, praca i troska o nasze krowy przynoszą efekty, pierwsze miejsce w rankingu bardzo nas cieszy. Czujemy satysfakcję, tym bardziej widząc jak nasi synowie są dumni - mówią Ewa i Dariusz Szymkiewiczowie.

Wydajność i zdrowie krów na bazie danych

Rolnicy przyznają, że z oceny wartości użytkowej korzystają od kilkunastu lat. Dane, jakie otrzymują, wpływają na wyniki, gdyż pozwalają im dobrze zarządzać stadem, podawać pasze, minerały, których krowy potrzebują i dbać o ich zdrowie. Utrzymają stado liczące 36 krów dojnych i 60 sztuk młodzieży.

- Dbamy szczególnie o zdrowotność i genetykę naszego stada. Kluczowe jest zebranie roślin w odpowiednim momencie wzrostu i przygotowanie wysokiej jakości paszy. Prawidłowo przygotowana kiszonka jest gwarancją jakości mleka. Podajemy krowom odpowiednie pasze, dzięki którym są zdrowe. Tylko zdrowe krowy dają najlepsze mleko – wyjaśnia Ewa Szymkiewicz. Jak tłumaczy, drugą priorytetową składową sukcesu jest genetyka, a więc kontrola rozrodu, dobór buhajów. Gospodarze tak w tej kwestii żywienia, jak i rozrodu korzystają z pomocą specjalistów.

Synowie zaangażowani w gospodarstwo w gminie Łopuszno

Państwo Szymkiewiczowie wspólnie gospodarują od ponad 15 lat. Systematycznie wymieniają i unowocześniają park maszynowy. Jakość robót ma wpływ na dobrostan zwierząt. Zbiory z 70 hektarów przeznaczają na pasze. – U nas praca się nie kończy. Nie ma sezonów z odpoczynkiem. Krowy wymagają troski każdego dnia. Coraz bardziej doceniamy, że nasi synowie chcą nas wspierać. Wiele pomogą – przyznaje pani Ewa. 14-letni Michał najchętniej jeździ traktorem z tatą w pole, zaś 11-letni Piotruś, często towarzyszy mamie w dopilnowywaniu gospodarstwa, dojeniu, a bywa że i w domowych obowiązkach wyręczy. - Motywują nas do rozwoju - zaznaczają. Choć prowadzenie gospodarstwa rolnego jest coraz trudniejsze.

Współpraca z OSM Włoszczowa

Jak zaznaczają, stabilność daje im współpraca z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską we Włoszczowie. – Do włoszczowskiej mleczarni dostarczamy mleko od kiedy prowadzimy gospodarstwo. Jesteśmy zadowoleni – zaznaczają. – Przez Pana Prezes zostaliśmy też docenieni podczas ostatniej gali. Dziękujemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie