Świętokrzyskie ma najniższy w Polsce wskaźnik zachorowań na raka szyjki macicy

Luiza Buras-Sokół
Po 10 latach zakończyły działalność ośrodki koordynujące programy profilaktyczne dla kobiet. Ten w Świętokrzyskiem zrobił wiele dobrego.

- O 647 procent wzrosła zgłaszalność na mammografię i aż o 1300 procent zwiększyła się liczba pań poddających się badaniu cytologicznemu w ciągu 10 lat funkcjonowania Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Piersi oraz Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w województwie świętokrzyskim - informuje Izabela Opalińska, rzeczniczka prasowa Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Edukacja skutkuje

Jak tłumaczy Joanna Chądzyńska, która w regionie koordynowała program profilaktyki raka piersi, Świętokrzyskie aż do 2009 roku zajmowało ostatnie miejsce w kraju pod względem objęcia kobiet badaniami mammograficznymi. W ramach zadań powierzonych Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii od 1 grudnia 2005 roku pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koodynującego prowadzili wśród mieszkańców województwa działania edukacyjne w szkołach, zakładach pracy, na poziomie miejskich i gminnych ośrodków pomocy, mające na celu uświadomienie roli profilaktyki w walce z rakiem piersi i zwiększenie zgłaszalności na badania przesiewowe.

W ciągu 10 lat aż o 647 procent wzrosła liczba kobiet zgłaszających się na mammografię. W 2006 roku z tego badania skorzystało 5941 kobiet, a w 2015 już 38422. - Obecnie nasze województwo awansowało na 10 pozycję w kraju. W Polsce średnie objęcie populacji badaniami mamograficznymi wyniosło 44,07 procent. Średnia dla województwa świętokrzyskiego to 43,52 procent, czyli przez te 10 lat zbliżyliśmy się do średniej w Polsce - wyjaśnia Chądzyńska.

W 2015 roku najchętniej robiły mammografię mieszkanki powiatu pińczowskiego, najniższa zgłaszalność na badania była w powiecie skarżyskim.

Jak podkreśla koordynatorka programu profilaktyki raka piersi, liczba kobiet w wieku 50-69 lat uczestniczących regularnie (co 2 lata) w badaniach mammograficznych przekłada się na skuteczność walki z tym nowotworem. - Poprzez regularność wykonywanych mammografii możemy wykrywać zmiany we wczesnych stadiach i skutecznie leczyć oszczędzając przy tym pierś. Wśród pań, które zbadały się w 2015 roku u 50 wykryto nowotwór złośliwy. Gdyby się nie zbadały, nie rozpoczęłyby wcześnie leczenia - tłumaczy Joanna Chądzyńska.

Cytologia najlepiej w kraju

Dzięki zachętom w postaci imiennych zaproszeń wysyłanych do uprawnionych do badań cytologicznych kobiet (w wieku 25-59 lat) zwiększyła się również zgłaszalność na te badania - o 1300 procent w ciągu 10 lat. Jak informuje doktor Arkadiusz Chil, specjalista ginekologii onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, który koordynował program profilaktyki raka szyjki macicy, w 2015 roku cytologię w ramach programu wykonało 21500 kobiet. - Szacujemy, że drugie tyle pań zrobiło to badanie w gabinetach prywatnych poza programem - dodaje.

Najchętniej badały się mieszkanki powiatu włoszczowskiego, najrzadziej - pińczowskiego. U 61 pacjentek wykryto zmiany przedrakowe. - To jest sens tych badań, że pozwalają wykryć zmiany na tyle wcześnie, żeby wkroczyć z leczeniem zanim rozwinie się nowotwór złośliwy. To badanie wprost chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy - tłumaczy doktor Chil.
Obecnie Świętokrzyskie ma najniższy w Polsce wskaźnik zachorowań na raka szyjki macicy (6,6 zachorowania na 100 tysięcy mieszkańców). Rocznie w regionie stwierdza się 70 nowych zachorowań na ten nowotwór, a 10 lat temu liczba zachorowań przekraczała 100 rocznie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie