Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Nagrody Muzealne imienia Tadeusza Włoszka rozdane w Michniowie. Poznaj laureatów

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Laureaci tegorocznej Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej imienia Tadeusza Włoszka odebrali wyróżnienia w Mauzoleum w Michniowie.
Laureaci tegorocznej Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej imienia Tadeusza Włoszka odebrali wyróżnienia w Mauzoleum w Michniowie.
W piątek 9 września w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyła się gala wręczenia Świętokrzyskich Nagród Muzealnych. W tym roku samorząd województwa przyznał ich pięć.

W piątek 9 września w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyła się uroczysta gala wręczenia Świętokrzyskich Nagród Muzealnych imienia Tadeusza Włoszka. To trzecia edycja nagród, które przyznaje Zarząd Województwa Świętokrzyskiego w dziedzinie muzealnictwa. Uroczystość odbyła się w ramach wojewódzkiej inauguracji 30. Europejskich Dni Dziedzictwa. Licznie zebranym muzealnikom w krótkich, serdecznych słowach dziękowali za pracę i gratulowali sukcesów przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, wicemarszałek Marek Bogusławski i senator Krzysztof Słoń.

Przyznano pięć nagród imienia Tadeusza Włoszka

W tym roku przyznano pięć nagród. Są nimi statuetki nawiązujące do najstarszej polskiej monety - denara Bolesława Chrobrego, oraz gratyfikacje pieniężne. Oto lista laureatów:

  • Kategoria Wystawa: Krzysztof Myśliński, Leszek Dziedzic z Muzeum Historii Kielc za wystawę „Splendor Cathedralis”.
  • Kategoria Publikacja: Zespół pracowników Muzeum Zamkowego w Sandomierzu za wydawnictwo „100 lat Muzeum Zamkowego w Sandomierzu 1921 – 2021”.
  • Kategoria Edukacja Muzealna: Marcin Kolasa za cykl „Pocztówki z Kielc”, emitowany od kilku lat przez kielecki oddział Telewizji Polskiej.
  • Kategoria Konserwacja zbiorów: Mieczysław Bąk z Bliżyna za wkład w odnowienie kościoła pod wezwaniem świętego Rocha w Mroczkowie oraz przykościelnej dzwonnicy.
  • Nagroda honorowa „Za Działalność Muzealną” dla Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Dom Długosza.

- Drewniany kościół w Mroczkowie zbudowano jako wotum mieszkańców za ocalenie przed zarazą. Gdy w latach 80 - tych ubiegłego wieku obok zbudowano nową świątynię, stara zaczęła podupadać. Były nawet głosy, że należy ją rozebrać. Zaproponowałem księdzu Antoniemu Kochanowskiemu pomoc w ocaleniu kościółka, potem kontynuowaliśmy prace z obecnym proboszczem, księdzem Krzysztofem Sieczką. Udało się nam zdobyć dofinansowania, trwająca od 2005 roku renowacja kosztowała ponad milion złotych. Uratowaliśmy ten zabytek, został odrestaurowany z zewnątrz i wewnątrz, łącznie ze starym ołtarzem, amboną i konfesjonałem. Renowacje przeszły również dwa zabytkowe obrazy - świętej Barbary i świętego Rocha, dokonała tego pani konserwator Małgorzata Misztal. Renowację przeszła także drewniana dzwonnica, która niebawem stanie się muzeum parafialnym - opowiadał Mieczysław Bąk.

Nagrody branżowe dla muzealników

Podczas gali świętokrzyski oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich wręczył dwie swoje nagrody. Otrzymali je Beata Kotasiak - Wójcik, kierownik Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu, oraz Ryszard Springer, żeglarz, twórca Muzeum Skarbów Neptuna w Kielcach.

Uroczystość zakończył występ męskiego chóru Leon Voci ze Lwowa.

Kim był patron nagrody muzealnej?

Tadeusz Włoszek (1843-1933) w czasie powstania styczniowego walczył w oddziale Mariana Langiewicza, następnie został nauczycielem łaciny i greki. W 1906 roku zamieszka w Kielcach, był działaczem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i regionalistą, wiele czasu poświęcając na zbieranie eksponatów do przyszłego Muzeum Krajoznawczego,którego w latach 1908-1933 był kustoszem. Kolekcja w 2006 roku trafiła do zbiorów Muzeum Historii Kielc. Tadeusz Włoszek uznawany jest za "ojca" kieleckich muzealników.

Zobaczcie galerię zdjęć z wręczenia nagród

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie