Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie sądy będą karać za złamanie kwarantanny! Są już trzy wnioski o ukaranie

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
Trzy wnioski o ukaranie osób, które złamał zasady kwarantanny skierowano do sądów w regionie świętokrzyskim. Wnioski nie będą rozstrzygane w trybie przyspieszonym, ale mogą być wydane tak zwane wyroki nakazowe, czyli „zza biurka”.

Lekkomyślne zachowania osób, które nie przestrzegają zasad kwarantanny bądź uciekają ze szpitala nie pozostają bez konsekwencji, także i tych karnych. Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń „kto wiedząc, że jest chory (…) na chorobę zakaźną nie przestrzega nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom lub o ich zwalczaniu albo nie przestrzega wskazań lub zarządzeń leczniczych wydanych na podstawie tych przepisów przez organy służby zdrowia, podlega karze grzywny albo karze nagany.” Do niedawna grzywna wynosiła 5 tysięcy złotych. Decyzją polskiego rządu sprzed kilku dni, złamanie kwarantanny ma być karane nawet 30 tysiącami złotych.

W regionie świętokrzyskim do piątku trafiły – jak na razie – trzy wnioski o ukaranie. – Dwa z nich dotyczą przypadków dwóch mężczyzn z Kielc, którzy uciekli z oddziału zakaźnego szpitala przy ulicy Radiowej w Kielcach. Mężczyźni mieli być badani w kierunku zakażenia koronawirusem, ale zanim badanie nastąpiło, oddalili się ze szpitala. Grozi im kara grzywny do 5 tysięcy złotych – informował sędzia Jan Klocek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach.

Trzeci przypadek dotyczy Skarżyska, tam osoba, która miała odbywać kwarantannę nie stosowała się do zaleceń i opuściła miejsce, w którym miała przebywać. Jak tłumacz sędzia Klocek wnioski o ukaranie tych osób, które do sądu skierowała policja, nie będą odbywały się w trybie przyspieszony.

– Nie ma takiej potrzeby – wyjaśnia sędzia i dodaje: - Te osoby mają podejrzenia co do zarażenia wirusem, a wnioski o ich ukaranie powinny być rozpoznane z ich udziałem. Nie ma więc możliwości na to, by teraz takie posiedzenie przeprowadzić. Niewykluczone jednak, że będą w tych sprawach odbywać się posiedzenie niejawne, na których będą wydawane wyroki nakazowe, tak zwane „zza biurka”. Od nich oczywiście przysługuje środek odwoławczy – zaznacza sędzia Jan Klocek.

Wyroki nakazowe to szczególny tryb postępowania. Może się odbyć przy kilku założeniach, gdy np. wina sprawcy jest ewidentna, gdy popełnione przestępstwo karane jest grzywną lub ograniczeniem wolności i gdy w stosunku do określonej sprawy nie toczyło się śledztwo.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie