Świętokrzyskie w kosmosie. Planetoida nazwana imieniem...

  Świętokrzyskie w kosmosie. Planetoida nazwana imieniem kieleckiego profesora!

  Piotr BURDA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Piotr Flin

  Piotr Flin ©Paweł Więcek

  Krąży sobie pomiędzy Marsem i Jowiszem. Nowej planetoidzie nadano imię "Piotrflin" na cześć profesora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
  Piotr Flin

  Piotr Flin ©Paweł Więcek


  Planetoidę przed dwoma odkryli Ukraińcy z obserwatorium Andrushivka. Najpierw nadano jej numer 296987. Planetoida obiega Słońce w odległości od 2.5 do 3.9 jednostki astronomicznej i znajduje się w Pasie Głównym Planetoid, między Marsem a Jowiszem.

  Przez dwa lata opisywano planetoidę, jej położenie, orbitę. W końcu Minor Planet Center, organizacja odpowiedzialna z zbieranie informacji o Układzie Słonecznym i planetoidach wydała oficjalny komunikat.
  Odkrytą planetoidę nazwano "Piotrflin". Otrzymała ona nazwę od imienia i nazwiska profesora Piotra Flina z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Nazwa uczelni znajduje się też w komunikacie Minor Planet Center. - To wyjątkowe wydarzenie. Taka rzecz zdarza się nam po raz pierwszy. To nagroda dla profesora Piotra Flina za wiele lat badań i okazały dorobek naukowy - mówi profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

  Kiedy do profesora dotarła informacja o planetoidzie "Piotrflin" bardzo się ucieszył. - To wyróżnienie, które trudno określić w naszych, ziemskich kategoriach. Można rzec, że to "nagroda nieziemska" - mówi profesor Piotr Flin. Na co dzień mieszka w Krakowie, pracuje w Kielcach. - W Kielcach łatwiej oglądać niebo, bo w Krakowie albo mamy chmury, albo smog wisi nad miastem - śmieje się profesor. O nadanie imienia nowej planetoidzie wystąpili ukraińscy astronomowie. Odkrywca nowej planetoidy ma bowiem prawo wystąpić o jej nazwanie. - Jest to piękny gest z ich strony. Współpracujemy ze sobą od wielu lat, odwiedzamy się - mówi profesor Piotr Flin. To prawdopodobnie pierwszy przypadek, kiedy obiekt w kosmosie nosi oficjalną nazwę związaną z regionem świętokrzyskim.

  Profesor Piotr Flin od lat jest związany z kieleckim środowiskiem astronomicznym. W swojej pracy naukowej nie zajmuje się planetoidami, bada głównie gromady galaktyk. To z jego inicjatywy powstało obserwatorium i planetarium na budynku Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego przy ulicy Świętokrzyskiej.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo