Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie. Wojsko szuka ochotników. Wstąp do służby przygotowawczej

Michał Kolera
Pożegnanie żołnierzy służby przygotowawczej na kieleckiej Bukówce. Wzorowym elewom gratulował pułkownik Paweł Chabielski.
Pożegnanie żołnierzy służby przygotowawczej na kieleckiej Bukówce. Wzorowym elewom gratulował pułkownik Paweł Chabielski. archiwum
Wojsko polskie szuka ochotników. 8 stycznia rozpoczyna się kolejny turnus szkolenia. Można się zgłaszać

Wojsko szuka ochotników do służby przygotowawczej. Są jeszcze wolne miejsca, trwa nabór. Szkolenie w turnusie zimowym rozpocznie się 8 stycznia i potrwa do 27 kwietnia.

To dobry start w armię

Czym jest służba przygotowawcza? - Jest przeznaczona dla ochotników, którzy nigdy wcześniej nie pełnili jakiegokolwiek rodzaju czynnej służby wojskowej. To najprostszy sposób, aby uzyskać tytuł żołnierza rezerwy, a następnie ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej, Narodowych Sił Rezerwowych oraz do powstających właśnie Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi podpułkownik Wiesław Loch, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.

Chętni ze Świętokrzyskiego, którzy chcą zasilić szeregi rezerwistów, mogą trafić do jednostek wojskowych z całego kraju. Jedną z nich jest także kieleckie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce. Żeby przekonać się, jak przebiega szkolenie, wybraliśmy się w piątek do jednostki. Spotkaliśmy tam pułkownika Pawła Chabielskiego, który jest komendantem centrum.

- Szkolenia, zwane u nas turnusami, organizowane są trzykrotnie w ciągu roku. Dla szeregowych trwają do czterech miesięcy. Przygotowujemy żołnierzy pod względem ogólnowojskowym i specjalistycznym, ale przez pierwszy miesiąc odbywa się tak zwane szkolenie unitarne. Żołnierze dowiadują się, w jaki sposób oddawać honory oraz wykonywać zadania taktyczne - tłumaczy Paweł Chabielski.

Po okresie unitarnym uczestnicy turnusu przechodzą do zagadnień bardziej specjalistycznych. - Są to kursy inżynieryjno-saperskie, przeciwchemiczne, ochrony i obrony obiektów. Duży nacisk kładziemy także na wszechstronny rozwój w zakresie wychowania fizycznego - mówi pułkownik Paweł Chabielski.

Są pieniądze i przywileje

Za każdy miesiąc służby przygotowawczej żołnierzowi przysługuje żołd. Jest uzależniony od stopnia, w jakim się służy. Dla szeregowych to 960 złotych brutto miesięcznie. Oprócz tego uczestnikom turnusu przysługuje wiele innych udogodnień. Są to, między innymi, zwrot kosztów przejazdu do i z miejsca odbywania tej służby oraz dużo innych świadczeń. W czasie pełnienia służby przygotowawczej żołnierze podlegają również ubezpieczeniu emerytalnemu. Okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia.

Każdy, kto chciałby odbyć służbę przygotowawczą, powinien zgłosić się do właściwej dla siebie Wojskowej Komendy Uzupełnień. Adres można sprawdzić w swojej książeczce wojskowej. W Świętokrzyskiem komendy mieszczą się w Kielcach (ulica Wesoła 29), Busku-Zdroju (Bohaterów Warszawy 10) i Sandomierzu (Puławiaków 12).

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

ZOBACZ TAKŻE: Białystok. Szopka bożonarodzeniowa. Osioł się uparł i nie chciał wejść do ciężarówki

(Źródło:poranny.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie