Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Stanisław zawita do Nowej Wsi. Rzeźbę Gustawa Hadyny ufundował Czesław Siekierski (ZDJĘCIA)

Andrzej Nowak
Czesław Siekierski i Gustaw Hadyna przy rzeźbie Świętego Stanisława w pracowni artysty w Ćmielowie.
Czesław Siekierski i Gustaw Hadyna przy rzeźbie Świętego Stanisława w pracowni artysty w Ćmielowie. Andrzej Nowak
Rzeźba Świętego Stanisława stanie w Nowej Wsi, gmina Nagłowice. Poseł do Parlamentu Europejskiego, Czesław Siekierski zamówił ją specjalnie u znanego rzeźbiarza Gustawa Hadyny z Woli Grójeckiej koło Ćmielowa. Już niebawem figurka będzie odsłonięta. Wszystkie uroczystości w Nowej Wsi przewidziane są 1 września.

Patron inicjatyw lokalnych

Czesław Siekierski ufundował rzeźbę świętego Stanisława, bo jego postać jest mu szczególnie bliska. – To wynika przede wszystkim z tego, że to jest imię mojego świętej pamięci ojca, który pół roku temu, 17 lutego, odszedł w 99 roku swego życia – opowiada poseł. – Święty Stanisław jest jednocześnie pewnym symbolem także ważnym dla naszego kraju. Taka była wola mieszkańców Nowej Wsi. To oni zaproponowali, nie ja, figurkę świętego Stanisława. Tak sobie postanowili w swoim środowisku. Wyszli z taką propozycją, że chcą mieć właśnie upamiętnienie w swojej miejscowości świętego Stanisława. Święty Stanisław będzie patronował inicjatywom kulturalnym społeczności lokalnej Nowej Wsi, miejscowego stowarzyszenia, które działa pod auspicjami Instytutu Dygasińskiego.

Dobre miejsce na konsolidację

W Nowej Wsi powstaje ośrodek na wzór pobliskiej Rożnicy, gdzie działał przed laty Uniwersytet Ludowy, który dobrze zapisał się w historii rozbudzania pasji artystycznych w naszym regionie, literackich, kulturalnych. Lokalna społeczność chce nawiązać do tej tradycji. Będzie dzierżawić od gminy budynek po byłej szkole i blisko 5-hektarowe gospodarstwo. Ludziom nie brakuje pomysłów, inicjatyw, by rozbudzić środowisko.

Czesław Siekierski podkreśla, że Nowa Wieś blisko Nagłowic jest dobrym miejscem, przykładem dla innych lokalnych społeczności, by aktywizować miejscowych ludzi i przyjezdnych. Inicjatywa zmierza do konsolidacji mieszkańców, zasypywania podziałów.

- Przy takim skłóceniu, które jest na szczeblu centralnym, wyjątkowo ważne jest tworzenie jedności na szczeblu lokalnym, gdzie ludzie myślą podobnie, by działać na rzecz swego środowiska, miejscowości, pokazywać swoją tradycję, rozwijać ją, pogłębiać, tworzyć historię współczesną – wyjaśnia Czesław Siekierski.

Inicjatywa jest wyjątkowo cenna, bo tworzy jedność między ludźmi, której nam tak bardzo potrzeba, zasypuje podziały tworzone przez rządzących. - Jeśli jest zapotrzebowanie na świętego Stanisława, ludzie chcą coś zrobić dla swej miejscowości, by uruchomić w szerszym wymiarze życie społeczne, obywatelskie, to jest to wyjątkowo ważne, bo inicjatywa jest oddolna – mówi europoseł.

Będzie na wieki

Figurka świętego Stanisława została ulepiona z gliny szamotowej, wypalona w piecu w temperaturze 1300 stopni. - To jest twardy materiał, wytrzymały na zmienne warunki atmosferyczne – wyjaśnia w swojej pracowni Gustaw Hadyna. - Gdy położę polichromię, figurka będzie trochę nabłyszczona. Woda spłynie po niej i będzie na wieki. Moja praca dyplomowa „Pieta” stoi 41 lat i nie trzeba nic poprawiać.

Rzeźba ma 85 centymetrów wysokości. Będzie osadzona na kamiennym postumencie o wymiarach 40 na 40 centymetrów i wysokości co najmniej półtora metra.

W swej symbolice figurka nawiązuje do opowieści o rycerzu Piotrze. Biskup Stanisław wskrzesza go, by zaświadczył przed sądem o jego prawdomówności.

Gustaw Hadyna wykonał zamówienie szybko, bo ma olbrzymie doświadczenie w wykonywaniu rzeźb. Jest w regionie autorem wielu pomników. Przed laty odlał z brązu popiersie znanego pisarza Wiesława Myśliwskiego, też zresztą na zamówienie Czesława Siekierskiego. - To dla mnie zaszczyt, że mogłem wykonać świętego Stanisława jako jednego z pierwszych polskich świętych, obok świętego Wojciecha – mówi Gustaw Hadyna o ostatniej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie