MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Synagoga w Chęcinach po remoncie prezentuje się znakomicie. Zobacz zdjęcia ze środka

Anna Michalska
Tak remontowana synagoga w Chęcinach prezentuje się w środku. Więcej na kolejnych zdjęciach
Tak remontowana synagoga w Chęcinach prezentuje się w środku. Więcej na kolejnych zdjęciach Miasto i gmina Chęciny
Dobiegają końca prace związane z odrestaurowaniem i wyposażeniem zabytkowego budynku XVII-wiecznej synagogi w Chęcinach. Obiekt po remoncie prezentuje się znakomicie. Mamy pierwsze zdjęcia z wyremontowanego wnętrza.

Synagoga w Chęcinach po remoncie prezentuje się znakomicie

Władze gminy Chęciny na realizację prac związanych z uratowaniem od zniszczenia historycznego obiektu pozyskały dodatkowe pieniądze zewnętrzne w kwocie blisko pół miliona złotych. To oznacza, że łącznie pozyskano już z czterech źródeł aż 7 milionów 363 tysiące złotych. Dzięki temu możliwy był kompleksowy remont synagogi.

Zobaczcie galerię zdjęć z remontowanej synagogi, także ze środka

Synagoga, której początki sięgają XVII wieku przez lata służyła mieszkającej w Chęcinach przez wiele społeczności żydowskiej. Pierwsi Żydzi pojawili się w Chęcinach już w XVI wieku. Spis ludności w 1921 roku wykazał, iż z ponad 5 tysięcy mieszkańców Chęcin – aż 56% stanowili Żydzi. II wojna światowa zmieniała wszystko, Niemcy po napaści na Polskę zlikwidowali większość Żydów. Znikli oni także z Chęcin. Po wojnie budynek służył mieszkańcom między innymi jako kino miejskie „Marmury”, biblioteka, a w kolejnych latach był siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, w którym odbywały się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, konferencje, spotkania, a nawet sesje Rady Miejskiej. Synagoga była też przez prawie 2 lata siedzibą Urzędu Gminy i Miasta Chęciny. Jednak z biegiem czasu popadła w zapomnienie i ruinę. Prowadzone działania renowacyjne są ukoronowaniem wysiłków wielu lat, mających na celu przywrócenie jej dawnej świetności.

- Blisko dziesięć lat trwało uregulowanie stanu własności. Nie mogliśmy rozpocząć tu żadnych prac, dopóki gmina nie stała się właścicielem obiektu wraz z działką – tłumaczy burmistrz Robert Jaworski.

Gmina planuje w odnowionej synagodze stworzyć Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej, które będzie służyć jako miejsce spotkań, konferencji, wystaw i wydarzeń edukacyjnych, promując tym samym dialog międzykulturowy i wzajemne zrozumienie.

- Remont synagogi w Chęcinach był oczekiwany z niecierpliwością zarówno przez mieszkańców, jak i turystów oraz miłośników historii, którzy z pewnością będą chcieli odwiedzić odrestaurowany zabytek. Prace, które obecnie dobiegają końca, przyczynią się nie tylko do ożywienia lokalnej przestrzeni miejskiej, ale również do wzmocnienia tożsamości miasta jako miejsca, w którym historia harmonijnie łączy się z nowoczesnością – mówi burmistrz Robert Jaworski.

Zakończenie prac renowacyjnych zaplanowane jest na koniec tego roku.

Zobaczcie galerię zdjęć z remontowanej synagogi, także ze środka

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin pomoże w stworzeniu wystawy w chęcińskiej synagodze. W poniedziałek, 6 listopada, specjaliści z zakresu muzealnictwa i szeroko pojętej judaistyki na czele z wicedyrektor Muzeum Jolantą Gumulą, spotkali się z władzami gminy, a także odbyli wizytę roboczą w odrestaurowywanym XVII-wiecznym budynku synagogi.

Zobaczcie galerię zdjęć z remontowanej synagogi, także ze środka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie