MKTG SR - pasek na kartach artykułów

System miejskiego monitoringu w centrum Kielc nie jest doskonały. Są miejsca, których kamery nie obejmują

Paweł WIĘCEK [email protected]
W centrum miejskiego monitoringu w Komendzie Miejskiej Policji na ulicy Wesołej Straż Miejska ma podgląd na 37 kamer.
W centrum miejskiego monitoringu w Komendzie Miejskiej Policji na ulicy Wesołej Straż Miejska ma podgląd na 37 kamer. Fot. Aleksander Piekarski
We wtorkowym "Echu Dnia" pisaliśmy, że młodzi chłopcy bili się przy deptaku, ale żadna ze służb nie podjęła interwencji, bo działo się to miejscu, którego kamery swym zasięgiem nie obejmują. Władze Kielc planują rozbudowę monitoringu. W mieście ma być bezpieczniej.

Obecnie w śródmieściu funkcjonuje 37 kamer: 24 obrotowych, 13 stacjonarnych. Centrum systemu miejskiego monitoringu znajduje się przy stanowisku kierowania oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach na ulicy Wesołej. Obsługą zajmują się osoby z komendy oraz strażnicy miejscy.

MODERNIZACJA I ROZBUDOWA

Jak informuje Krzysztof Przybylski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w magistracie, miasto jest w trakcie nie tylko rozbudowy dotychczasowej, kilkukrotnie już modernizowanej sieci monitoringu wizyjnego, ale równolegle w trakcie budowy nowego systemu opartego o technologię IP. Siedziba Miejskiego Centrum Monitoringu Wizyjnego w obiekcie stadionu piłkarskiego przy ulicy Ściegiennego jest już gotowa.

- Obecnie rozstrzygnięto przetarg na realizację I i II etapu wyposażenia Miejskiego Centrum Monitoringu Wizyjnego. Czas realizacji określony w umowach z wykonawcami to 120 dni, a więc końcowe wyposażanie centrum planowane jest na listopad bieżącego roku - mówi dyrektor Przybylski.

WIĘCEJ KAMER

W ścisłym centrum Kielc pojawi się 16 kamer. Swoim oglądem obejmą one, okolice przed dworcem PKP, Rynek z ulicami przyległymi: Dużą, Małą, Leonarda, Bodzentyńską, Warszawską do ulicy IX Wieków Kielc, Orlą, Kozią, Piotrkowską, a także plac Świętego Wojciecha, Staszica, plac Moniuszki i okolice pomnika Henryka Sienkiewicza oraz plac Wolności.

Kto decyduje o takiej lokalizacji kamer? - Budowa nowego systemu w technologii IP oraz dotychczasowa rozbudowa starego systemu odbywa się w oparciu o ponad 2-letnie prace zespołu mieszanego, w skład którego wchodzą przedstawiciele prezydenta Kielc i komendanta wojewódzkiego policji. Policjanci zawsze posiadali i posiadają prawo wyrażenia opinii co do lokalizacji punktów oglądu i takie ich opinie były każdorazowo uwzględniane - podkreśla dyrektor Przybylski. Dodaje, że kamery instaluje się miejscach najbardziej niebezpiecznych.

Nowy i stary system będą funkcjonować równolegle, ale docelowo mają być zintegrowane. Co więcej, władze Kielc chcą umożliwić także spółdzielniom mieszkaniowym włączenie się do sieci. Jednak, jak podkreśla dyrektor Przybylski, nie da się zupełnie wyeliminować tak zwanych martwych punktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie