MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szansa na aktywne studia z naszym Uniwersytetem

Jacek SIEMIENIEC
Wiedzę trzeba cenić. Chcesz otrzymywać pieniądze za naukę? Program "grantPROGRES" może w tym pomóc

"Kierunki zamawiane" to skrót, do którego już się przyzwyczailiśmy. Nie każdy jednak wie, jaką szansę daje projekt "grantPROGRES". Kusi studentów i kandydatów na studia nie tylko dodatkowymi stypendiami, ale czymś więcej. To po prostu szansa na lepsze wykształcenie, a w przyszłości na lepszą pracę. Nie można tego zmarnować.

Od września 2009 roku na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach jest realizowany projekt "grantPROGRES". Bardziej oficjalnie nazywa się "Program zwiększenia liczby absolwentów na kierunkach kluczowych dla gospodarki". Skierowany jest do studentów studiów stacjonarnych, którzy w ubiegłym roku akademickim rozpoczęli studia na kierunkach zamawianych, czyli na ochronie środowiska (I stopień), chemii (I i II stopień), fizyce (I i II stopień), informatyce (I stopień inżynierskie). Kierownikiem projektu jest doktor Marta Repelewicz. Co daje ten projekt? Daje pieniądze, i to całkiem spore. Zgodnie z jego regulaminem, studenci otrzymują tysiąc złotych stypendium miesięcznie przez 10 miesięcy studiów. Lista stypendystów jest ustalana według rankingu osiągnięć, a decydują wyniki w nauce. W końcu wiedzę trzeba cenić.

Popularny slogan mówi "pieniądze to nie wszystko", dlatego oprócz stypendiów uczestnicy projektów mają możliwość wzięcia udziału w takich kursach jak "Przedsiębiorczy student" oraz "Business English". Kursy mogą okazać się nieocenione w przyszłej karierze zawodowej. - "Przedsiębiorczy student" pomaga mi pisać biznesplany, uczy sztuki autoprezentacji oraz radzenia sobie ze stresem - mówi Kamila Krzepkowska, uczestniczka kursu. To są umiejętności, które będą atutem w poszukiwaniu pracy. A kiedy ją już znajdziemy, z pewnością bardzo się przydadzą.

Równie przydatny jest kurs "Business English", dzięki któremu można poznać biznesowy język angielski. - Prowadzenie negocjacji, akcji marketingowych czy prezentacji w języku angielskim znacznie podnosi kwalifikacje zawodowe. Mamy też szansę na zdanie egzaminu i uzyskanie Certyfikatu English for Bussiness Londyńskiej Izby Handlowo-Przemyslowej (LCC). Koszty ponosi uczelnia - mówią Magdalena Karbownik i Paulina Konieczek, uczestniczki kursu.

"GrantPROGRES" pomaga w karierze, ale też wyrównuje szanse. To w ramach tego programu odbywają się kursy wyrównawcze z fizyki, chemii czy matematyki dla studentów pierwszego roku. Dzięki nim nadrabiają zaległości z liceum czy technikum. Wreszcie to, co wszyscy lubimy, czyli podróże. Udział w krajowych i zagranicznych konferencjach daje szansę poznania studentów innych uczelni czy absolwentów kierunków zamawianych. Czasem nowe miejsce wyzwala też nowe pomysły. Tak jak w Sielpi, gdzie podczas corocznych warsztatów wyjazdowych studenci chemii rozwijają umiejętność pobierania próbek wody.

Projekt "grantPROGRES" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie