Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka 2022 w powiecie jędrzejowskim. Pomoc dostanie 100 rodzin z powiatu. Weekend cudów 11 i 12 grudnia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Trwa akcja Świątecznej Paczki w powiecie jędrzejowskim. Pomoc potrzebującym w tym roku niosą między innymi: koordynator akcji w powiecie Tomasz Puchrowicz, wolontariuszki, Karolina Kosowska uczennica jędrzejowskiego "Konarskiego", Justyna Biała oraz burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek
Trwa akcja Świątecznej Paczki w powiecie jędrzejowskim. Pomoc potrzebującym w tym roku niosą między innymi: koordynator akcji w powiecie Tomasz Puchrowicz, wolontariuszki, Karolina Kosowska uczennica jędrzejowskiego "Konarskiego", Justyna Biała oraz burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek Mateusz Zapart
W powiecie jędrzejowskim trwa akcja Szlachetna Paczka. Wolontariusze ciężko pracują weryfikując zgłoszonych do pomocy. Sprawdzając czego dokładnie potrzebują. „Weekend cudów” czyli finał akcji zaplanowany jest na 10 i 11 grudnia.

Szlachetna Paczka 2022 w powiecie jędrzejowskim

12 listopada wystartowała 21. edycja Szlachetnej Paczki w Polsce. Liderem Szlachetnej Paczki w powiecie jędrzejowskim w tym roku został Tomasz Puchrowicz członek Zarządu Powiatu. Z kolei gminy Małogoszcz i Chęciny trafiły pod opiekę księdza Tomasza Chowańca z parafii w Małogoszczu.

- W systemie na ten moment mamy ponad 80 rodzin. Do końca akcji pewnie liczba ta wzrośnie do około 100. W tym roku staramy się trafiać przede wszystkim do osób starszych, oraz z niepełnosprawnościami. Trafiły nam się osoby, które nie mają prądu, mają stare rozpadające się już piece - mówi Tomasz Puchrowicz

Do tej pory zgłoszone rodziny pochodzą z całego powiatu, ale są też z pobliskich miejscowości. Z samej gminy Jędrzejów, przynajmniej na razie, jest ich 9.

- W każdej gminie z pomocą Ośrodków Pomocy Społecznej otrzymujemy informacje o kandydatach, pełen opis ich sytuacji. Naszym zadaniem jest tam pojechać i zweryfikować jaki jest stan rzeczywisty - dodaje Puchrowicz.

W powiecie jędrzejowskim jest ponad 40 wolontariuszy. Do ich zadań należą odwiedziny rodzin zgłoszonych do akcji w celu sprawdzenia wszystkich informacji jakie uzyskali od instytucji. Później dowiadują się jakie potrzeby mają. Pomoc jest dobierana w taki sposób, by jak najbardziej przysłużyć się osobom potrzebującym. Czasem może to być żywność, ubrania, piec do wymiany lub pralka czy meble albo...możliwość zrobienia prawa jazdy.

-Zdarzają się sytuacje gdy ktoś nie chce tak zwanej rzeczówki. Jednym z pytań jakie zadajemy podopiecznym akcji jest „Co może pomóc zmienić państwa sytuację?”. Jeden pan odpowiedział na nie, że jeśli miałby prawo jazdy kategorii C poszedł by do pracy. I rzeczywiście znalazł się darczyńca, który kupił dla niego voucher na kurs. Dzięki temu ta rodzina nie musi już brać udziału w kolejnych edycjach Szlachetnej Paczki, po otrzymanej pomocy radzą sobie już sami

Pani Justyna Biała z salonu kosmetycznego Studio White Lady w Jędrzejowie, która jest wolontariuszką Szlachetnej Paczki opowiada: - W każdej rodzinie w której byłam występowała jakaś niepełnosprawność. Niektóre rodziny potrzebują żywności, w ten sposób chcą odciążyć swoje budżety. Nie mają wygórowanych oczekiwań. Przy okazji Szlachetnej Paczki możemy na kilka miesięcy odciążyć ich finansowo. Każdego roku napotykamy na inne potrzeby, którym staramy się zaradzić.

Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek uczestniczy w akcji Szlachetnej Paczki już od lat. Jak wygląda ta akcja z perspektywy darczyńcy?
- Przekazywaliśmy potrzebującym różne rzeczy: pościel hipoalergiczną dla dzieciaków z alergią, ubrania, wyposażenie do pokoju do nauki dla dziecka . Zdarzyło nam się także kupić pralkę, z którą zresztą łączy się ciekawa anegdota. Okazało się, że pani do której ona trafiła, nie umiała się obsługiwać nowoczesną pralką i musieliśmy kilka dni po akcji szukać dla niej pralki „Frani”. Udało nam się tę „Franię” zdobyć i przekazać - opowiada burmistrz

Jak dodaje Marcin Piszczek, w akcji pomagają lokalni przedsiębiorcy.

Podopieczni poprzednich edycji Szlachetnej Paczki również nie pozostają bezczynni czego przykładem jest historia bliźniaków, którzy dostali pomoc w jednej z pierwszych edycji Szlachetnej Paczki w powiecie jędrzejowskim:

- Pomogliśmy pewnym bliźniakom, którzy są nieuleczalnie chorzy. Miało to miejsce przed ich Komunią Świętą. Za rok gdy organizowaliśmy kolejną akcję wszystkie pieniądze jakie ta dwójka otrzymała na swoją Komunię przeznaczyli dla innej potrzebującej rodziny - dodał na koniec Tomasz Puchrowicz

W zeszłym roku na jedną paczkę, o wartości średnio około 5 tysięcy złotych każda, składało się średnio po 40 osób. W całym powiecie wartość paczek wyniosła około 250 tysięcy złotych.

Główny magazyn Szlachetnej Paczki znajduje się w Krakowie. Na „Weekend cudów” to właśnie z Krakowa wyjedzie ciężarówka, która przewiezie paczki do magazynu w Jędrzejowie. Funkcję tą w Jędrzejowie pełni udostępniony przez ojców Cystersów budynek na terenie Archiopactwa.

Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce. Działa od 2001 roku. Celem programu jest dotarcie do rodzin i osób w trudnej sytuacji. Szlachetna Paczka ma nieść tak zwaną „mądrą pomoc”- dzięki której ludzie sami zaczynają radzić sobie ze swoimi problemami. Ma to być pomoc, która pozwala im dokonać potrzebnej w ich życiu zmiany.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie