Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak mieszkańcy Bogorii świętowali początek roku i przywrócenie praw miejskich. Nowe zdjęcia

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Pamiątkowe zdjęcie po koncercie sylwestrowym w Bogorii.
Pamiątkowe zdjęcie po koncercie sylwestrowym w Bogorii. Jan Mazanka
Doniosła uroczystość odzyskania praw miejskich Bogorii, odbyła się w noc sylwestrową na miejscowym stadionie. Tak więc, od 1 stycznia 2024 roku, po 154 latach, Bogoria ponownie stała się miastem. Zobaczcie nowe zdjęcia.

Mieszkańcy Bogorii świętowali początek roku i przywrócenie praw miejskich

Zabawę na bogoryjskim stadionie rozpoczęto o godzinie 20 muzycznymi dedykacjami i konkursami, a dwie godziny później wójt Marcin Adamczyk powitał gości i mieszkańców obecnych na sylwestrze.

Sylwestra w Bogorii relacjonowaliśmy na bieżąco:

Główną atrakcją tej części programu był koncert ,,Kordiana” – gwiazdy wieczoru. Podczas tak ważnego dla Bogorii wieczoru, nie mogło zabraknąć rysu historycznego poświęconego odzyskaniu praw miejskich oraz odczytania, przez prowadzącego imprezę Wita Chamerę, preambuły do aktu nadania praw miejskich Bogorii. Ostatnie minuty starego roku, zarezerwowano na część oficjalną rozpoczętą złożeniem gratulacji wójtowi Marcinowi Adamczykowi za uwieńczone sukcesem starania o odzyskanie praw miejskich. Symboliczny klucz do miasta Bogoria, już burmistrzowi Marcinowi Adamczykowi, wręczyli: sołtys sołectwa Bogoria Jacek Adamus i starosta staszowski Józef Żółciak.

- Serdecznie dziękuję za ten klucz. Państwu obiecuje, że drzwi gabinetu burmistrza będą dla wszystkich otwarte, a ten klucz zawiśnie w zaszczytnym miejscu naszego urzędu – mówił Marcin Adamczyk.

- Historię każdego miasta na przestrzeni lat tworzą ludzie w nim mieszkający, pracujący dla niego. I tak jest również w przypadku Bogorii. Przez wiele lat tworzono w naszym mieście wspaniałe obiekty, budowano tradycję i kulturę. Dzisiaj możemy korzystać z wszystkich dobrodziejstw pozostawionych przez wcześniejsze pokolenia. W imieniu własnym oraz zarządu powiatu, mam zaszczyt i przyjemność pogratulować mieszkańcom Bogorii, samorządowi miasta i gminy oraz panu burmistrzowi uzyskania praw miejskich. Jesteście państwo na 6-tkę, bowiem Bogoria jest szóstym miastem w powiecie staszowskim. Kończąc, pragnę życzyć całej wspólnocie gminnej dalszego rozwoju, podejmowania zawsze trafnych decyzji służących podnoszenia standardów życia mieszkańców. Życzę państwu dużo zdrowia, samych szczęśliwych dni, uśmiechu na co dzień, wzajemnej życzliwości oraz spełnienia swoich planów, wszystkiego najlepszego w Nowym Roku – mówił starosta, Józef Żółciak.

Pierwsze wzmianki o Bogorii pochodzą z czasów, kiedy wieś była częścią składową dóbr należących do rodu Bogoriów ze Skotnik. W 1578 roku wieś miała 7 łanów i była zamieszkiwana przez 7 kmieci, 2 zagrodników, 3 komorników oraz 6 ubogich. W 1616 roku Krzysztof Bogoria Podłęcki założył miasto na podstawie przywileju lokacyjnego wydanego przez króla Zygmunta III Wazę. Nowo założone miasto otrzymało nazwę od herbu założyciela "Bogoria". Podłęcki wybudował również ratusz. W 1620 roku zbudował drewniany kościół oraz klasztor, do którego sprowadził kanoników regularnych, zwanych popularnie markami. Przy kościele był również szpital.

W 1827 roku Bogoria liczyła 73 domy i była zamieszkiwana przez 425 osób. Natomiast w 1859 w mieście było 69 domów i 612 mieszkańców. W 1869 roku Bogoria, jak większość miasteczek w zaborze rosyjskim utraciła prawa miejskie.

W 1921 roku osada liczyła 141 domów oraz 1185 mieszkańców, w tym 450 Żydów W osadzie była czteroklasowa Publiczna Szkoła Powszechna, Urząd Pocztowy, posterunek Policji Państwowej, Ochotnicza Straż Pożarna. W czasie II wojny światowej w okolicy miało miejsce wiele akcji zbrojnych partyzantów z oddziału Jędrusiów. W sierpniu 1944 w czasie walk na przyczółku baranowsko-sandomierskim, osada została zniszczona w około 95 procentach, głównie wskutek niemieckich bombardowań. Obecnie w Bogorii mieszka około 1050 osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie