MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak obchodzono Święto Niepodległości 2022 w Bliżynie. Dużo się działo. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Święto Niepodległości obchodzono w wielu miejscach w gminie Bliżyn, między innymi w szkole w Sorbinie.
Święto Niepodległości obchodzono w wielu miejscach w gminie Bliżyn, między innymi w szkole w Sorbinie.
W gminie Bliżyn Święto Niepodległości obchodzono w szkołach, 11 listopada odbyły się oficjalne uroczystości, a na zakończenie - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Narodowe Święto Niepodległości 2022 w Bliżynie

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się jeszcze przed 11 listopada. W Szkole Podstawowej w Sorbinie zorganizowano uroczystą akademię, podczas której wystąpiły Maja Borowiec i Ewelina Lisowska, laureatki V Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „Kiedy mówię Ojczyzna, myślę…” Następnie wspólnie odśpiewano hymn. Dyrektor placówki Henryk Żak opowiedział uczniom o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W tym dniu rozstrzygnięto też konkurs plastyczny „11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości”. Akademia odbyła się także w Szkole Podstawowej imienia generała Stanisława Maczka w Bliżynie.

W piątek 11 listopada obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Ludwika w Bliżynie. W homilii ksiądz mówił o patriotyzmie i apelował o zasypanie rowów nienawiści między opozycją a rządzącymi. Po nabożeństwie złożona z uczestników kolumna marszowa przeszła pod pomnik ofiar II wojny światowej, gdzie oddano hołd pomordowanym i złożono wiązanki kwiatów. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał sekretarz gminy Michał Jędrys, który przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego z depeszy notyfikującej powstanie niepodległego państwa polskiego z 16 listopada 1918 roku: „Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez 140 lat ciążyła na losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku sprawiedliwości”. - Stoimy pod biało-czerwoną, symbolem naszej wolności, niepodległości i niezależności. Bądźmy dumni z Rzeczpospolitej. Pamiętajmy o naszej historii. By więcej nie dotknęła naszego kraju żadna targowica. I niech nikt nie próbuje urwać z czerwonego sukna choćby kawałka dla siebie.

Po południu w Mroczkowie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z chórem Klubu Seniora „Zawsze Młodzi”, wzięli w nim udział także członkowie zespołu ludowego „Sobótka” oraz strażacy i mieszkańcy. W gminnym ośrodku kultury „Zameczek”, w nastrojowej atmosferze, piosenki wojskowe i patriotyczne śpiewano wspólnie z akompaniującą na gitarze Grażyną Suligowską przy wokalnym wsparciu Katarzyny Matli.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie