Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak prezentuje się Labirynt z Kukurydzy 2019 w Kurozwękach! Wielkie otwarcie już 21 lipca [ZDJĘCIE, SZCZEGÓŁY]

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Tak prezentuje się Labirynt z Kukurydzy 2019 w Kurozwękach! Wielkie otwarcie już 21 lipca [ZDJĘCIE, SZCZEGÓŁY]
Tak prezentuje się Labirynt z Kukurydzy 2019 w Kurozwękach! Wielkie otwarcie już 21 lipca [ZDJĘCIE, SZCZEGÓŁY] Powiat staszowski z drona
Postać tajemniczego rycerza z mieczem i tarczą, napis " Od XIV wieku Browar Popiel" i rok 2019. Tak wygląda w tym roku labirynt z kukurydzy i konopi w Kurozwękach, który od trzynastu lat jest ogromną atrakcją dla turystów odwiedzających tamtejszy Zespół Pałacowo - Parkowy. Wielkie otwarcie labiryntu planowane jest na 21 lipca.

Imponująco z lotu ptaka prezentują się ścieżki w tegorocznym Kurozwęckim Labiryncie. Od trzynastu lat są ogromną atrakcją dla turystów odwiedzających i zwiedzających Zespół - Pałacowo Parkowy. Jak dowiedzieliśmy się od Pawła Staszczaka zajmującego się promocją pałacu - wielkie otwarcie labiryntu szykowane jest na 21 lipca. Nie ustalono jeszcze dokładnej godziny. Wciąż trwają rozmowy. Wejście do labiryntu będzie biletowane, jak co roku. Ceny będą prawdopodobnie wynosić od 4 do 6 złotych za osobę.

Tajemnica rycerza "z labiryntu"
- Ścieżki są już wytyczone, a kukurydza i konopie rosną w szalonym tempie. W tym roku dróżki przybiorą kształt rycerza, a na tablicy przed wejściem przedstawimy krótką historię piwa. Chcemy w ten sposób uczcić wybudowanie browaru w XIV wieku przez rycerza Dobiesława z Kurozwęk. Pierwszy browar na tym terenie powstał prawie 600 lat temu, a dzisiaj my podtrzymujemy tradycję warzenia piwa - informują właściciele Zespołu Pałacowo - Parkowego w Kurozwękach na stronie internetowej.

Kim był ów Dobiesław? Historia tej postaci sięga XIV wieku. Wtedy to, być może na miejscu małego drewnianego gródka, staraniem zmarłego w 1397 roku Dobiesława, bądź nieco wcześniej zmarłego jego syna, również Dobiesława z Chodowa piszącego się de Kurozwanky, zbudowany został zamek - znany z dokumentu z 1400 roku jako castrum Curoswank. Zamek ulokowano na wyniosłej nad bagnistym rozlewiskiem rzeki Czarnej kępie, wzmocnionej balami. Początkowo wzniesiono owalny kamienny mur z wjazdem, zapewne od strony południowej. Wkrótce, w południowej części dziedzińca wybudowano kamienną, czterokondygnacyjną, czworoboczną więżę z nadwieszonym, drewnianym poddaszem o funkcjach mieszkalnych i strażniczych. Pozostałą część wybrukowanego dziedzińca wypełniała zapewne drewniana zabudowa. Taką historię przedstawił Jerzy Zub w dziele "Kurozwęki. Zamek", Wydawnictwo „ABC” Tarnobrzeg 2001.

- Bardzo trudno określić dokładną datę, kiedy założono browar w Kurozwękach, ale przypuszcza się, że musiało to być na początku "powstania" zamku. Powodem był fakt, iż wówczas woda nie nadawała się do picia. Zatem powszechnie spożywanym napojem było właśnie piwo - poinformował nas Paweł Staszczak.

Browar "powrócił" do Kurozwęk

W tegorocznym labiryncie zwraca uwagę jeszcze jedna rzecz. Rycerz "z labiryntu" w jednej ręce trzyma miecz, a w drugiej tarczę z herbem. Jest to herb obecnych właścicieli Pałacu i Browaru, czyli rodziny Popielów. Symbol kontynuowania tradycji. Symbol tego, że historia powraca, że pamięć o korzeniach, tradycji i obyczajach jest i powinna być wiecznie żywa.

Jak wcześniej wspomnieliśmy - tradycje warzenia piwa w Kurozwękach sięgają XIV wieku. Po koniec 2018 roku zostały oficjalnie przywrócone przez na te ziemie przez właścicieli Zespołu Pałacowo - Parkowego. Otóż w grudniu ubiegłego roku miało miejsce wielkie otwarcie Browaru Popiel - browaru restauracyjnego warzonego w Kurozwękach. Obecnie można tam skosztować kilku rodzajów piw. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Browar Popiel w Kurozwękach już otwarty. Było mnóstwo znanych osób [ZDJECIA]

Atrakcje w labiryncie

Spacerując po labiryncie można sprawdzić swoją zdolność orientacji w terenie, jak również wiedzę. Na terenie labiryntu nie działają telefony komórkowe, przez co adrenalina jest większa. Co roku organizowane są tam konkursy. W ścieżkach labiryntu umieszczane są punkty z pytaniami, które trzeba odnaleźć. Każdy uczestnik zabawy ma za zadanie odszukać ukryte pytania i uzupełnić specjalną krzyżówkę. Prawidłowo wypełnione kupony biorą udział w losowaniu nagród. Jest przygotowywana również druga zabawa dla chętnych: "Znajdź BONUS". Zadanie polega na odszukaniu i zaznaczeniu na planie labiryntu lokalizacji dwóch wskazanych na bilecie punktów "B".

Po raz trzynasty

Tegoroczny labirynt w Kurozwękach będzie otwarty po raz trzynasty. Co roku ścieżki, którymi poruszają się goście formowane są w inne wzory. Obecni właściciele pałacu współpracują z amerykańską firmą The Maize (www.themaize.com), która zajmuje się projektowaniem labiryntów w kukurydzy na całym świecie. W Kurozwękach firma zrealizowała już 13 projektów labiryntu. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: Atrakcje - Labirynt w Kurozwękach

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – FOMO, groźne uzależnienie Polaków

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie