Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te egzotyczne zwierzęta żyją w powiecie kieleckim. Takie niezwykłe okazy mieszkają w naszych domach

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W powiecie kieleckim żyją egzotyczne zwierzęta. Nasi hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak żółw grecki, czy stepowy, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Zobacz jakich, egzotycznych zwierząt przybyło w naszym regionie >>>
W powiecie kieleckim żyją egzotyczne zwierzęta. Nasi hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak żółw grecki, czy stepowy, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Zobacz jakich, egzotycznych zwierząt przybyło w naszym regionie >>>Wikipedia
W powiecie kieleckim żyją egzotyczne zwierzęta. Nasi hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak żółw grecki, czy stepowy, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Zobacz jakich, egzotycznych zwierząt przybyło w naszym regionie.

Te egzotyczne i niezwykłe zwierzęta żyją w domach w powiecie kieleckim

O tym jakie egzotyczne zwierzęta żyją w powiecie kieleckim wiedzą hodowcy oraz... pracownicy Starostwa Powiatowego w Kielcach, gdzie należy zgłaszać te osobliwe okazy. Rejestracją tych zwierząt zajmuje się Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska. Sprawdźcie, jakich nietypowych zwierząt przybyło w powiecie kieleckim.

W powiecie kieleckim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy żółw królewski, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków, w tym również takich, jak Kakadu biała, zagrożonych wyginięciem. Mamy też Rozellę białolicą (Platycercus eximius) - gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papug wschodnich. Zasiedla południowo-wschodnią i wschodnią Australię oraz Tasmanię. Introdukowany również na Nową Zelandię i wyspę Norfolk. Ogółem w powiatowym rejestrze znajduje się kilkaset zwierząt egzotycznych.

Zarejestrowane ptaki egzotyczne, a było ich w sumie 34, to różne gatunki papug. Wśród zwierząt egzotycznych wpisanych w ubiegłym roku do rejestru są także gady - 3 pytony królewskie, 4 żółwie i 1 egzotyczna jaszczurka - felsuma madagaskarska.

Zobaczcie jakie zwierzęta znalazły się na liście:

  1. modrolatka czerwonoczelna - 4 zarejestrowane zwierzęta
  2. rozella białolica - 3
  3. rudosterka zielonolica - 2
  4. żółw stepowy - 3
  5. świergotka seledynowa - 1
  6. ara ararauna - 1
  7. szkarłatka królewska - 1
  8. pyton królewski - 3
  9. aleksandretta śliwogłowa - 2
  10. mnicha nizinna - 2
  11. felsuma madagaskarska - 1
  12. kakadu biała - 1
  13. wróbliczka szaroskrzydła - 17
  14. żółw grecki - 1

Łącznie w 2023 roku w powiecie kieleckim zarejestrowano 42 egzotyczne zwierzęta.

Kto musi zarejestrować zwierzę?

Obowiązek dotyczy osób, które posiadają żywe zwierzęta – płazy, gady, ptaki lub ssaki - z gatunków wymienionych w aneksach A i B rozporządzenia Rady nr 338/97. Rejestracji dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt. Gatunki wskazane w rozporządzeniu to w przypadku grupy A – te najbardziej zagrożone wyginięciem, a grupy B – te, którym bez właściwiej kontroli może grozić wyginięcie.

Obowiązek zgłoszenia do rejestru nie dotyczy:

  • ogrodów zoologicznych,
  • podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie handlu żywymi zwierzętami gatunków chronionych na podstawie przepisów,
  • podmiotów czasowo przetrzymujących zwierząt celem ich leczenia i rehabilitacji.

Jak zgłosić zwierzę do rejestru?

Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć w Starostwie Powiatowym w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie zwierzęcia lub sprowadzenia go do Polski. Dokument jest do pobrania w starostwie lub na jej stronie internetowej. Do wniosku należy dołączyć dowód opłaty skarbowej w wysokości 26 zł i kopię dokumentu potwierdzającą legalność pochodzenia zwierzęcia.

Co ważne, w przypadku śmierci bądź przekazania zwierzęcia należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie. Dokonanie zmiany danych zawartych w rejestrze zwierząt (np. liczby wpisanych zwierząt) lub wykreślenie z rejestru zwierząt nie podlega opłacie skarbowej. Należy także pamiętać, że zgodnie z art. 127 pkt 3 oraz 129 pkt 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody, kto umyślnie nie zgłasza zwierząt egzotycznych do rejestru, popełnia wykroczenie i podlega karze aresztu albo grzywny.

Wpis do rejestru wymaga wniesienia opłaty skarbowej w kwocie 26 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie