Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tę książkę warto przeczytać. Licealistki z Końskich opisały w niej losy swoich dziadków

Marzena Kądziela
Autorki publikacji Natalia Staciwa i Zuzanna Staciwa z jej bohaterami Danutą i Aleksandrem Babickimi.
Autorki publikacji Natalia Staciwa i Zuzanna Staciwa z jej bohaterami Danutą i Aleksandrem Babickimi. Marzena Kądziela
- Nie dość, że utalentowane, to jeszcze piękne – mówił w sobotę na spotkaniu w bibliotece dyrektor Dariusz Kowalczyk o młodych autorkach książki Natalii Staciwie i Zuzannie Staciwie. Koneckie licealistki faktycznie są bardzo ładne, ale nie urodzie zawdzięczają swój sukces lecz pracowitości i szacunkowi dla starszych członków rodziny.

Nieczęsto zdarza się, by nastolatkowie interesowali się losami swoich rodzin do tego stopnia, by pisać o nich pracę. A tak właśnie było z bliźniaczkami Zuzanną Staciwą i Natalią Staciwą, które od najmłodszych lat wsłuchują się w opowieści dziadków. Opisały je i wysłały prace na konkursy historyczno - literackie. Najpierw była to praca o dziadku Aleksandrze Babickim potem o babci Danucie Babickiej. Spisane przez licealistki i nagrodzone wspomnienia okazały się na tyle ciekawe, że dyrektor Biblioteki Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich Dariusz Kowalczyk postanowił wydać je w formie książki w bibliotecznym wydawnictwie „Arslibris”. Z autorkami i bohaterami publikacji pod tytułem „Wojenne i powojenne losy Polaków. Na podstawie wspomnień naszych dziadków” spotkaliśmy się w sobotę w bibliotece w ramach uroczystości Koneckiego Września.

Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich od najmłodszych lat interesowały się losami swoich bliskich. Gdy spotykały się z dziadkami: Danutą i Aleksandrem Babickimi mieszkającymi w Starachowicach, oprócz bajek wysłuchiwały prawdziwych historii z czasów drugiej wojny światowej. Te historie nie były łatwe i przyjemne, mimo to dziewczyny z zapartym tchem je chłonęły.

– Nasza babcia miała zaledwie dziesięć lat, gdy jej starszy brat Henryk, walczący w Związku Walki Zbrojnej został aresztowany przez NKWD – opowiadają siostry. – To był marzec 1941 rok. Po trzech miesiącach małą Danusię i jej rodzinę zapakowano do bydlęcego wagonu i wywieziono na Syberię. Dziadek zaś, Aleksander Babicki pseudonim „Tur”, był żołnierzem Armii Krajowej. Działał w okręgu Białystok. Wraz z siatką konspiracyjną w 1944 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony do sowieckich łagrów. Serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi Dariuszowi Kowalczykowi za zainteresowanie naszą pracą.

Na spotkaniu była obecna rodzina Staciwów i Babickich. Bohaterowie publikacji Danuta i Aleksander Babiccy ze Starachowic w ciepłych słowach mówili o swoich uzdolnionych wnuczkach, o tym, że cieszą się, iż młode pokolenie chce słuchać opowieści o bardzo trudnych czasach, o głodzie, biedzie, chłodzie, rozstaniu, bohaterstwie i „zwyczajnym” życiu w ekstremalnych warunkach. Zarówno dziadkowie jak i wnuczki otrzymały od licznie zebranej w bibliotece publiczności wielkie brawa.
Najnowsza pozycja bibliotecznego wydawnictwa „Arslibris” jest dostępna w Bibliotece Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich w cenie 15 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie