MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Stefana Żeromskiego w Kielcach zapowiada kolejny sezon. Będzie siedem premier na nowych scenach

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Wideo
od 12 lat
Bardzo bogato i interesująco zapowiada się sezon 2024/25 w teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Oprócz siedmiu zapowiadanych premier teatr zaprosi na głośne czytania, wystawy, monodramy, recitale, warsztaty, dyskusje. Wszystko w nowych lub zmodernizowanych wnętrzach przy ulicy Sienkiewicza 32.

Teatr Żeromskiego w Kielcach zapowiada kolejny sezon. Będą premiery w odnowionej siedzibie

Powrót teatru do nowego/starego miejsca właśnie się finalizuje a zapoznawanie z nim publiczności rozpocznie się już pod koniec sierpnia. 23 sierpnia na dziedzińcu teatru wystąpi Soley, islandzka artystka, która swoją twórczość opiera na łagodnych, melodyjnych, pełnych osobliwego klimatu brzmieniach, mających swoje źródło w muzyce folkowej rodem ze Skandynawii.

Dzień później na Nowej Scenie odbędzie się czytanie dramatu „Syn” Julii Nowak.

30 sierpnia teatr zaprosi na przeniesioną na Nową Scenę sztukę „Kilka opowieści z Islandii”.

21 września na tej samej Nowej Scenie zobaczymy „Helgiego, syna Jona”, obie sztuki miały premiery w poprzednim sezonie.

Zobacz galerię zdjęć z konferencji w kieleckim teatrze

Dużą Scenę widzowie będą mogli zobaczyć po raz pierwszy 28 września, kiedy nastąpi jej uroczyste otwarcie. Pokazany zostanie „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego. Ten spektakl - premiera 5 lat temu na 140-lecie teatru - wcześniej będzie pokazany w Rejkiawiku, z którym kielecka scena współpracuje.

- Wybraliśmy „Widnokrąg”, bo to tekst związany z regionem, a w sztuce gra cały zespół – wyjaśnia dyrektor teatru Michał Kotański dodając, że realizacja tych planów jest możliwa dzięki finansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego oraz Funduszy Norweskich, które wspomogły remont, ale także tak zwane miękkie projekty polegające na współpracy międzynarodowej.

Pierwszą, zapowiadaną na 26 października premierą przy ulicy Sienkiewicza 32 będzie „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka w adaptacji Michała Kmiecika i reżyserii Marcina Libera. - Ten zespół twórców jest znany ze spektaklu „Ale z naszymi umarłymi”, liczymy na równie atrakcyjny, może lekko bulwersujący spektakl – mówi dyrektor.

Drugą premierą w grudniu będzie projekt, który zostanie wyłoniony lada moment w ramach otwartego naboru imienia Ireny i Tadeusza Byrskich. Ma to być spektakl dla szkół podstawowych. Zgłosiło się bardzo wielu chętnych pragnących wystawić w Kielcach między innymi „Balladynę” czy „Mity greckie”.

W styczniu na Nowej Scenie premiera duetu Agnieszka Jakimiak i Mateusz Atman „Drzwi percepcji” według prozy Aldousa Huxley`a. To traktat o postrzeganiu świata – percepcji, oraz o jej zmianach wywołanych substancjami psychoaktywnymi. Autor opisał w nim swój eksperyment z halucynogenną meskaliną.

Kolejna premiera na Dużej Scenie w lutym przyszłego roku skierowana jest do najmłodszych widzów: „Jaki człowiek jest każdy widzi” Marzeny Matuszak w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. Przedstawienie opowie o człowieku z nietypowej perspektywy – rodziny Yeti. Ile możemy nauczyć się przyglądając się sobie oczami Wielkiej Stopy? Będzie to koprodukcja z Nowym Teatrem w Warszawie.

W kwietniu do teatru powróci Mateusz Pakuła i spektakl „Skóra po dziadku”. To najnowsza, właśnie wydawana książka Mateusza Pakuły, który ponownie sięga do rodzinnej historii. Akcja rozgrywa się w Kielcach na początku lat 50., gdy jego nastoletni dziadek za szczeniacki wybryk trafia do kieleckiej katowni. Spektakl tak jak „Jak nie zabiłem swego ojca” realizowany jest wspólnie z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie.

Na maj zaplanowano premierę „Protestu kieleckiego” w reżyserii Jakuba Skrzywanka - obecnego dyrektora Teatru Starego w Krakowie we współpracy z Julią Nowak, Piotrem Szostakiem i Pawłem Sablikiem. Drugi tytuł sztuki to „Do kogo należą Kielce”, bo jej tematem jest sprawa własności i przejmowania kamienic po II wojnie światowej. Zespół twórców zbiera w Kielcach materiał i zachęca mieszkańców do kontaktu, bo rzecz jest oparta na faktach.

Ostatnią premierą sezonu będzie muzyczny spektakl „Koń na rycerzu” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Tadeusza Kabicza na podstawie książki „Sztuka obsługi penisa” autorstwa Andrzeja Gryżewskiego, Przemysława Pilarskiego. To dramatoopera o kondycji współczesnego mężczyzny i stereotypach i schematach w jakie obrosła figura faceta. Ma to być dowcipna, muzyczna opowieść o kłopotach z męskością.

Jednak premiery to tylko część działalności teatru, który proponuje także wiele innych aktywności. - Po wakacjach teatr udostępni wydawnictwo, w którym na 50 stronach opiszemy jakie mamy plany na ten sezon - wyjaśnia dramaturg Paweł Sablik.

- Tegoroczny sezon teatralny przebiegać ma pod hasłem Rzeczpospolita Miłości – bo to bardzo pojemne sformułowanie. Teatru jako miejsce wspólne dla wszystkich, tak jak wszystkich dotyka miłość, bez względu na jej wymiar - do drugiej osoby, ojczyzny, boga - dodaje.

Teatr proponuje lubiane mikro-spektakle czyli czytania performatywne, bilety na nie kosztować będą symboliczną złotówkę a prezentować się będą znani aktorzy, w najbliższych planach są teksty Hłaski i Reymonta.

Nowo utworzona Galeria zapraszać będzie na wystawy, pierwsza już w październiku.

W ramach cyklu Solo za teatrem pokazywane będą monodramy i recitale, dzięki studiu nagrań przygotowywany będzie podcast Stefan posłuchaj.

Nie zabraknie wydarzeń związanych z 100. rocznicą śmierci Stefana Żeromskiego a także warsztatów.

Teatr nadal będzie zatrudniał nianię, by zajęła się dziećmi, kiedy rodzice oglądają przedstawienia, zaprosi także do otwieranej restauracji. Jesienią odbędzie się kolejny Festiwal Teatralny. Szczegóły wkrótce a sprzedaż biletów na teatralne wydarzenia rusza online już 1 lipca.

Zobacz galerię zdjęć z konferencji w kieleckim teatrze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie