Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teczki “Bolka”w Kielcach - jest dużo ...roboty

Krzysztof Krogulec
Na ekranach w czytelni dostępne były dokładnie te same dokumenty, które dwa dni wcześniej zamieszczono na echodnia.eu
Na ekranach w czytelni dostępne były dokładnie te same dokumenty, które dwa dni wcześniej zamieszczono na echodnia.eu Krzysztof Krogulec
Od środy dokumenty można oglądać w Instytucie Pamięci Narodowej na ekranie komputera po wcześniejszym wypełnieniu wielu dokumentów - w internecie bez ceregieli były dwa dni wcześniej.

Od poniedziałku 22 lutego dotyczące Lecha Wałęsy akta tajnego współpracownika “Bolka” - strona po stronie- można oglądać w internecie, także na portalu echodnia.eu. W środę, 24 lutego te same dokumenty zostały udostępnione dziennikarzom i historykom w regionalnych delegaturach Instytutu Pamięci Narodowej, także w kieleckiej.

Akta "Bolka" strona po stronie.Czy Wałęsa współpracował z SB? - czytaj więcej

Po godzinie 13 wszystkie trzy stanowiska przy dwóch biurkach w małej czytelni delegatury były zajęte przez dziennikarzy kieleckich mediów. Choć dostęp do dokumentów był sprawniejszy niż zwykle - gdy czeka się kilka dni czy tygodni- należało dopełnić wszelkich formalności.

Wpierw przygotować pismo z rekomendacją redakcji, wypełnić szczegółowy kwestionariusz danych osobowych i po zostawieniu toreb, tylko z aparatem fotograficznym, kamerą i notesem można było wejść do czytelni.

Tu należało zapoznać się z 25-stronicowym regulaminem udostępniania dokumentów stanowiących zasób archiwalny Instytutu Pamięci w czytelniach i pracowniach naukowych, samodzielnego wykonywania kopii przy użyciu aparatów fotograficznych oraz składania zamówień na usługi reprograficzne. Następnie należało podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem i zobowiązać do przestrzegania jego postanowień. Ot, obowiązkowa procedura. Ale to jeszcze nie koniec. Na dwóch osobnych kartkach należało wpisywać datę wykonania kopii, numery stron kopiowanego dokumentu, cel wykonania kopii, imię i nazwisko, podpis.

Okazało się, że fotografować dokumenty można było tylko z ekranu komputera, gdzie 185 stron Teczki Personalnej Tajnego Współpracownika “Bolek”, 578 stron Teczki Pracy “Bolka” oraz list generała Kiszczaka do dyrektora Archiwum Akt Nowych zamieszczono w czterech plikach pdf. Dwie okładki teczek “Bolka” zostały wydrukowane dla potrzeb mediów.

Na zakończenie wizyty w czytelni każdy otrzymał pismo informujące, iż w związku ze złożonym wnioskiem o udostępnienie dokumentów tak zwanej teczki Tajnego Współpracownika “Bolek”- w Czytelni Akt Jawnych Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej udostępnione zostaną pomoce archiwalne, w oparciu o które można telefonicznie zamówić wybrane jednostki archiwalne i termin kolejnej wizyty.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że znacznie łatwiej zapoznać się omawianymi dokumentami w internecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie