Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumny Dzień Garncarstwa w Rędocinie. Niezwykła impreza z mnóstwem ciekawostek

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Jarosław Rodak jest ostatnim garncarzem starego pokolenia w Rędocinie. Warsztat prowadzi wraz z synem.
Jarosław Rodak jest ostatnim garncarzem starego pokolenia w Rędocinie. Warsztat prowadzi wraz z synem.
W niedzielę 22 maja we wsi Rędocin w gminie Bliżyn odbył się I Dzień Garncarstwa. W tej miejscowości wciąż działa ostatni warsztat, w którym Jarosław Rodak z synem wykonują naczynia i ozdoby tradycyjną metodą. W wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców gminy.

I Dzień Garncarstwa w Rędocinie, w gminie Bliżyn

W niedzielę 22 maja w Rędocinie odbył się pierwszy Dzień Garncarstwa, zorganizowany dla kultywowania tradycji. Pomysłodawcami imprezy byli Teresa i Wiesław Kwapisz, w organizacji pomogli wójt gminy Bliżyn Mariusz Walachnia, garncarz Jarosław Rodak, rada sołecka i mieszkańcy Rędocina, wokalista Tomasz Miernik, Anna i Józef Leżańscy, oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury "Zameczek".

Podczas imprezy zaśpiewał ludowy wokalista Wacław Pejas, Tomasza "Miray" Miernik, przygotowano mnóstwo zabaw i konkurencji zręcznościowych z nagrodami. Regionalne potrawy serwował Józef Leżański, nie zabrakło domowych wypieków, a nawet wspólnych tańców. Bohaterem wydarzenia był Jarosław Rodak, który wraz z synem prowadzi warsztat garncarski. Spod ich rąk wychodzą piękne, gliniane naczynia, ale też ozdobne figurki. Wszystkie wykonywane są ręcznie, dawnymi metodami. Uczestnicy Dnia Garncarstwa mieli okazję obejrzeć pracownię i kupić wyjątkowe produkty.

Jeszcze kilka lat temu w Rędocinie działało kilka warsztatów garncarskich. Przetrwał jeden, Jarosława Rodaka i jego syna. Tradycyjne garncarstwo to ginący zawód. Glinianych naczyń powszechnie używano na wsiach do połowy XX wieku, potem zaczęły je zastępować metalowe i szklane. Wieś Rędocin była głównym ośrodkiem garncarstwa na północy regionu świętokrzyskiego, w latach 70 - tych ubiegłego wieku działało tam kilkanaście warsztatów. Co ciekawe, po jednej stronie drogi budowano domy, po drugiej - piece do wypalania naczyń. Obecnie w całej miejscowości mieszka około 60 osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie