Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na koneckich "Muzykantach 2018". Kto wygrał regionalny przegląd? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Kapela Ponidzie Maćka Sobonia z Pińczowa zdobyła drugie miejsce
Kapela Ponidzie Maćka Sobonia z Pińczowa zdobyła drugie miejsce Marzena Kądziela
Skrzypek Jan Kępa z Rawy Mazowieckiej i Kapela Wiesław Gromadzkiej z Kamienia Dużego koło Wieniawy to zwycięzcy XIV edycji Koneckiego Przeglądu Kapel i Solistów – Instrumentalistów „Muzykanty 2018”. Impreza przyciągnęła w niedzielne popołudnie do koneckiego parku tłumy.

Od godziny 14 w niedzielne upalne popołudnie w parku miejskim w Końskich królowała muzyka ludowa. A to za sprawą XIV Koneckiego Przeglądu Kapel i Solistów – Instrumentalistów „Muzykanty 2018”. Na scenie prezentowały się zespoły i soliści – instrumentaliści – w sumie blisko czterdzieści tak zwanych podmiotów wykonawczych. Przed sceną zaś znajdowała się strefa dawnej wsi przygotowana przez studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Anny Wiadernej, którzy tańczyli, młócili zboże za pomocą cepów, ubijali masło w maślnicy i wykonywali wiele innych prac.

ZOBACZ TAKŻE: "Muzykanty 2018" zagrały w Końskich. Byłeś na imprezie? Znajdź się na zdjęciach!

Oberki, polki, mazurki na tanecznym parkiecie
Przed sceną także na przygotowanej specjalnie podłodze publiczność najpierw nieco nieśmiało, potem coraz odważniej tańczyła do granych przez muzyków oberków, poleczek czy mazurków. Prym wiodła tu przypadkowo skojarzona taneczna para: Katarzyna Kania z Dziebałtowa i Andrzej Malik akordeonista spod Przysuchy. Para wydawała się mieć, mimo upału, niespożyte siły i świetne umiejętności taneczne.

- Korzystając z doświadczenia postanowiliśmy w tym roku zrobić ukłon w kierunku miłośników tańca i wraz z panią Krystyną Nartowską zaprosiliśmy chętnych do uczestnictwa w konkursie na najlepiej zatańczonego oberka – mówi dyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich, organizatora przeglądu, Piotr Salata. – Na naszej podłodze tańczyło 12 par. Cztery z nich otrzymały od nas upominki.
Warto dodać, że pani Krystyna Nartowska porwała do tańca... burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, który jako tancerz oberkowy spisał się znakomicie!

Skrzypce, harmonie, bębny...
Ale nie tanic był najważniejszą częścią przeglądu. Najwżniejsi byli muzycy na scenie, którzy przyjechali do Końskich nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale i z województw ościennych. Muzycy grali na akordoenach, harmoniach, skrzypcach, bębnach, klarnetach, basach, trąbkach. Ich grę oceniało jury w składzie: Leszek Ślusarski, Janusz Woś i Jan Bukład. Pan Jan, pracujący na co dzień z zespołami Korniczanka, Rogowianka, Kapela Jaśki, przed 14 laty był pomysłodawcą koneckiego przeglądu.
-Jako że Jenek często bywał na różnego rodzaju konkursach muzycznych w całej Polsce, doszedł do wniosku, że na ziemi koneckiej brakuje muzyki ludowej. A tę należy ocalać od zapomnienia, bo to nasze dziedzictwo – informuje organizator Roman Cieślak.- Końskie i okolice to okręg bardziej przemysłowy niż wiejski, dlatego nie mamy swoich muzycznych ludowych tradycji. Raczej czerpiemy z ziemi opoczyńskiej i kieleckiej niż z własnej. I to także było argumentem, by pokazywać dawną, w miarę autentyczną muzykę. Jasiu poddał pomysł, ja zobowiązałem się do jego organizacji.

Najlepsi ze statuetkami Janka Muzykanta
Za najlepszego instrumentalistę jurorzy uznali skrzypka Jana Kępę z Rawy Mazowieckiej. Dwa drugie miejsca zdobyli: Radosław Biniek z gminy Sławno grający na trzyrzędowej harmonii i skrzypek z tej samej gminy Roman Wojciechowski. Wyróżnienia otrzymali: Henryk Cacek akordeonista z Małogoszcza, akordeonista z Jedlanki Wacław Imiołek i Maciej Ulewiński akordeonista z Kierza Niedźwiedziego.

W kategorii zespołów za najlepszy uznano Kapelę Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego koło Wieniawy. Dwa drugie miejsca przypadły Kapeli Ponidzie Maćka Sobonia z Pińczowa i Kapeli Jana Fokta z Przytyku, trzecie miejsce zdobyła Kapela Romana Wojciechowskiego z gminy Sławno i Kapela Edwarda Goli z Sędziszowa. Wyróżniono też Kapelę Stanisława Kujawiaka ze Starej Błotnicy, Kapelę Macieja Ulewińskiego z Kierza Niedźwiedziego i Kapelę Władysława Chabra z Rawy Mazowieckiej.

Do zwycięzców trafiły nagrody finansowe oraz statuetki Janka Muzykanta autorstwa znanego koneckiego rzeźbiarza Grzegorza Króla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie