Tłumy na koneckich "Muzykantach 2018". Kto wygrał regionalny...

  Tłumy na koneckich "Muzykantach 2018". Kto wygrał regionalny przegląd? [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Marzena Kądziela

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kapela Ponidzie Maćka Sobonia z Pińczowa zdobyła drugie miejsce
  1/18
  przejdź do galerii

  Kapela Ponidzie Maćka Sobonia z Pińczowa zdobyła drugie miejsce ©Marzena Kądziela

  Skrzypek Jan Kępa z Rawy Mazowieckiej i Kapela Wiesław Gromadzkiej z Kamienia Dużego koło Wieniawy to zwycięzcy XIV edycji Koneckiego Przeglądu Kapel i Solistów – Instrumentalistów „Muzykanty 2018”. Impreza przyciągnęła w niedzielne popołudnie do koneckiego parku tłumy.


  Od godziny 14 w niedzielne upalne popołudnie w parku miejskim w Końskich królowała muzyka ludowa. A to za sprawą XIV Koneckiego Przeglądu Kapel i Solistów – Instrumentalistów „Muzykanty 2018”.
  Na scenie prezentowały się zespoły i soliści – instrumentaliści – w sumie blisko czterdzieści tak zwanych podmiotów wykonawczych. Przed sceną zaś znajdowała się strefa dawnej wsi przygotowana przez studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Anny Wiadernej, którzy tańczyli, młócili zboże za pomocą cepów, ubijali masło w maślnicy i wykonywali wiele innych prac.

  ZOBACZ TAKŻE: "Muzykanty 2018" zagrały w Końskich. Byłeś na imprezie? Znajdź się na zdjęciach!

  Oberki, polki, mazurki na tanecznym parkiecie
  Przed sceną także na przygotowanej specjalnie podłodze publiczność najpierw nieco nieśmiało, potem coraz odważniej tańczyła do granych przez muzyków oberków, poleczek czy mazurków. Prym wiodła tu przypadkowo skojarzona taneczna para: Katarzyna Kania z Dziebałtowa i Andrzej Malik akordeonista spod Przysuchy. Para wydawała się mieć, mimo upału, niespożyte siły i świetne umiejętności taneczne.

  - Korzystając z doświadczenia postanowiliśmy w tym roku zrobić ukłon w kierunku miłośników tańca i wraz z panią Krystyną Nartowską zaprosiliśmy chętnych do uczestnictwa w konkursie na najlepiej zatańczonego oberka – mówi dyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich, organizatora przeglądu, Piotr Salata. – Na naszej podłodze tańczyło 12 par. Cztery z nich otrzymały od nas upominki.
  Warto dodać, że pani Krystyna Nartowska porwała do tańca... burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, który jako tancerz oberkowy spisał się znakomicie!

  Skrzypce, harmonie, bębny...
  Ale nie tanic był najważniejszą częścią przeglądu. Najwżniejsi byli muzycy na scenie, którzy przyjechali do Końskich nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale i z województw ościennych. Muzycy grali na akordoenach, harmoniach, skrzypcach, bębnach, klarnetach, basach, trąbkach. Ich grę oceniało jury w składzie: Leszek Ślusarski, Janusz Woś i Jan Bukład. Pan Jan, pracujący na co dzień z zespołami Korniczanka, Rogowianka, Kapela Jaśki, przed 14 laty był pomysłodawcą koneckiego przeglądu.
  -Jako że Jenek często bywał na różnego rodzaju konkursach muzycznych w całej Polsce, doszedł do wniosku, że na ziemi koneckiej brakuje muzyki ludowej. A tę należy ocalać od zapomnienia, bo to nasze dziedzictwo – informuje organizator Roman Cieślak.- Końskie i okolice to okręg bardziej przemysłowy niż wiejski, dlatego nie mamy swoich muzycznych ludowych tradycji. Raczej czerpiemy z ziemi opoczyńskiej i kieleckiej niż z własnej. I to także było argumentem, by pokazywać dawną, w miarę autentyczną muzykę. Jasiu poddał pomysł, ja zobowiązałem się do jego organizacji.

  Najlepsi ze statuetkami Janka Muzykanta
  Za najlepszego instrumentalistę jurorzy uznali skrzypka Jana Kępę z Rawy Mazowieckiej. Dwa drugie miejsca zdobyli: Radosław Biniek z gminy Sławno grający na trzyrzędowej harmonii i skrzypek z tej samej gminy Roman Wojciechowski. Wyróżnienia otrzymali: Henryk Cacek akordeonista z Małogoszcza, akordeonista z Jedlanki Wacław Imiołek i Maciej Ulewiński akordeonista z Kierza Niedźwiedziego.

  W kategorii zespołów za najlepszy uznano Kapelę Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego koło Wieniawy. Dwa drugie miejsca przypadły Kapeli Ponidzie Maćka Sobonia z Pińczowa i Kapeli Jana Fokta z Przytyku, trzecie miejsce zdobyła Kapela Romana Wojciechowskiego z gminy Sławno i Kapela Edwarda Goli z Sędziszowa. Wyróżniono też Kapelę Stanisława Kujawiaka ze Starej Błotnicy, Kapelę Macieja Ulewińskiego z Kierza Niedźwiedziego i Kapelę Władysława Chabra z Rawy Mazowieckiej.

  Do zwycięzców trafiły nagrody finansowe oraz statuetki Janka Muzykanta autorstwa znanego koneckiego rzeźbiarza Grzegorza Króla.

  Koncertom towarzyszył jarmark, na którym można było kupić miody, sery, rzeźby, ceramikę, wiklinę i inne wyroby rękodzielnicze.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

  Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


  TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

  Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

  Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


  Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Wideo

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!