Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie druga największa w województwie świętokrzyskim i szósta w Polsce instalacja fotowoltaiczna. Znamy szczegóły inwestycji

Amelia Sumara
Amelia Sumara
W Mokrej w gminie Stąporków w powiecie koneckim powstaje ogromna instalacja fotowoltaiczna.
W Mokrej w gminie Stąporków w powiecie koneckim powstaje ogromna instalacja fotowoltaiczna.
W Mokrej, w gminie Stąporków w powiecie koneckim powstaje ogromna farma paneli fotowoltaicznych. Osiągnie moc 13,6 Megawata i zajmie aż 23 hektary. Wartość całej inwestycji to prawie 50 milionów złotych. Będzie to szósta co do wielkości tego typu instalacja w Polsce i druga w województwie świętokrzyskim. Znamy szczegóły inwestycji, którą realizuje znany kielczanin.

W Mokrej, w gminie Stąporków, w powiecie koneckim powstaje ogromna farma paneli fotowoltaicznych.

Jak duża będzie farma fotowoltaiczna w Mokrej?

O inwestycji opowiada Kamil Suchański, większościowy akcjonariusz i przewodniczący Rady Nadzorczej firmy EKOBOX Spółka Akcyjna z Wiśniówki koło Kielc, firmy, która buduje farmę. - Jest to pierwsza tak duża instalacja w województwie świętokrzyskim. Koszt największej w regionie farmy paneli fotowoltaicznych o mocy 13,6 Megawatów to prawie 50 milionów złotych. Będzie to 6 największa tego typu instalacja w Polsce. Powstanie na powierzchni 23 hektarów - mówi Suchański, znany kielczanin, radny Rady Miejskiej w Kielcach, angażujący się wiele inicjatyw społecznych.

Dla zobrazowania wielkości inwestycji, Kamil Suchański zaznaczył, iż obejście takiego terenu to około godzina drogi. Znajdą się tam tysiące paneli fotowoltaicznych oraz dziesiątki kilometrów kabli. Jak mówi Kamil Suchański:

De facto mówimy o jednej farmie, a ona składa się z czterech oddzielnych przyłączy. Na miejscu od 3 lat działa już pierwsza część instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 Megawata. We wrześniu tego roku farmę rozbudowano o kolejny Megawat. Aktualnie prace trwają na dwóch pozostałych przyłączach, gdzie moc osiągnie 11,6 Megawatów.

Zakończenie inwestycji już w marcu 2023 roku

Normalnie budowa takiej farmy trwa rok, ale prace w Mokrej znacząco przyśpieszono. Pierwsza łopata została wbita dokładnie 16 sierpnia, a planowany termin oddania ustaliliśmy na końcówkę marca 2023 roku. Pomimo ostatnich kilku mroźnych dni oraz dużej ilości śniegu, jaki spadł na terenie inwestycji termin się nie opóźni. Gdy tylko temperatura osiąga kilka stopni na plusie budowa jest kontynuowana. Najbardziej czasochłonne były zatem prace projektowe, a właściwie wszelkie formalności administracyjne, które trwały kilkanaście miesięcy, można by nawet rzec kilka lat.

- stwierdza Kamil Suchański i zdradza część finansowych szczegółów inwestycji.

Koszt tej inwestycji to prawie 50 milionów złotych, na które składają się środki własne oraz kredyt komercyjny. Niestety nie ma możliwości zdobycia na tę instalację kredytu preferencyjnego. Jednak jeżeli mówimy o przyszłościowych prognozach, to są one bardzo dobre, pod warunkiem, iż patrzymy na instalację, jako na long term investments (inwestycje długoterminową). Polskie przepisy są najbardziej restrykcyjne w tej kwestii. W innych państwach istnieje możliwość podziału lub rozdania dochodu, natomiast tutaj wszystkie instalacje powyżej dwóch megawatów muszą się w 100% dostosować. Aktualnie cena dla wytwórców będzie zamrożona na poziomie 355 złotych, a to powoduje, że koszty inwestycji i jej odsetek będą równe przychodowi, co mówiąc wprost oznacza brak opłacalności. Mamy za sobą rewelacyjny rok, w którym cena energii wynosiła 1000zł dla fotowoltaiki. Liczymy zatem, iż jest to cena przejściowa albo stopy procentowe spadną. Polska zajmuje 3 miejsce w 2022 roku zaraz po Niemcach i Hiszpanii pod względem przyrostu energii. Ten rok był zatem przełomowy.

Trwają prace budowlane ogromnej instalacji fotowoltaicznej. O postępach oraz dokładnym terminie oddania inwestycji będziemy na bieżąco informować na echodnia.eu

Największe farmy fotowoltaiczne w województwie świętokrzyskim

Na razie największą działającą farmą fotowoltaiczną w województwie świętokrzyskim jest instalacja o mocy 15,2 megawatów w miejscowości Bogucice Drugie, w gminie Pińczów. Powierzchnia gruntu, na którym zlokalizowana jest farma wynosi 11,6 hektarów.

W 2019 roku na terenie gminy Pacanów zbudowano farmę paneli fotowoltaicznych o mocy wytwórczej do 1 Megawata, wraz z towarzyszącymi jej elementami infrastruktury związanymi z budową i eksploatacją modułów fotowoltaicznych.

Z kolei w lipcu 2022 roku ogłoszono, iż firma ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 3 megawatów na zwałowisku północnym kopalni Jaźwica należącej do Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, zlokalizowanej w Chęcinach w powiecie kieleckim.

Inwestycja w Mokrej jest zatem największą tego typu instalacją w województwie świętokrzyskim. Ale wiele wskazuje na to, że taki stan nie potrwa długo. Branża fotowoltaiczna szybko się rozwija i ma wielki plany. Niedawno wyrastająca z Kieleckich Marmurów, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, poinformowała, że chce inwestować w odnawialne, zeroemisyjne źródła energii, a także w zieloną energię, czyli wodór. Firma planuje budowę pięciu farm fotowoltaicznych, których moc będzie wynosić ponad 200 megawatów, a w przyszłości nawet 500 megawatów. Jedna z nich będzie największą w Polsce farmą pływającą na zalewie w Sukowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie