Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To była impreza z ogniem w roli głównej

Andrzej Nowak
Piękne dziewczyny, które symbolizowały Westalki, pilnowały świętego ognia w świątyni Westy.
Piękne dziewczyny, które symbolizowały Westalki, pilnowały świętego ognia w świątyni Westy. Andrzej Nowak
W niedzielę na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi odbyło się I Święto Ognia. Liczne zespoły folklorystyczne, grupy teatralne w ciekawych inscenizacjach pokazywały rolę ognia w różnych religiach, wierzeniach, okresach historii.
Na terenie piecowiska uczestnicy imprezy byli świadkami rozpalania prażaka żelaza.
Na terenie piecowiska uczestnicy imprezy byli świadkami rozpalania prażaka żelaza. Andrzej Nowak

Na terenie piecowiska uczestnicy imprezy byli świadkami rozpalania prażaka żelaza.
(fot. Andrzej Nowak)

- Zorganizowaliśmy święto, by pokazać znaczenie naszego Centrum Kulturowo-Archeologicznego - mówi prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystycznego "Łysogóry", Jarosław Maliszewski. - To w tym rejonie od blisko pół wieku odbywają się Dymarki Świętokrzyskie. Ogień przemienia skałę, czyli rudę w żelazo. Za każdym razem odkrywana jest turystom ta tajemnica. Ogień towarzyszy człowiekowi od początku życia na ziemi.

Podczas otwarcia imprezy wójt Nowej Słupi Wiesław Gałka podziękował prezesowi za pomysł imprezy. - Święto to pokazuje, jaki jest cel nowego centrum - podkreślił. - Najważniejsze są Dymarki, pokazowy wytop żelaza, ale wszystko inne, co się z tym wiąże lub ma bliskie znaczenie, będzie tu realizowane.

Impreza w Nowej Słupi składała się z dwóch części. W pierwszej występowały zespoły folklorystyczne, grupy młodzieżowe: Świętokrzyskie Diabliki, Wesołe Kumoszki, Chełmowianki, Koło Gospodyń Wiejskich z Mirocic, Amatorski Teatr Młodzieżowy z Woli Jachowej, gimnazjaliści z Górna, uczniowie Szkolnego Teatru CDN z Woli Jachowej. Dużymi brawami nagradzano utalentowaną Weronikę Kiciak z Nowej Słupi, która wykonała między innymi "Jaskółkę uwięzioną", znany przebój z repertuaru Stana Borysa.

Między kolejnymi występami pracownicy Nadleśnictwa Łagów prowadzili quizy o zachowaniu bezpieczeństwa w lesie. Sporym zainteresowaniem cieszył konkurs na ognistą potrawę. - Pierwsze miejsce uzyskało KGW w Mirocicach, które zaprezentowało danie pod nazwą sekutnica - mówiła przewodnicząca komisji, instruktor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Joanna Karwacka. - Pomysłowość uczestników konkursu nie ograniczyła się tylko do oryginalnych nazw. Smaki też były ostre, wyraziste. Niektóre potrawy wykrzywiały nam usta.

Ogień rozpalano różnymi metodami w różnych miejscach olbrzymiego Centrum Kulturowo-Archeologicznego
Ogień rozpalano różnymi metodami w różnych miejscach olbrzymiego Centrum Kulturowo-Archeologicznego Andrzej Nowak

Ogień rozpalano różnymi metodami w różnych miejscach olbrzymiego Centrum Kulturowo-Archeologicznego
(fot. Andrzej Nowak)

Dwa równorzędne drugie miejsca zajęły: KGW Modrzewianki za wilczą zupę, KGW Chełmowianki za świeży oddech czarownicy. Nagrody wręczali: starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, wicestarosta Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Bogdan Gierada, radna Danuta Żebrowska.

Druga część poświęcona była ogniu, związanym z nim obrzędom, dawnym metodom rozniecania płomienia. Na terenie piecowiska uczestnicy imprezy byli świadkami rozpalania prażaka żelaza, któremu towarzyszył komentarz historyczny. Następnie ogień rozpalano różnymi metodami w różnych miejscach olbrzymiego Centrum Kulturowo-Archeologicznego. Na scenie amfiteatru prezentowały się teatry amatorskie, które pokazywały obrzędy związane z ogniem. Piękne dziewczyny, które symbolizowały Westalki, pilnowały świętego ognia w świątyni Westy.

Stowarzyszenie Pro Antica pokazało, jak starożytni Rzymianie komunikowali się na odległość za pomocą ognia. Sygnalizacja była możliwa wieczorem, przy ładnej, bezwietrznej pogodzie, maksymalny zasięg - około 500 m. Na zakończenie, już późnym wieczorem, brawurowo wystąpił Teatr Ognia ENZONDE z Kielc.

Sporym zainteresowaniem cieszył konkurs na ognistą potrawę, nagrodzone zespoły i fundatorzy nagród.
Sporym zainteresowaniem cieszył konkurs na ognistą potrawę, nagrodzone zespoły i fundatorzy nagród. Andrzej Nowak

Sporym zainteresowaniem cieszył konkurs na ognistą potrawę, nagrodzone zespoły i fundatorzy nagród.
(fot. Andrzej Nowak)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie