Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To miejsce będzie magiczne! Park Legend w Nowej Słupi już gotowy. Wiemy kiedy otwarcie

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra", inaczej zwany Parkiem Legend w Nowej Słupi jest już gotowy. To właśnie w tym miejscu powstała kolejna, wyjątkowa atrakcja turystyczna, ściśle związana z dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Park Legend będzie łączył w sobie formułę nowoczesnego muzeum z salami wystawowymi, kinem, strefą edukacyjną i rozrywkową oraz zewnętrznym amfiteatrem. We wtorek, 27 czerwca w tym wyjątkowym miejscu gościł między innymi wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, a także marszałek województwa i przedstawiciele Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Park Legend w Nowej Słupi już gotowy! Pierwsi turyści odwiedzą to miejsce już w sierpniu! Wrażenia są niesamowite!

Budowa wyjątkowej w skali województwa świętokrzyskiego, ale także całego kraju atrakcji turystycznej, właśnie dobiegła końca. W Nowej Słupi powstał Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra", zwany również Parkiem Legend.

Nowoczesny obiekt stanął w miejscu dawnego amfiteatru, na ponad dwuhektarowej działce. Jego bryła nawiązuje do świętokrzyskich pasiaków. Zgodnie z zapowiedzią, Park będzie ukazywał szeroki kontekst kulturowy w aspekcie prezentacji wielu lokalnych legend, baśni i mitów oraz ich nawiązania do bogatej i ciekawej historii Gór Świętokrzyskich.

We wtorek, 27 czerwca to wyjątkowe miejsce mieli okazję zwiedzić między innymi: wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, Marcin Piętak - dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, prezes zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej, a także w nawiązującym do miejsca stroju - dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, dyrektor Parku Legend, Małgorzata Wilk-Grzywna.

Tego dnia, odbywała się tu ważna konferencja "Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona" dotycząca dziedzictwa kulturowego w obliczu wyzwania zrównoważonego rozwoju.

Wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy nie ukrywał, że jest pod wrażeniem tej niezwykłej atrakcji, która powstała w sercu województwa świętokrzyskiego.

- Turyści - zwłaszcza turyści krajowi, potrzebują nowych informacji i nowych, ciekawych atrakcji turystycznych właśnie z dziedziny kultury, historii danego miejsca. Tym bardziej to miejsce, jako miejsce tej ważnej konferencji - Park Legend, który prezentuje wiele niematerialnych podań z ziemi świętokrzyskiej, plus to otoczenie Gór Świętokrzyskich, zamków i innych obiektów historycznych, doskonale wpisuje się w budowanie niepowtarzalnej atmosfery ziemi świętokrzyskiej. Jestem przekonany, że będzie to dodatkowa, wspaniała atrakcja tego regionu

- przyznał wiceminister.

Park Legend w Nowej Słupi pełen atrakcji - jakich?
Odwiedzający Park Legend turyści poznają przygotowane ekspozycje, przybliżające bohaterów świętokrzyskich podań i legend. Znajdą się także miejsca do prowadzenia gier i zabaw - także edukacyjnych, kino 3D oraz amfiteatr z rozległą widownią. Nie braknie też sali restauracyjnej, pomieszczeń biurowych, technicznych, a także sanitarnych.

Więcej o tym, co i kto będzie czekał na turystów, mówi dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, a także dyrektor Parku Legend, Małgorzata Wilk-Grzywna.

- Clou całego zwiedzania jest ścieżka edukacyjna zbudowana z kilkunastu sal. Na każdej sali prezentowane są inne legendy. To opowieść, która nie ma jednego leitmotivu, lecz składa się z kilkunastu legend. Co ciekawe, po ścieżce edukacyjnej oprowadza nas wirtualny przewodnik, czyli Marek Piekarczyk oraz czarownica - Małgorzata Katra. Po przejściu ścieżki edukacyjnej, która trwa 45-50 minut przechodzimy do sali edukacyjnej, gdzie zwiedzanie odbywa się już indywidualnie. W sali edukacyjnej siadamy na przykład na symulatorze lotu na miotle i lecimy nad Górami Świętokrzyskimi. Dostępne są także stoły multimedialne, tablice informacyjne, gdzie to dziedzictwo kulturowe legend jest wyjaśnione w naukowy sposób. Oprócz tego mamy salę kinową, w której dzisiaj odbyła się nasza konferencja. Tam z kolei, pokazujemy atrakcyjność województwa świętokrzyskiego - film, który jest bramą do raju - bramą do regionu

- wyjaśniała dyrektor Parku Legend, Małgorzata Wilk-Grzywna.

Z symulatora lotu na miotle skorzystał między innymi wiceminister Andrzej Gut-Mostowy. Jak mu się podobało?:

- Wszystkie sale są wspaniałe i będą wielką atrakcją zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, natomiast symulator to wrażenie niesamowite kiedy autentycznie wczuwamy się w lot ptaka, który nad tymi pięknymi atrakcjami, miejscami, wydarzeniami podróżuje. To wspaniałe uczucie

- przyznał.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski ma nadzieję, że to miejsce będzie magnesem przyciągającym turystów nie tylko z Polski.

- Cieszę się, że to nasze wspólne dzieło tutaj powstało. Myślę, że to miejsce - oprócz innych walorów turystycznych, które są w pobliżu - będzie takim magnesem dla turystów z Polski i zza granicy, którzy będą ten nasz region odwiedzać

- zaznaczył.

Park Legend w Nowej Słupi - kiedy otwarcie?
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra" czyli Park Legend zostanie otwarty już 1 sierpnia. Tego dnia, obiekt odwiedzą już pierwsi turyści. Wcześniej (w lipcu - red.) Park odwiedzą grupy testowe, natomiast 16 września 2023 roku zaplanowano uroczystą inaugurację, podczas której zaplanowano bogactwo atrakcji.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014- 2020, działanie 4.4 Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Pełna nazwa projektu brzmi: "Ochrona i promocja wielowiekowej spuścizny kulturowej Gór Świętokrzyskich poprzez rozbudowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na terenie Gminy Nowa Słupia".

Budowa Parku Legend pochłonęła około 21 milionów złotych. Kwota unijnego dofinansowania to prawie 17 milionów złotych. Wkład własny beneficjentów (Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Gminy Nowa Słupia) to ponad 4 miliony złotych.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie