Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To naprawdę wydarzyło się w Michniowie... Zobaczcie poruszający film nagrany w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Niemcy nie oszczędzali nikogo. Zginęli mężczyźni, ale również kobiety i dzieci. Najmłodszą ofiarą był Stefanek Dąbrowa, który miał zaledwie dziewięć dni - tak o okrutnej o pacyfikacji wsi Michniów, w powiecie skarżyskim mówi Klaudia Biela - Marzec, historyk z Mauzoleum w Michniowie. Zobaczcie poruszający film. To miejsce naprawdę trzeba odwiedzić. Wstęp do mauzoleum jest bezpłatny.

To naprawdę wydarzyło się w Michniowie! Zobaczcie poruszający film

Mauzoleum w Michniowie to miejsce, które powinien odwiedzić nie tylko każdy, kto interesuje się historią, ale każdy, kto czuję się patriotą. W ogromnej budowli zawarto znaczną część tragedii polskiego narodu w czasie II wojny światowej. Betonowa konstrukcja to symbol zniszczonych zabudowań polskiej wsi. Wewnątrz jest wiele poruszających zdjęć i nagrań dźwiękowych osób, które przeżyły te tragiczne wydarzenia.

- 12 i 13 lipca 1943 roku Niemcy dokonali pacyfikacji wsi Michniów. Otoczyli wieś dwoma szczelnymi kordonami tak, żeby już ze wsi nie mógł wyjść, ani do niej wejść. Nie oszczędzali nikogo. Zginęli mężczyźni, ale również kobiety i dzieci. Najmłodszą ofiarą był Stefanek Dąbrowa, który miał zaledwie dziewięć dni - tak o okrutnej o pacyfikacji wsi w powiecie skarżyskim mówi Klaudia Biela - Marzec, historyk z Mauzoleum w Michniowie. Ogółem zginęło 204 mieszkańców miejscowości, w tym 48 dzieci. We wsi pozostały jedynie zgliszcza…

- Niemcy nie oszczędzali nikogo. Zginęli mężczyźni, ale również kobiety i dzieci. Najmłodszą ofiarą był Stefanek Dąbrowa, który miał zaledwie dziewięć
- Niemcy nie oszczędzali nikogo. Zginęli mężczyźni, ale również kobiety i dzieci. Najmłodszą ofiarą był Stefanek Dąbrowa, który miał zaledwie dziewięć dni - tak o okrutnej o pacyfikacji wsi Michniów, w powiecie skarżyskim mówi Klaudia Biela - Marzec, historyk z Mauzoleum w Michniowie. Dawid Łukasik

- Warto przyjechać do naszego mauzoleum, bo to symbol, nie tylko pacyfikacji Mchniowa, ale wszystkich spacyfikowanych wsi w czasie II wojny światowej. Mówimy o losach mieszkańców wsi podczas wojny jest szczególne, ponieważ nie jest to tak dobrze znane jak historie dużych miast, czy wielkich bitew. Przebywanie tutaj, wizyta w mauzoleum działa na wyobraźnię (...). gdy widzimy zdjęcia rodzinne z których są powycinane ofiary pacyfikacji Michniowa to bardziej uświadamiamy sobie, że każda z tych osób miała rodzinę - zaznacza Klaudia Biela - Marzec.

Wstęp do Mauzoleum w Michniowie jest bezpłatny

- Mauzoleum jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie upamiętnione zostały wsie spacyfikowane w czasie II wojny światowej. Instytucją, w której prowadzone są badania historyczne, organizowane wystawy oraz konferencje - podkreśla Katarzyna Korus, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu podlega mauzoleum. - Imponujący obiekt Mauzoleum, zaprojektowany przez Mirosława Nizio zainteresuje osoby pasjonujące się architekturą. Nowoczesne rozwiązania, charakterystyczne dla historycznego muzeum narracyjnego, spotykamy tu na każdym kroku - dodaje pani dyrektor zapraszając do zwiedzania wystaw stałych i czasowych.

Wstęp do mauzoleum jest darmowy, płatne są tylko dodatkowe usługi jak przewodnik, audioprzewodniki czy lekcje historyczne. W tym momencie czynne jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od 8.00 do 16.00.

To naprawdę wydarzyło się w Michniowie... Zobaczcie poruszający film nagrany w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie