Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To są najbiedniejsze świętokrzyskie miasta, czyli niewesoły ranking ubóstwa w regionie. Twoje miasto też w nim jest?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wideo
od 16 lat
Magazyn „Wspólnota” opublikował ranking bogactwa polskich gmin za 2022 rok. Wziął pod uwagę dochody samorządów i podzielił je przez liczbę mieszkańców. W ten sposób powstało zestawienie gmin, które "per capita" dysponują największymi i najmniejszymi Prezentujemy smutny ranking ubóstwa - 20 najbiedniejszych świętokrzyskich miast pod względem dochodów na jednego mieszkańca. Sprawdź, które miasta województwa świętokrzyskiego są najuboższe.

Ranking ubóstwa - najbiedniejsze miasta województwa świętokrzyskiego

Przygotowując ranking uwzględniono wyłącznie dochody własne i otrzymywane subwencje, pomijając dotacje celowe. Odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą, tak zwany podatek janosikowy. Skorygowane w ten sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Metoda jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność)

- czytamy w wyjaśnieniu metody wyliczania wskaźnika

Duże różnice w zamożności świętokrzyskich miast

Najbogatszym Świętokrzyskiem miastem są Kielce. Tam dochód na jednego mieszkańca przekracza 6,3 tysiąca złotych złotych. Jednak nie tylko duże miasta przewodzą w rankingu. Na drugim miejscu jest na przykład Połaniec (prawie 6 tysięcy złotych), a całkiem wysoko jest też malutki Opatowiec (ponad 5 tysięcy złotych) Na drugim biegunie są jednak takie świętokrzyskie miasta, w których wskaźnik ten jest prawie dwukrotnie niższy niż w Kielcach. Gdzie? - Sprawdź w galerii poniżej.

  • Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów w województwie łódzkim. Gminne dochody sięgają tam w przeliczeniu na jednego mieszkańca kolosalne 29 425,54 zł.
  • Najbogatszą gminą w województwie świętokrzyskim są Nowiny. Gminne dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca to 7756 zł.
  • Najbiedniejszą gminą w Polsce jest Jasło w województwie podkarpackim - 3188,09 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie