Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tomasz Piątek spod Staszowa wśród zidentyfikowanych ofiar zbrodni komunistycznych

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych – Warszawa, 1 grudnia 2023.
Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych – Warszawa, 1 grudnia 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
1 grudnia 2023 roku w Belwederze w Warszawie ogłoszono nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród nich znalazł się urodzony nieopodal Staszowa Tomasz Piątek, członek podziemia niepodległościowego z okresu okupacji niemieckiej i sowieckiej.

Tomasz Piątek spod Staszowa wśród zidentyfikowanych ofiar zbrodni komunistycznych

W uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych wzięły udział rodziny zidentyfikowanych ofiar, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Karol Nawrocki, jego zastępcy: dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej doktor habilitowany Krzysztof Szwagrzyk i doktor habilitowany Karol Polejowski oraz przedstawiciele władz i instytucji państwowych.

Tych, dla których największą wartością była niepodległa od dwóch okupacji: niemieckiej i sowieckiej Polska. Tych, którzy nie godzili się na to, aby Polska w roku 1945 stała się sowiecką kolonią. Żołnierzy września 1939 roku, żołnierzy największej podziemnej armii świata – Armii Krajowej, podziemia poakowskiego, partyzantów i bohaterów z Narodowych Sił Zbrojnych i z Batalionów Chłopskich. Nie było tam cenzusu, jedynym wyznaniem była wolna i niepodległa Polska, są więc naszymi bohaterami.

- mówił doktor Karol Nawrocki.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi działania poszukiwawcze na terenie całego kraju oraz poza jego granicami. Zespół specjalistów przebadał kilkadziesiąt miejsc w Polsce, prowadził także prace między innymi na Ukrainie, Białorusi, Łotwie, w Gruzji, na Litwie, w Szwajcarii oraz w Niemczech. W 2023 roku zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził prace w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce. Działania prowadzone były także między innymi na cmentarzu Kielce-Piaski, miejscu, gdzie komuniści zakopywali w bezimiennych grobach, potajemnie zamordowanych "wrogów ludowej ojczyzny". W tym miejscu udało się odnaleźć szczątki kilku bohaterów świętokrzyskiej antykomunistycznej konspiracji.

Kim był Tomasz Piątek?

Urodził się 16 października 1906 roku w Słupcu w powiecie staszowskim. W okresie międzywojennym był członkiem Stronnictwa Ludowego, w czasie okupacji niemieckiej Batalionów Chłopskich, natomiast po zakończeniu wojny był związany z Polskim Stronnictwem Ludowym. W okresie od grudnia 1948 roku do marca 1949 roku udzielał pomocy członkom nielegalnej organizacji Legion Czarnego Lwa podporucznika Władysława Pezdy pseudonim „Gruby Władek”, „Janosik”, „Zakatyń”, działającej w powiatach: sandomierskim, buskim, tarnobrzeskim i mieleckim. Zapewniał posiłek i nocleg oraz przechowywał archiwum i „bibułę” grupy. Po aresztowaniu, 19 lipca 1949 roku został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach na karę 2 lat pozbawienia wolności. Zmarł w trakcie odbywania kary w więzieniu w Raciborzu 28 października 1949 roku. Szczątki Tomasza Piątka zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w listopadzie 2020 roku na cmentarzu parafialnym Jeruzalem w Raciborzu.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie