Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toskania. Smakowanie wina, historii i krajobrazów

Piotr Kutkowski [email protected]
To najlepszy drogowskaz do winnicy
To najlepszy drogowskaz do winnicy Piotr Kutkowski
Jeździliście kiedyś szlakiem czarnego koguta? Jeśli nie, wybierzcie się do rejonu Chianti we włoskiej Toskanii. Posmakujecie tam pięknych krajobrazów, liczonej w tysiącach lata historii no i oczywiście słynnego wina.

[galeria_glowna]
Dwie godziny lotu z Polski, lądowanie w Pizie, pół godziny na odebranie z wypożyczalni samochodu. Bak jest pełny, pora wyruszać w drogę. Do Florencji jedzie się płasko i prosto i wcale nie trzeba wybierać autostrady, bo obok biegnie wygodna dwupasmówka. Potem kierujemy się w stronę Sieny. O tym, że znajdujemy się już w krainie wina - Chianti, informują nie tylko tabliczki, ale też wypełniające krajobraz plantacje winogron. Są też i inne znaki - jeżeli przy drodze stoją beczki ze strzałką to wiadomo, że "to właśnie jest to".

TESTOWANIE

Pierwsze z napotkanych winnych gospodarstw znajduje się na małym wzgórzu. W kamiennej, surowej w z zewnątrz fabryczce zaskakuje ciepłe wnętrze z olbrzymim kominkiem i mnóstwem winiarskich eksponatów. Królują jednak butelki z różnymi odmianami produkowanego tu wina.
- Chcecie spróbować? - słyszymy pytanie, na które zresztą właściciel wcale nie oczkuje odpowiedzi, tylko od razu sięga po butelkę.
Pierwsza próbka potem druga, trzecia…
Testowanie jest darmowe, ale nie wypada wyjść z pustymi rękami. Na pożegnanie kupujemy butelki klasycznego chianti.

SMAKOWANIE W RADDA

Przy wjeździe do miejscowości Radda in Chianto wita nas kolejna winiarnia. Tu wnętrze jest bardziej przestronne, więcej jest też gatunków wina.
Właścicielka pyta nas skąd jesteśmy, a następnie zaznacza szpileczkami na mapie Europy nasz miejscowości. Tuż obok mapy zawieszona jest plansza z czarnym kogutem - symbolem winiarskich tradycji Chianti i oznaczeniem winnej apelacji.
Dowiadujemy się jakie wina i w jaki sposób są tu produkowane, jak długo leżakują w dębowych beczkach, który rocznik uchodzi za najlepszy. Teoretycznemu wykładowi towarzyszy część praktyczna. Różnica w podawanych do degustacji winach jest bardo duża. Niestety - również w cenie.
To, które wyróżnia się bukietem smakiem i aromatem kosztuje 28 euro za butelkę.

Pokrzepieni boskim trunkiem udajemy się na zwiedzanie Radda im Chianti, miasteczka którego korzenie sięgają VI wieku. Historia i wino są tu obecne na każdym kroku. Na małym ryneczku zwraca uwagę ratusz i tabliczkami noszącymi nazwiska najbardziej znanych, tutejszych rodów i usytuowany dużo wyżej, pełen uroku kościółek, w którym słychać cichy śpiew gregoriańskiego chóru.
Na pamiątkę kupujemy duży, grawerowany kielich z wizerunkiem koguta

WINO NA WZGÓRZU

Kolejny przystanek na naszym szlaku to położony kilometr od miasteczka Gaiole di Chianti zamek di Meleto. Wzniesiona na wzgórzu XIII -wieczna forteca była kiedyś benedyktyńskim opactwem, potem rezydencją rodu Ricasoli. Służyła celom obronnym i reprezentacyjnym, teraz znajduje się tu hotel oraz farma specjalizująca się w produkcji win Chianti Classico, Riserva i Castello di Meleto Fiore. Oprócz win wytwarza się tu również dwa rodzaje grappy oraz oliwę z oliwek.
Zamek można oglądać z przewodnikiem, płacąc za to 10 euro. Ale w cenie jest także degustacja produkowanych tu win i oliwy, jak również zapakowane w elegancji karton dwie butelki wina.
Piękne widoki na winne plantacje i okolice - gratis.

Warto wiedzieć

5 euro to cena najtańszego wina w rejonie Chianti kupionego w prywatnej winnicy, litr najtańszej oliwy tłocznej na zimno kosztuje około 10 euro. Od niedawna z Polski do toskańskiej Pizy latają samoloty taniej linii lotniczej. Polując na okazję, można kupić przelot w dwie strony za około 300 złotych. Zarezerwowany w wypożyczalni na lotnisku przez internet fiat panda kosztuje około 100 złotych za dobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie