Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycje Bractwa Kurkowego - nowa wystawa w Muzeum Okręgowym

(GOP)
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę poświęconą Krakowskiemu Bractwu Kurkowemu.

Wernisaż wystawy zatytułowanej "Rozmiłowani w srebrnym kurze" - tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego" odbędzie się w piątek, 18 marca o godzinie 17 w sandomierskim Zamku.

Krakowskie Bractwo Kurkowe powstało w XIII wieku, kiedy Kraków na mocy przywileju lokacyjnego księcia Bolesława Wstydliwego uzyskał zgodę na ufortyfikowanie miasta. Nakładało to na mieszczan obowiązek obrony wznoszonych obwarowań. Mieszczanie musieli przekształcić się w sprawnych obrońców znających żołnierskie rzemiosło. Właśnie dla tej potrzeby powstało ponadcechowe Bractwo Kurkowe. Nazwa organizacji pochodzi od najważniejszej konkurencji strzeleckiej - strzelania do drewnianego kura. Kto celnie strzelał i strącił ostatni fragment ptaka zostawał królem kurkowym.

Z biegiem lat zmieniały się społeczne funkcje bractwa, ale charakter i formy podstawowej działalności bractw kurkowych, chociaż uwspółcześnione, w ogólnym zarysie pozostały niezmienione.

- Na wystawie "Rozmiłowani w srebrnym kurze" prezentujemy tylko część bogatych zbiorów Krakowskiego Bractwa Kurkowego. Ekspozycja została podzielona na dwie części: jedna przedstawiająca tradycję i kulturę bractwa prezentowana jest w zamku, a druga bardziej ukierunkowana na pokazanie braci jako obrońców miasta w ratuszu sandomierskim - informuje Jolanta Smuniewska, komisarz wystawy.

W części "zamkowej" znalazło się ponad 20 portretów królów kurkowych z XIX i początku XX wieku, a także insygnia władz bractwa, wśród nich laska królewska, berło prezesa, łańcuchy wiceprezesów, laski i łańcuchy marszałków. Dużą grupę zabytków stanowią tzw. klejnoty, czyli medale, numizmaty i drobne wyroby rzemiosła artystycznego, które - zgodnie ze zwyczajem - abdykujący król kurkowy ofiarował na pamiątkę dla kura. Na wystawie pokazane zostały także stroje świty króla kurkowego z 1909 roku.

W ratuszu można oglądać eksponaty przedstawiające braci kurkowych jako obrońców miasta. Prezentowany jest cykl gwaszy Zygmunta Wiercicka z widokami obwarowań Krakowa według stanu z przełomu XVIII/XIX wieku. Dużą grupę stanowi uzbrojenie bractwa na przestrzeni wieków: kusze, halabardy, moździerze oraz strzelby. Całości dopełniają pamiątkowe tarcze strzeleckie i wzorowane na nich okrągłe obrazy tzw. tonda upamiętniające ważne wydarzenia z życia bractwa.

Eksponaty pochodzą z kolekcji Bractwa Kurkowego ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wystawa będzie czynna do 19 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie