MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trądzik - zmora nastolatków

/Oprac. KAK/
Osobom cierpiącym z powodu trądziku zaleca się stosowanie tzw. dermokosmetyków, które przyspieszają gojenie, działają antybakteryjnie i łagodząco.
Osobom cierpiącym z powodu trądziku zaleca się stosowanie tzw. dermokosmetyków, które przyspieszają gojenie, działają antybakteryjnie i łagodząco. archiwum
Trądzik to jedno z najpowszechniejszych schorzeń skóry. Pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania i ustępuje około 25 roku życia. Nieleczony, może trwać wiele lat, a na twarzy pozostawić szpecące przebarwienia i blizny.

Przyczyny

Ocenia się, że nawet do 80 procent ludzkiej populacji zmaga się z trądzikiem. Jego przyczyn upatruje się w zaburzeniach hormonalnych - nadprodukcji lub nadwrażliwości na androgeny. W większości przypadków, wpływ na pojawienie się zmian skórnych, mają także genetycznie uwarunkowane skłonności do nadmiernego wydzielania łoju i rogowacenia naskórka. Trądzik może pojawić się także pod wpływem długotrwałego stresu czy stosowania niektórych leków.

Ujścia mieszków włosowych - czyli porów skóry - zamykają się, a zgromadzony w nich łój nie może wydostać się na zewnątrz. Staje się wówczas pożywką dla, występujących naturalnie w gruczołach łojowych, bakterii beztlenowych, które - mnożąc się - wywołują stan zapalny, widoczny na skórze w postaci zaczerwienionego wyprysku czy ropnego wykwitu.

Zapobieganie i leczenie

Skuteczna kuracja przeciwtrądzikowa wymaga na początek wizyty u dermatologa, a często również ginekologa czy endokrynologa, który przepisze środki pozwalające wyrównać poziom hormonów.
W przypadku większości osób, u których trądzik przebiega łagodniej, wystarcza leczenie miejscowe. Przy bardziej zaawansowanych postaciach choroby, wykorzystuje się starannie dobrane kombinacje antybiotyków, a w najcięższych stanach - pochodne witaminy A: wysoce skuteczne środki, trwale obkurczające gruczoły łojowe.

W leczeniu zmian skórnych niebagatelne znaczenie ma staranna, systematyczna pielęgnacja. Osobom cierpiącym z powodu trądziku zaleca się stosowanie tzw. dermokosmetyków, które przyspieszają gojenie, działają antybakteryjnie i łagodząco. Antybakteryjne toniki i mydła, punktowe sztyfty i żele oraz kremy przeciwtrądzikowe o starannie opracowanej recepturze, pozwalają utrzymać skórę w dobrej kondycji, zapobiegają pojawianiu się nowych zmian, powstawaniu blizn i przebarwień.

Kosmetyki plus ograniczenia

Dobierając kosmetyki, trzeba zwrócić uwagę na to, by nie zawierały sztucznych konserwantów i innych substancji, które mogą podrażniać wrażliwą skórę. Stąd rosnąca popularność olejku z drzewka herbacianego - jest on bowiem nie tylko najsilniejszym z naturalnych antyseptyków, ale ma także doskonałe właściwości konserwujące. Aby leczenie było skuteczne, warto zadbać o cały organizm: pić duże ilości wody mineralnej, by nawilżać skórę, także od wewnątrz i stosować lekkostrawną, zbilansowaną dietę: unikać ostrych i tłustych pokarmów, owoców cytrusowych i czekolady, a także nadmiernych ilości alkoholu. Osoby z cerą tłustą i trądzikową powinien obowiązywać bezwzględny zakaz palenia - dym tytoniowy przesusza cerę, sprawia, że nabiera ziemistego koloru i może wpływać na zaostrzenie zmian.

Nie wyciskać !!!

Pozbycie się wyprysku wymaga cierpliwości. Zmian skórnych bezwzględnie nie należy wyciskać - miażdżymy wówczas sąsiadujące tkanki i sprawiamy, że zgromadzone w nich bakterie zostają wciśnięte w głąb porów. Wypryski goją się dłużej, a ślady po nich mogą się utrzymywać nawet przez wiele miesięcy.
Na wszelki wypadek, dobrze jest mieć w podręcznej kosmetyczce preparat antybakteryjny w postaci sztyftu czy punktowego żelu. Zastosowany miejscowo, ma działanie antybakteryjne, dezynfekujące i oczyszczające, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie i zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych. Dobrze też zainwestować w nowoczesne kosmetyki do makijażu: delikatny, beztłuszczowy podkład antybakteryjny i punktowy korektor, pozwolą nie tylko zatuszować nieestetyczne zmiany, ale także wspomogą proces leczenia.

Olejek na trądzik

Olejek herbaciany, znany od wieków, powrócił do łask kosmetologów, dzięki niezwykłym właściwościom zwalczającym trądzik i jego objawy. Jako skuteczny środek antyseptyczny, wyciąg z liści z drzewka herbacianego jest niekwestionowanym liderem wśród olejków aromaterapeutycznych. Jego skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych, prowadzonych na całym świecie. Olejek przyspiesza proces gojenia, wzmacnia odporność, uśmierza ból i ma właściwości dezynfekujące. Działa łagodząco, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. W przeciwieństwie do większości dostępnych środków antyseptycznych, nie niszczy zdrowej tkanki i ma naturalne właściwości konserwujące. Jest wykorzystywany jako aktywny składnik leków, parafarmaceutyków i kosmetyków stosowanych w leczeniu zmian trądzikowych.

(Na podstawie materiałów prasowych marki Emo-Farm producenta Dermonizu - żelu punktowego na trądzik)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie