MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten ozdobny kwiat oczyszcza organizm i cerę, wspiera odchudzanie. Herbatka zapobiega wypadaniu włosów i zmniejsza worki pod oczami

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Ten niepozorny dziko rosnący w lasach kwiat, który jest też uprawiany jako ozdobny ma wiele cennych dla zdrowia właściwości. Niecierpek likwiduje stany zapalne, oczyszcza organizm i cerę, ułatwia robienie kupy i wspomaga odchudzanie. Herbatkę stosuj też jako płukankę do wypadających włosów i okłady na worki pod oczami.

Spis treści

Niecierpek nie tylko jako ozdoba do ogrodu. Ma też lecznicze właściwości

Herbatka z niecierpka poprawi urodę. Stosuj na mocne włosy, gładką cerę i odchudzanie.
Herbatka z niecierpka poprawi urodę. Stosuj na mocne włosy, gładką cerę i odchudzanie. pixabay.com, cookiestudio/freepik.com

Niecierpek to rodzaj roślin zielnych z rodziny niecierpkowatych, do którego należy aż ok. 1070 gatunków. Występują one w tropikalnych strefach Afryki i Azji. W Polsce tylko jeden niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere) jest gatunkiem rodzimym. Poza nim w naszym kraju rozpowszechnione są także:

  • niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora De Condolle) – ma bladożółte, drobne kwiaty,

  • niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera Royle) o fioletowych, ale też purpurowych, czerwonych, różowych lub białych pachnących kwiatach,

  • niecierpek pomarańczowy (Impatiens capensis) o pomarańczowych nakrapianych czerwonymi lub czerwonobrązowymi plamkami.

Wiele niecierpków uprawianych jest jako rośliny ozdobne w ogrodach oraz doniczkach. W naturalnych warunkach rosną one w zacienionych i wilgotnych miejscach w lasach liściastych, parkach czy na cmentarzach.

Wszystkie wymienione niecierpki mają właściwości lecznicze. Jak informuje dr Henryk Różański w ich składzie znajdziemy wiele cennych dla zdrowia substancji takich jak: żywice, flawonoidy (kwercetyna, kemferol), olejek eteryczny, kwas alfa-parynarowy, alkohol cerylowy, fenolokwasy (kwas wanilinowy, ferulowy, p-kumarowy, kawowy), barwniki karotenoidowe i leukodelfinidynę; fitoncyd – 2-metoksy-naftochinon.

Dzięki temu ziele niecierpka wykazuje właściwości:

  • przeciwzapalne,

  • antybakteryjne i przeciwgrzybicze,

  • moczopędne,

  • rozkurczowe,

  • przeciwreumatyczne,

  • przeciwtrądzikowe,

  • antyandrogenne,

  • obniżające poziom cukru i cholesterolu we krwi,

  • przeciwalergiczne,

  • lekko rozwalniające,

  • ochronne na miąższ wątroby, nerek i serce,

  • przeciwnowotworowe.

Herbatka z niecierpka do picia i okładów. Wypróbuj łatwy przepis

Napar z niecierpka możesz przygotować z każdego z wymienionych rodzajów niecierpka. Herbatkę możesz stosować wewnętrznie do picia lub zewnętrznie do przemywania skóry i okładów. Aby ją zrobić potrzebujesz tylko 2 składników:

  • 1 łyżka świeżego lub suchego, rozdrobnionego ziela niecierpka (samych owoców lub wierzchołków pędów z kwiatami i owocami),

  • 1 szklanka (250 ml) wody.

Jak przygotować napar z niecierpka?

  1. Ziele zalej szklanką wrzącej wody.

  2. Parz pod przykryciem przez 30 minut.

  3. Po tym czasie przecedź.

  4. Pij 2 razy dziennie po 200 ml.

Dr Henryk Różański poleca również parzenie niecierpka w mleku, które ekstrahuje lipofilne aktywne składniki niecierpka. Taki napar można podawać łyżeczką dzieciom od 2. roku życia.

Na co jest niecierpek? Herbatka na trądzik, AZS, alergię i dnę moczanową

Napar z niecierpka działa przeciwzapalnie, hamuje więc stany zapalne w skórze, układzie rozrodczym, moczowym i pokarmowym. Picie herbatki z niecierpka jest także pomocne w leczeniu chorób autoimmunologicznych, którym towarzyszy stan zapalny, a które wynikają z nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego. Stosuj ją więc w leczeniu chorób takich jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca i alergie.

Niecierpek odtruwa i oczyszcza organizm, działa rozkurczowo i wspomaga przemianę materii. Dzięki temu działa lekko rozwalniająco i ułatwia zrobienie kupy, co zapobiega zaparciom. Wspiera też odchudzanie.

Dzięki oczyszczającym właściwościom napar wspomaga leczenie trądziku, alergii i reumatyzmu. Obniża poziom glukozy, cholesterolu i kwasu moczowego we krwi. Działa więc przeciwmiażdżycowo oraz wspiera leczenie dny moczanowej.

Napar z niecierpka poprawi urodę. Stosuj na wypadające włosy i worki pod oczami

Napar sprawdzi się także w roli kosmetyku do słabych, wypadających włosów, do cery trądzikowej, zanieczyszczone i problematycznej oraz na cienie i worki pod oczami.

Napar według powyższego przepisu tylko w zwielokrotnionych proporcjach zastosuj więc jako płukankę do włosów. Wzmocni on cebulki, dzięki czemu włosy nie będą wypadać. Niecierpek blokuje wpływ hormonów na cebulki włosowe, dzięki czemu hamuje łysienie androgenne. Dodatkowo napar z niecierpków o żółtych kwiatach (niecierpek pospolity i drobnokwiatowy) odżywia kolor i nadaje siwym i jasnym włosom złocisty odcień.

Herbatką możesz też nasączyć waciki i położyć je na oczy lub przemywać je. Dzięki temu okłady wyleczą stany zapalne i alergiczne spojówek. Zniwelują świąd, podrażnienie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Zmniejszą też widoczność worków pod oczami, rozjaśnią cienie, zmniejszą opuchliznę i odświeżą spojrzenie.

Źródło: Niecierpek – Impatiens w praktycznej fitoterapii Medycyna dawna i współczesna

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten ozdobny kwiat oczyszcza organizm i cerę, wspiera odchudzanie. Herbatka zapobiega wypadaniu włosów i zmniejsza worki pod oczami - Strona Zdrowia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie