MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trucizna bywa słodka czyli rozsądne grzybobranie

Elżbieta Święcka
Nawet doświadczeni grzybiarze popełniają często grzech rutyny, myląc gatunki bądź zbyt pochopnie je oceniając.
Nawet doświadczeni grzybiarze popełniają często grzech rutyny, myląc gatunki bądź zbyt pochopnie je oceniając. archiwum
Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących? O czym pamiętać, wybierając się do lasu? Kto nam pomoże uniknąć tragedii? Co kilka dni słyszymy o kolejnym poważnym zatruciu grzybami. Nawet ci najbardziej doświadczeni grzybiarze mogą się pomylić i zamiast pysznej kani zjeść muchomora sromotnikowego. Jak się zabezpieczyć przed taką tragiczną pomyłką? Czy są służby, które nam w tym pomogą i kiedy na nie możemy liczyć?

Nie każdy grzyb jest jadalny, o czym boleśnie przekonują się ostatnio mieszkańcy naszego regionu. Dlatego warto, choć brzmi to banalnie korzystać jednak z poradników i grzybowych atlasów. Teraz, w okresie, gdy wysyp grzybów jest największy, przyjdą nam z pomocą i informacją stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Rutyna może zgubić

Nawet doświadczeni grzybiarze popełniają często grzech rutyny, myląc gatunki bądź zbyt pochopnie je oceniając. A co dopiero ma powiedzieć niewprawiony grzybiarz? Przecież czasem tylko niewielkie różnice dzielą bezpieczny przysmak, od niebezpiecznej trucizny. A ładny, zdrowy wygląd i nasycone barwy mogą zmylić nawet najbardziej doświadczonych.

- Przede wszystkim należy zbierać grzyby, co do których mamy całkowitą pewność, że należą do gatunków jadalnych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej spytać osobę bardziej doświadczoną albo zajrzeć do atlasu z grzybami, a po powrocie do domu odwiedzić oddział Państwowej Inspekcji Sanitarnej - radzi Joanna Ciborska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. - Początkujący grzybiarze, którzy nie mają jeszcze dużej wiedzy i praktyki w zbieraniu, powinni również unikać okazów z blaszkami pod kapeluszem, ponieważ wśród nich są gatunki śmiertelnie trujące. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku młodych grzybów. Nie mają one jeszcze wykształconych owocników i cech charakterystycznych dla swojego gatunku, więc bardzo łatwo można się pomylić, dlatego odradzam ich zbieranie, podobnie jak okazów starych i przejrzałych - dodaje.

Słodki truciciel

Nie ma prostej recepty na odróżnienie grzybów jadalnych od trujących. Próby rozróżniania gatunków na podstawie smaku, przez nadgryzanie, są niebezpieczne, bo na przykład najsilniej trujący spośród występujących w Polsce muchomor sromotnikowy jest słodki i przyjemny w smaku.

- Trzeba też pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne i dlatego nie powinny ich jeść dzieci ani osoby starsze - kontynuuje Joanna Ciborska. - Ważne jest też, żeby grzybów nie zbierać do foliowych reklamówek, bo tracą w nich swoje właściwości. Najodpowiedniejsze będą przewiewne wiklinowe łubianki.
Zatrucia grzybami są bardzo poważne. Pierwsze objawy mogą pojawić się po kilku godzinach, a często dopiero po jednym dniu. Przyczyną największej liczby zatruć jest muchomor sromotnikowy, mylony często z gołąbkiem zielonawym, kanią czy pieczarką. Pierwsze objawy zatrucia tym gatunkiem nie pojawiają się od razu i mogą trwać do trzech dni, po których następuje pozorna poprawa.

Jedynym sposobem, aby pozbyć się toksyn z organizmu jest dializa wątroby.
- Jeśli po wyprawie do lasu mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej zgłosić się po poradę do oddziału sanepidu. Wystarczy przynieść grzyby, a przeszkoleni pracownicy dokonują oceny, czy jest on jadalny. Grzyby powinny być całe, z owocnią, bo to umożliwia dokładne określenie gatunku - mówi Joanna Ciborska. Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]

Gdzie szukać pomocy?

Kielce - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ul. Jagiellońska 68, tel. 41-365-54-26.
Skarżysko-Kamienna - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ul. Czerwonego Krzyża 10, tel. 41-251-18-68.
Ostrowiec Świętokrzyski - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ul. Smolnej 3, tel. 41-247-96-95.
Starachowice - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ul. Złota 6, tel. 41-274-62-67.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie