MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trudny powrót kobiety do pracy

Anna Krawiecka-Kownacka
Bezrobocie wśród kobiet w latach 2001-2007.
Bezrobocie wśród kobiet w latach 2001-2007.
Świętokrzyska Agencja Rozwoju Regionu pomoże kobietom szukającym pracy.

"Życie zaczyna się po 40" to program dla kobiet, które przerwały pracę, aby zaopiekować się dziećmi albo schorowaną rodziną, a teraz chcą ponownie znaleźć zatrudnienie. Świętokrzyska Agencja Rozwoju Regionu zamierza im w tym pomóc.
Takie deklaracje złożyła Małgorzata Wirecka ze Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, współrealizującej Projekt Partnerstwa na rzecz Rozwoju "Życie zaczyna się po 40.".

Jego zadaniem jest wspieranie inicjatyw na rzecz godzenia życia zawodowego z rodzinnym. Udział w nim biorą kobiety, które ukończyły 45 lat i są zarejestrowane w urzędzie pracy. Zrezygnowały one z kariery zawodowej na rzecz pełnienia obowiązków rodzinnych, a obecnie próbują ponownie znaleźć zatrudnienie. A ponieważ nie pracowały nawet od kilkudziesięciu lat, a czasem nigdy, trudno im znaleźć pracę.

Trudno tym bardziej, że brak im odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, a często nawet podstawowych umiejętności, na przykład obsługi komputera. Poza tym mają problemy natury psychologicznej, takie jak chociażby brak wiary we własne możliwości.

- Projekt ma zapewnić kobietom biorącym w nim udział dostosowanie zdezaktualizowanych już kwalifikacji do obecnych potrzeb pracodawców oraz przedstawienie konkretnych możliwości rozwoju zawodowego - mówi Małgorzata Wirecka ze Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Niestety, jak wynika z doświadczeń programu "Życie zaczyna się po 40.", wiele kobiet nie widzi szansy znalezienia zatrudnienia. I dlatego program przewiduje tworzenie koalicji przez instytucje, które mają zmieniać postrzeganie kobiet przez pracodawców, jako pracowników mniej efektywnych.

- Chcemy promować środowiska i firmy tworzące przyjazne warunki pracy, nie dyskryminujące kobiet po czterdziestce, spełniające wymagania Unii Europejskiej dotyczących równości płci na rynku pracy - mówi Ewa Cybula, dyrektor Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionu. - Są gminy, na przykład Sitkówka-Nowiny, Masłów czy też Bodzentyn, które zainteresowały się wprowadzaniem programu wsparcia dla szukających pracy kobiet po 45 roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie