Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa 18. Marsz Szlakiem Puławiaków Powstańców Styczniowych Dwikozy - Słupcza - Sandomierz. Idzie ponad 180 piechurów

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Ponad 180 osób bierze udział w 18. Marszu Szlakiem Puławiaków Powstańców Styczniowych 1863 roku na trasie Słupcza-Dwikozy-Sandomierz. Uczestnicy marszu wyruszyli z Dwikóz. Na trasie zapalają znicze w miejscach pamięci, by wieczorem dotrzeć do Sandomierza.
Ponad 180 osób bierze udział w 18. Marszu Szlakiem Puławiaków Powstańców Styczniowych 1863 roku na trasie Słupcza-Dwikozy-Sandomierz. Uczestnicy marszu wyruszyli z Dwikóz. Na trasie zapalają znicze w miejscach pamięci, by wieczorem dotrzeć do Sandomierza. Klaudia Tajs
Ponad 180 osób bierze udział w 18. Marszu Szlakiem Puławiaków Powstańców Styczniowych 1863 roku na trasie Słupcza-Dwikozy-Sandomierz. Uczestnicy marszu wyruszyli z Dwikóz. Na trasie zapalają znicze w miejscach pamięci, by wieczorem dotrzeć do Sandomierza.

Wydarzenie upamiętnia bitwę pod Słupczą z dnia 8 lutego 1863 roku. Zginęło wówczas 28 powstańców, głównie studentów Instytutu Politechnicznego w Puławach. Pomysłodawcą marszu był nieżyjący już brygadier Adam Bidas z Jednostki Strzeleckiej 2018 im. 2 Pułku Piechoty Legionów AK w Sandomierzu.

Piechurzy, głównie młodzież szkolna z Gminy Dwikozy i Sandomierza oraz dorośli mieszkańcy gminy Dwikozy, idą trasą naznaczoną miejscami zrywów patriotycznych, ze Słupczy w gminie Dwikozy do Sandomierza. Wyszli sprzed szkoły w Słupczy. Odwiedzają wszystkie miejsca, gdzie walczyli i pochowani zostali bohaterowie z 1863 roku: w Słupczy, na cmentarzu w Górach Wysokich, gdzie pochowano 28 powstańców, oraz w Dwikozach, gdzie we wspólnej mogile spoczywa 36 powstańców. Na trasie marszu zapalane są znicze i odmawiana jest modlitwa. Do pokonania mają ponad 20 kilometrów.

Dla wójta gminy Dwikozy Marka Łukaszka masz ma wymiar symboliczny. Wójt przypomina, że pamięć o Powstaniu Styczniowych w gminie Dwikozy jest kultywowana co roku. W marszu idzie także poseł Marek Kwitek, który jako nauczyciel historii kilkakrotnie pokonał trasę marszu. - Zachęcam do udziału w marszu dorosłych i młodzież bo jest to wspaniała lekcja historii, można poczuć ten klimat - powiedział poseł Kwitek. - Przechodzimy odcinek 20 kilometrów. Jesteśmy w miejscach, gdzie są mogiły powstańcze i gdzie rozgrywała się bitwa. Są także atrakcje, bo jest ognisko.

Tomasz Huk przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, które w trasie towarzyszy wicestarosta Paweł Niedźwiedź dodał, że Marsz Szlakiem Puławiaków-Powstańców Styczniowych ma za zadaniem przypomnieć naszą lokalną historię. - Te zdarzenia są bliskie tym bardziej, że odbywają się tutaj, na terenie naszej gminy - powiedział Tomasz Huk. - Cieszymy się, że możemy odwiedzać mogiły naszych bohaterów. Czasami zadajemy sobie pytanie, jak my byśmy się zachowali gdybyśmy się znaleźli w podobnej sytuacji. Ta ofiara nie poszła na marne.

Marsz zakończy się w godzinach wieczornych przed Bramą Opatowską w Sandomierzu.
Marsz zorganizowała Jednostka Strzelecka 2018, wójt gminy Dwikozy oraz Rada Gminy w Dwikozach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie