Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa akcja sprzątania cmentarza żydowskiego w Działoszycach. Przyłącz się

Michał Kolera
Michał Kolera
Głos Gminy Działoszyce
Grupa mieszkańców gminy Działoszyce w rocznicę tragicznych wydarzeń sprzed 80. lat, związanych z likwidacją tutejszego getta żydowskiego, postanowiła posprzątać zaniedbany teren kirkutu. Kolejne spotkanie odbędzie się w sobotę, 13 sierpnia.

Zbiórka pod Urzędem Miasta i Gminy Działoszyce odbędzie się w sobotę, 13 sierpnia, o godzinie 9.

- Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne osoby do kolejnej akcji sprzątania Cmentarza Żydowskiego. Przypominam, że robimy to w związku z 80 rocznicą zagłady Działoszyckich Żydów, aby ocalić od zapomnienia historię naszego miasteczka i przywrócić pamięci miejsce święte, gdzie spoczywają mieszkańcy Działoszyc. Aby tworzyć przyszłość musimy pamiętać o przeszłości…
Zabierzcie koniecznie rękawice i dobrą energię. Chociaż tej przy robieniu dobrych rzeczy nie brakuje… - pisze grupa Głos Gminy Działoszyce na Facebooku.

- Szanowni Państwo w związku z nadchodzącą 80. rocznicą Likwidacji Społeczności Żydowskiej w Działoszycach, mieszkańcy Działoszyc chcą zorganizować inicjatywę społeczna która będzie miała na celu ponowne przywrócenie stanu użyteczności terenów dawnego cmentarza żydowskiego który znajdował się na wzgórzu tuż za domem kolejarza - wyjaśnia Emilian Nowak, administrator grupy.

- Naszym celem jest przede wszystkim wycinka roślinności, która przez lata zablokowała ścieżki prowadzące do cmentarza oraz odnalezienie tabliczek z imionami spoczywających tam osób. To mały ukłon nas mieszkańców w kierunku miejsca świętego, a przede wszystkim bardzo ważnego dla społeczności żydowskiej, z którą nierozerwalnie związana jest historia miasta - dodaje.

Działoszyce w połowie lat 30. XX wieku liczyły 6755 mieszkańców, w tym ponad 5 tysięcy Żydów. - Ci ostatni odgrywali znaczącą rolę w miejscowym przemyśle, rzemiośle i handlu. Cegielnię posiadał Gerszon Szental, betoniarnię – Szmul Gertler, fabrykę cukierków i cykorii – Moszek Kajzer. Do Żydów: H. i S. Brojgiesów, Ch. Meklera i L. Wajsblata, należały trzy garbarnie. Właścicielami młynów wodnych byli: Szenthal, Kac, Ickowic i Rożenek. Olejarnia należała do firmy „Miodownik i Szteinfeld”, wytwórnia wody sodowej do Enocha Horowicza i Arona Rubina. Żydzi prowadzili piekarnie, zakłady bieliźniarskie, blacharskie, stolarskie, czapnicze, fotograficzne, fryzjerskie, introligatorskie, kamasznicze, krawieckie, powroźnicze, pończosznicze, szczotkarskie, szewskie, szklarskie, wędliniarskie oraz zegarmistrzowskie - Cmentarz usytuowano na wzgórzu przy ulicy Skalbmierskiej (za domem z numerem 9). Założony został w XVIII wieku. Miał powierzchnię 5 ha. Do II wojny światowej cmentarz ogrodzony był murem, a na jego terenie znajdował się dom przedpogrzebowy i dom grabarza. Został zniszczony w czasie wojny. Teren jest zdewastowany, porośnięty drzewami i krzewami. W czasie II wojny światowej na terenie cmentarza miała miejsce masowa egzekucja. Niemcy rozstrzelali 1500 Żydów z Działoszyc i okolic. Ofiary mordu pochowano we wspólnych, zbiorowych mogiłach. W 2009 roku na cmentarzu zawieszono na drzewach tabliczki upamiętniające Żydów mieszkających i zmarłych w Działoszycach przed wojną - czytamy na stronie "Wirtualny Sztetl" Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie