Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa remont zabytkowego Kościoła Świętego Floriana w Koprzywnicy

Klaudia Tajs
Trwa remont zabytkowego Kościoła Świętego Floriana w Koprzywnicy.
Trwa remont zabytkowego Kościoła Świętego Floriana w Koprzywnicy. Klaudia Tajs
Trwa remont zabytkowego Kościoła Świętego Floriana w Koprzywnicy. Prace koncentrują się na renowacji fasady kościoła a także detali architektonicznych z czasów romańskich. Remont potrwa do listopada.

Kościół Świętego Floriana w Koprzywnicy to zabytkowa perełka naszego regionu i województwa świętokrzyskiego. Świątynia powstała wraz z budynkami klasztornymi Opactwa Cystersów na początku 1200 roku. Do kościoła przylega jedno skrzydło dawnego klasztoru cystersów z 1 połowy XIII wieku. Obecnie kościół parafialny pw. św. Floriana, dawniej kościół klasztorny oo. Cystersów, po kasacji zakonu został zamieniony na kościół parafialny.

Świątynia z charakterystyczna wieżą
Najbardziej charakterystycznym elementem kościoła koprzywnickiego widocznym z daleka jest piękna barokowa wieża przypominająca odwrócony do góry kielich bez podstawy zwany kulawką. We wschodnim skrzydle klasztoru najlepiej zachował się kapitularz. Jest to obszerna sala z kamienną posadzką w której na dwóch kolumnach wspiera się kamienne sklepienie krzyżowe. Z wieży kościoła roztacza się przepiękny widok na okolice ziemi koprzywnickiej i duży zbiornik wodny o powierzchni 18 hektarów.

Ząb czasu koprzywnickiej świątyni nie oszczędza
Jednak ząb czasu nie oszczędza świątyni. Aktualnie prace koncentrują się na renowacji fasady kościoła a także detali architektonicznych z czasów romańskich. Prace prowadzone są na południowej ścianie. Remont strony południowej był konieczny szczególnie ze względu na wpływ deszczu. O zakresie obecnie prowadzonych prac mówi proboszcz ksiądz Jerzy Burek. - Są duże destrukcje reliktu kamiennego romańskiego, zniszczenia powstawały przez wiele, wiele, lat - wyjaśnia ksiądz proboszcz Jerzy Burek. - To powodowało także zniszczenie wewnątrz kościoła. Woda przesiąkała do kościoła, dając wycieki wody, co uniemożliwiało prowadzenie prace przy odnowieniu wewnętrznym kościoła. Remont obecnie prowadzonych prac finansowany jest z kilku źródeł. Częściowo wydatki finansowane są z datków przekazanych przez parafian. Remont wsparła także dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Plany rozbudowy i dalszego remontu obiektu
Tymczasem zakres koniecznych do wykonania prac jest znacznie większy. Ksiądz proboszcz Jerzy Burek tłumaczy, że prowadzone obecnie prace załatwią tylko część potrzeb obiektu. Na remont czeka między innymi wymiana dachu na wieży kościelnej, ponieważ obecny zaczyna przeciekać. Niestety wymiana to wydatek rzędu miliona złotych. W planach jest także odrestaurowanie budynków klasztornych z przeznaczeniem ich na bazę noclegową. - Chodzi o uzgodnienia, tak, aby to było rozbudowane do wielkości budynku, który przyjmie 50 osób na noclegi, jako dom rekolekcyjny, dom wypoczynkowy - dodaje proboszcz. - W mniejszym zakresie mamy pozwolenia na ten budynek istniejący. Nie utrzyma się budynek sam, dlatego chcemy go trochę powiększyć.
Jednak warunkiem kontynuacji dalszych prac remontowych w Kościele Świętego Floriana w Koprzywnicy jest pozyskanie dofinansowania ze zewnątrz . Władze koprzywnickiej parafii czekają nabór wniosków.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie