MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mostem nad Kamienną w Ostrowcu Świętokrzyskim pojedziemy już za kilka miesięcy. Obiekt będzie prezentował się imponująco. Zobacz zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Most nad Kamienną w Ostrowcu Świętokrzyskim robi wrażenie
Most nad Kamienną w Ostrowcu Świętokrzyskim robi wrażenie Sandra Krakowiak
80 ton, tyle ważą słupy pylonowe, które już zamontowano na moście. W tej chwili montowane są wanty o łącznej wadze powyżej 30 ton. Most będzie wyglądał imponująco. Zobacz zdjęcia.

Most nad Kamienna w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie imponujący

Stary most nad Kamienną zamienia się w nowoczesny obiekt. Nowym, pylonwym mostem pojedziemy już za kilka miesięcy. Budowla już teraz robi wrażenie.

W ostatnim czasie zamontowano osiemdziesięciotonowe słupy pylonu. Jak podkreśla Tomasz Banaś, kierownik Działu Komunikacji i Relacji Zewnętrznych wykonawcy czyli firmy Mota Engil, to była bardzo trudna praca.
- W ostatnim czasie zakończyliśmy najbardziej skomplikowaną część realizacji mostu na rzece Kamienna. Na obiekcie zamontowane zostały 80-tonowe słupy pylonu, połączone stalowym ryglem. Zakończyliśmy również prace spawalnicze przy scalaniu elementów oraz roboty antykorozyjne tych elementów – wyjaśnia.

Obecnie wykonawca montuje 22 wanty o łącznej wadze powyżej 30 ton.

- Zadaniem want jest podwieszenie płyty pomostowej do pylonu. Montaż i proces pierwszego sprężania want planujemy zakończyć w pierwszej połowie maja. W kolejnych etapach prac na moście pozostanie wykonanie izolacji i konstrukcja nawierzchni na płycie ustroju, wykonanie kap chodnikowych oraz montaż elementów wyposażenia obiektu, takich jak na przykład bariery, balustrady czy elementy oświetlenia

– mówi Tomasz Banaś.

Nowy most będzie miał 97 metrów całkowitej długości i będzie architektonicznie nawiązywał do istniejącej kładki na rzece Kamiennej. Wykonany będzie jako jednoprzęsłowy podwieszony do pylonu o wysokości 27 metrów. Planowane oddanie do użytku obiektu nastąpi na przełomie października i listopada 2024 roku.

Most nad rzeką Kamienną to tylko jeden z elementów prowadzonego remontu drogi wojewódzkiej numer 754.
- W zakresie branży drogowej obecnie prowadzimy prace związane z konstrukcją nawierzchni, włączając w to warstwy bitumiczne, w szczególności w obrębie Alei 3 Maja, ulicy Kilińskiego, Okólnej i Słowackiego. Ponadto na wielu frontach wykonujemy roboty brukarskie – dodaje kierownik Działu Komunikacji i Relacji Zewnętrznych Mota Engil.

Przypomnijmy koszt całego zadania, czyli remontu drogi wojewódzkiej, to prawie 137 milionów złotych, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych wynosi niecałe 87 milionów złotych. Reszta kwoty, czyli blisko 50 milionów złotych pochodzi z budżetu województwa świętokrzyskiego.

Inwestycja obejmuje przebudowę blisko dwukilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej numer 754 przebiegającej przez centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. Odcinek około 700 metrów będzie realizowany jako jednojezdniowy, pozostały około 1200 metrów jako dwujezdniowy.  Przebudowie ulegnie 7 skrzyżowań w ciągu przebudowywanej drogi wojewódzkiej – powstaną dwa nowe ronda w tym jedno turbinowe, trzy skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, co znacznie upłynni ruch pojazdów oraz poprawi bezpieczeństwo.
W ramach rozbudowy Drogi Wojewódzkiej 754 przewidywana jest budowa obustronnych chodników wraz ze zjazdami do posesji. Zaprojektowana została także budowa ciągu rowerowego, przebiegającego na odcinku Aleja 3 Maja po lewej stronie Drogi Wojewódzkiej 754, na odcinku ulicy Okólnej i ulicy Denkowskiej po stronie prawej. Na odcinku ulicy Radwana zaprojektowano ciąg rowerowy po obu stronach jezdni. Komunikację zbiorową ułatwi 8 zatok autobusowych, a miejsca postojowe umożliwią bezpieczne parkowanie.
Dodatkowo przy realizacji inwestycji zostaną przebudowane w niezbędnym zakresie kolidujące sieci uzbrojenia podziemnego oraz wybudowane energooszczędne oświetlenie drogowe. Wybudowane zostaną dwa ronda, a na skrzyżowaniach z drogami podrzędnymi ruchem będzie kierowała sygnalizacja świetlna. Koszt inwestycji to prawie 137 milionów złotych.

Droga powinna być zatem gotowa w listopadzie 2024 roku

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie