Trwają przygotowania do budowy obwodnic Starachowic i Wąchocka. Na razie wycinane są drzewa ale widać już ślad nowej trasy (ZDJĘCIA)

Kazimierz Cuch
W rejonie Starachowic są prowadzone prace związane z budową obwodnic. Dwie z nich to obwodnica Wąchocka i Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42, a trzecia to północno-zachodnia obwodnica Starachowic, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 744.

Północno-zachodnia obwodnica Starachowic
Po 21 lutego ruszyły prace przy wycince lasu w miejscu przyszłej północno-zachodniej obwodnicy Starachowic, na Bugaju w Starachowicach, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 744 Starachowice- Radom. Prace przy wycince zostały zakończone, teren pod budowę jest wolny od drzew i krzewów.
Jak informował nas Marcin Kozieł, z pionu inwestycji zarządcy drogi nr 744, Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach zawarł porozumienie z Nadleśnictwem Starachowice, dotyczące przeprowadzenia wycinki drzew i krzewów w liniach rozgraniczających inwestycję pod nazwą „Budowa przeprawy mostowej na rzece Kamiennej wraz z drogami dojazdowymi w ciągu obwodnicy Starachowic na DW 744”.
W tej sprawie wojewoda świętokrzyski w listopadzie ubiegłego roku wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. To pozwoliło na oficjalne rozpoczęcie prac. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzki w Kielcach na razie nie prowadzi robót budowlanych na tej inwestycji. Te są zaplanowane w III kwartale tego roku.
Jeśli chodzi o finansowanie, to zadanie zostało ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2021-2023. Dla wyżej wymienionego zadania został złożony wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 80 procent kosztów. 20 procent stanowi wkład własny województwa świętokrzyskiego- informuje Marcin Kozieł.

Obwodnica Wąchocka
Trasa tej obwodnicy będzie przebiegać od granic Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic. Ominie miejscowość Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej, na długości około 11,7 km. Będzie to droga dwujezdniowa, o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, o ruchu przyspieszonym. Plan zakłada wybudowanie czterech skrzyżowań, w tym trzech z sygnalizacją świetlną, 11 obiektów inżynierskich (mostów, wiaduktów i przejść dla zwierząt oraz dróg dojazdowych i ścieżek rowerowych). W grudniu ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach podpisała umowę z wykonawcą firmą STRABAG, na realizację obwodnicy Wąchocka w trybie projektuj i buduj. Prace przy tej obwodnicy są najbardziej zaawansowane z wszystkich trzech obwodnic.
Przeprowadzona będzie także inwentaryzacja terenu, rozpoznanie saperskie oraz archeologicznie. Na ten rok zaplanowano również przełożenia mediów. Lada dzień z trasy tej obwodnicy zostanie między innymi przeniesiona zabytkowa kapliczka w Ratajach.
Samorządy Wąchocka i Starachowic wyasygnowały pewne kwoty na zaprojektowanie połączenia północno-zachodniej obwodnicy Starachowic od obecnej drogi krajowej nr 42 do budowanej obwodnicy Wąchocka. Jednak w tej sprawie decyzja jeszcze nie zapadła.

Druga obwodnica Starachowic
Jak informowała na Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach, w ubiegłym roku rozpoczęto prace studyjne i projektowe na temat przedłużenia obwodnicy Wąchocka, o obwodnicę Starachowic, w ciągu drogi krajowej nr 42. Ta obwodnica Starachowic będzie realizowana w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic. Są dyskusje o trasie tej obwodnicy.

Nieletni za kółkiem? Są warunki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie