MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy dni uroczystości poświęconych żołnierzom "Ponurego" i "Nurta". Zobacz program uroczystości

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Główne uroczystości odbędą się w sobotę, 15 czerwca na polanie Wykus
Główne uroczystości odbędą się w sobotę, 15 czerwca na polanie Wykus Archiwum
Przed nami kolejne uroczystości wykusowe, upamiętniające żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, dowodzonych przez cichociemnych płk. Jana Piwnika „Ponurego” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Obchody trwać będą trzy dni, od 14 do 16 czerwca.

Trzy dni uroczystości poświęconych żołnierzom "Ponurego" i "Nurta"

Hołd żołnierzom legendarnych cichociemnych mieszkańcy regionu będą oddawać nie tylko na Wykusie, ale też w Bodzentynie, Michniowie, Starachowicach oraz Wąchocku.

Piątek, 14 czerwca – Bodzentyn i Starachowice

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 14 czerwca w Bodzentynie. Tego dnia o godzinie 10 w tamtejszej Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury odbędzie się konferencja „Żołnierze „Ponurego” i „Nurta”, bohaterowie Gór Świętokrzyskich, połączona z promocją książek: Wojciecha Kӧnigsberga „Pułkownik „Ponury”. Biografia cichociemnego Jana Piwnika” i Katarzyny Kołodziejczyk „Pozostałem Niepokonany – książka o kapitanie Leszku Zahorskim pseudonim Leszek Biały”.

O godzinie 12 na Rynku Głównym odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona majorowi Marianowi Świderskiemu pseudonim „Dzik”, zaś popołudniu zaplanowano wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży, przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach. Początek o godzinie 17.

Sobota, 15 czerwca – Michniów i Wykus

15 czerwca organizatorzy zapraszają najpierw do Michniowa w gminie Suchedniów. O godzinie 12 w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich rozpocznie się wykład doktor Justyny Staszewskiej pod tytułem „Lecz chciały niebiosa, by krew nam na wrzosach wolności ścieliła kobierce…” Na godzinie 13 zaplanowano spacer historyczny do Kamienia Michnowskiego, podczas którego o śladach walk i działalności partyzantów opowiadać będzie historyk Marcin Gawiński.

Główne uroczystości odbędą się jednak na polanie Wykus między Wąchockiem a Bodzentynem. Mszę świętą polową w intencji majora „Nurta” i jego żołnierzy poprzedzi koncert patriotyczny Artura i Oliwii Biniek o godzinie 15.40. Podczas uroczystości wręczone zostaną też tradycyjnie Policyjne Honorowe Odznaki Zasługi im. „Ponurego” i odbędzie się Apel Pamięci.

Niedziela, 16 czerwca – Wąchock

Niedzielne wydarzenia zapoczątkuje o godzinie 9.15 odsłonięcie wystawy majorowi „Nurtowi” oraz prelekcja na temat dowódców Zgrupowań Partyzanckich AK na terenie klasztoru ojców Cystersów. O godzinie 10.15 odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego 80 rocznicę śmierci pułkownika Jana Piwnika „Ponurego”. Msza święta w intencji Jana Piwnika „Ponurego” i jego żołnierzy w klasztorze ojców Cystersów w Wąchocku zaplanowana została na godzinę 10.30. Po niej odbędzie się przemarsz pod pomnik „Ponurego” w Rynku, a tam Apel Poległych, złożenie wiązanek, a na koniec defilada z udziałem pocztów sztandarowych i pododdziałów wojskowych.

Trzy dni uroczystości poświęconych żołnierzom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie