Tu powstał słynny oddział "Hubala"! Gwiazdy na uroczystościach (ZDJĘCIA)

Marzena Kądziela
Ryszard Filipski w filmie "Hubal" zagrał główną rolę. W niedzielę był gościem uroczystości w Radoszycach. Marzena Kądziela
W niedzielę w Zychach koło Radoszyc, w miejscu gdzie powstał oddział majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wzięli w niej udział aktorzy którzy grali główne role w filmie "Hubal" - Małgorzata Potocka i Ryszard Filipski.

To był świetny pomysł na promocję patriotycznej uroczystości w Zychach - brawa dla organizatorów, byli nimi wójt Radoszyc Michał Pękala ze współpracownikami. Na “hubalową” imrezę zaprosili aktorów grających w filmie “Hubal”: Ryszarda Filipskiego i Małgorzatę Potocką.

Gajówka w Zychach koło Radoszyc raz do roku staje się centralnym miejscem gminy. A to dlatego, że samorząd organizuje tam uroczystość związaną z rocznicą powstania Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego, którego przywódcą był legendarny major Henryk Dobrzański “Hubal”. To właśnie w tym budynku należącym wtedy do Jana Barana 16 października 1939 roku opracowano i wydano rotę przysięgi i wydano szereg rozkazów dotyczących między innymi sposobu zaciągu do nierozbrojonych oddziałów Wojska Polskiego czy planu organizacyjnego powołania Okręgu Bojowego Kielce. Sporządzone tu dokumenty były podstawą do powołania Ośrodków Bojowych w Radoszycach, Lipie i Dziadku. Tak więc gajówka w Zychach stała się pierwszym tajnym ośrodkiem ruchu podziemnego na tym terenie i w Polsce. Niestety, w wyniku donosu, pomagających Hubalowi mieszkańców Niemcy aresztowali i wywieźli do obozu koncentracyjnego. W 2014 roku przed gajówką odsłonięto pomnik upamiętniający te wydarzenia.

Bieg, konkurs, rekonstrukcja zdarzeń…

Tegoroczne uroczystości rozpoczął bieg z Radoszyc do Zychów, w którym wzięło udział około 50 osób. Wygrali Justyna Piec i Krzysztof Mijas. Medale zwycięzcom wręczono przy pomniku w Zychach. Nagrody otrzymały także gimnazjalistki, które wygrały konkurs wiedzy o majorze Hubalu: Agnieszka Skibińska, Joanna Cieślak i Julia Wydra. Był wykład doktora Tomasz Domańskiego z Instytutu Pamięci Narodowej i rekonstrukcja historyczna w wykonaniu uczniów z radoszyckiego gimnazjum. Przedstawiciele samorządowców i organizacji, w tym wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, złożyli przed pomnikiem kwiaty.

Opowieści, autografy, zdjęcia

Jednak największe zainteresowanie wśród zebranych wywołali znani aktorzy Małgorzata Potocka i Ryszard Filipski, którzy grali w filmie “Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby z 1973 roku. Młodziutka Małgorzata grała rolę Marianny Cel “Tereski” zaś Ryszard Filipski tytułowego “Hubala”.

Aktorzy wspominali pracę przy filmie. – To było dla mnie ogromne wyzwanie mówiła Małgorzata Potocka. – Reżyser powierzył mi tę rolę jeszcze zanim zaczęłam studiować w szkole teatralnej. Zanim rozpoczęły się zdjęcia, uczyłam sie konnej jazdy. Byłam pod wrażeniem kaskaderskich wręcz popisów pana Ryszarda Filipskiego. Chciałam tak jak on pędzić na koniu po polach i lasach. I czasmi mi się to udawało.

-Ja nigdy nie korzystałem z pomocy kaskaderów – dodał Ryszard Filipski. – Bez problemów radziłem sobie z koniem. Praca nad filmem przebiegała bardzo sprawnie. Gorzej było z przygotowaniem do jego realizacji. Na poczatku lat 70. XX wieku major Hubal nie był ulubionym bohaterem władzy... Ale udało się. Rolę bohaterskiego majora uważam za jedną z najważniejszych w mej aktorskiej karierze.

Aktorzy bardzo chętnie rozdawali autografy i fotografowali się z publicznością. Obydwoje obiecali, że także w przyszłym roku będą obecni na hubalowej uroczystości w Zychach.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc

Czemu tylko w książkach wymienia się z nazwiska tych dobrych hubalczyków a tych co byli od złej roboty o nich się nic nie mówi i zapomina że też należeli do tego oddziału ? Co zaszkodzi to dobremu imieniu pozostałych. Lepiej poświęcić paru i się do nich nie przyznawać i powiedzieć że oni nie byli hubalczykami. W tej gajówce jak piszą książki pazdieenikowe popołudnie zostało zapszysiwzonych trochę więcej partyzantów tylko się o tym nic nie piszę. I z relacji świadków to był raczej grudzień a nie październik

G
Gość

Głęboko wiedzący wie pewnie , że pacyfikacja Michniowa była w 1943r. ale powinien wiedzieć również ,że Niemcy wiedzieli kto pomagał Hubalowi w jesieni 1939.

P
Piotr
W dniu 17.10.2016 o 19:28, Gość napisał:

To prawda, niesubordynacja, nie wykonanie rozkazu przełożonych to w czasie wojny- kulka. Niemcy wyręczyli sąd polowy, niestety. A ile na drodze przemarszu "szalonego majora" spalono wsi i zamordowano niewinnych cywili, że wymienię tylko Skłoby, Hucisko, Michniów. Jak śmiercią i zniszczeniem zmierzyć "podtrzymanie ducha Narodu" ? Czy wywołanie Powstania Warszawskiego dla zdobycia władzy miało sens, jaki był poziom przedwojennych oficerów aby wysłać młodych ludzi nieuzbrojonych na frontowe wojsko ?Te pytania będą towarzyszyć ludziom którzy znają historię, nie zacietrzewionym dyletantom nie potrafiącym samodzielnie myśleć.

Widzę, że "wybitny" historyk się pojawił umieszczając pacyfikację Michniowa w 1939 roku. Brawo, gratuluję "głębokiej" wiedzy.

P
Piotr
W dniu 17.10.2016 o 07:38, Mieszkaniec Koński napisał:

Ale trzeba jeszcze pamiętać że tam w tej gajówce działy się inne rzeczy takie jak zabicijanie niewinnych ludzi narodowości żydowskiej, pamięta i mówi się tylko o dobrych czynach hubalczyków a co złego to już nie oni! To kto? Skąd mieli jedzenie? materiał na koszule, onuce? Pieniądze na chandel wymienny? kradli, grabili typowa robota zabójecka ale o tym się nie mówi. Pewnie dużo dobrego zrobili dla Narodu Polskiego ale tyle samo uczynili złych uczynków dla tego samego kraju.

W taki sposób, to tylko sowiecka partyzantka działała i jeden żydowski oddział na Wileńszczyźnie. Nie obrażaj więc polskich patriotów. Jeśli chcesz podyskutować, to podawaj fakty i świadków, albo zamilcz.

P
Piotr
W dniu 16.10.2016 o 17:28, Gosc napisał:

Piękna uroczystość. Należy zawsze pamiętać o tamtych złych czasach, w których w wyniku donosu aresztowano mnóstwo niewinnych ludzi i wywieziono do obozów koncentracyjnych:((

Dlatego należy tępić przejawy donosicielstwa. Uroczystość rzeczywiście godna pochwały. Szacun dla organizatorów i uczestników.

G
Gość

Jestem tego samego zdania bo z relacji świadków dokładnie wynika że, to też były bandy które zajmowały się grabierza a przy okazji tego zabijaniem okradanych ludzi na pewno nie wszystkich trzeba wrzucać do jednego wora ale musiał ktoś tym się zajmować by oddział mógł przetrwać

P
Pilot
W dniu 18.10.2016 o 13:07, Gość napisał:

Człowieku na świecie cię w tym czasie nie było i co ty możesz na ten temat wiedzieć. Słuchaj z szacunkiem tych co w tym czasie żyli, byli naocznymi świadkami tamtych zdarzeń, a więc wiedzą co piszą. Prawdy nie da się zafałszować.


Nie musiało mnie tam być żeby pewne informacje na temat tego co robili ludzie którzy byli hubalczykami uzyskać usłyszeć przeczytać nie wszystko robili źle ale nie zawsze robili dobrze i o tym się nie mówi a powinno
M
MK

Niestety drogi gościu ale prawdę można zafałszować co wielokrotnie już udowodniono. To tak w ramach sprostowania. Przykładów Ci na to aż nadto w mediach, książkach, internecie czy chociażby nawet wśród opowiadań pośród ludzi.

 

Natomiast jeśli chodzi o historię Majora Henryka Dobrzańskiego to muszę przyznać, że śledzę ją aktywnie od bardzo długiego czasu. Pewne odkrycia są smutne, niektóre heroiczne i godne uwagi. Nie można ocenić Hubala zero-jedynkowo bez uwzględnienia wielu niezależnych od niego czynników. Dla mnie osobiście jest bohaterem. Dla kogoś innego nie musi. Można o tym dyskutować ale proszę o zachowanie kulturalnego poziomu wypowiedzi.

Pozdrawiam,

MK

G
Gość
W dniu 17.10.2016 o 10:18, Gość napisał:

Masz rację, to jeden z tych pełniących obowiązki Polaka, co na kacapskich tankach do Polski przyjechał. Splunąć nie warto.

Człowieku na świecie cię w tym czasie nie było i co ty możesz na ten temat wiedzieć. Słuchaj z szacunkiem tych co w tym czasie żyli, byli naocznymi świadkami tamtych zdarzeń, a więc wiedzą co piszą. Prawdy nie da się zafałszować.

G
Gosc

Trzeba pokazywać i mówić prawdę jak było a nie wyciągać tylko dobre czyny i wątki z życia tych niby partyzantów. Kiedy zasłużyli się dla kraju to o tym się mówi pamięta i stawia pomniki ale kiedy rabowali palili chaty i zabijali niewinne osoby to już cisza. To jest sprawiedliwość?

M
MH

Chwała i cześć bohaterom!

G
Gość

To prawda, niesubordynacja, nie wykonanie rozkazu przełożonych to w czasie wojny- kulka. Niemcy wyręczyli sąd polowy, niestety. A ile na drodze przemarszu "szalonego majora" spalono wsi i zamordowano niewinnych cywili, że wymienię tylko Skłoby, Hucisko, Michniów. Jak śmiercią i zniszczeniem zmierzyć "podtrzymanie ducha Narodu" ? Czy wywołanie Powstania Warszawskiego dla zdobycia władzy miało sens, jaki był poziom przedwojennych oficerów aby wysłać młodych ludzi nieuzbrojonych na frontowe wojsko ?Te pytania będą towarzyszyć ludziom którzy znają historię, nie zacietrzewionym dyletantom nie potrafiącym samodzielnie myśleć.

G
Gość

Jakie regularne wojsko jak przyszedł rozkaz o rozwiązaniu oddziału fakty nie kłamią

G
Gość
W dniu 17.10.2016 o 09:40, Gość napisał:

Lecz się człowieku na ten pusty łeb .To było regularne wojsko co miało swoje pieniądze przekazywane na oddział i nie siej propagandy ojszczyplocie komunistyczny.

Masz rację, to jeden z tych pełniących obowiązki Polaka, co na kacapskich tankach do Polski przyjechał. Splunąć nie warto.

G
Gość

Lecz się człowieku na ten pusty łeb .To było regularne wojsko co miało swoje pieniądze przekazywane na oddział i nie siej propagandy ojszczyplocie komunistyczny.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3