Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tuczępy uczciły pamięć księdza majora Jana Francuza. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Uroczystości upamiętniające postać księdza Jana Francuza, bohaterskiego kapłana, związanego z gminą Tuczępy.
Uroczystości upamiętniające postać księdza Jana Francuza, bohaterskiego kapłana, związanego z gminą Tuczępy. Centrum Kultury w Tuczępach
Gmina Tuczępy uczciła pamięć księdza majora Jana Francuza. W 81. rocznicę jego śmierci w miejscowym kościele parafialnym i cmentarzu odbyły się patriotyczne uroczystości.

Kapłan, społecznik, patriota, kapelan dwóch wojen, bohater. Mija 81 lat od jego męczeńskiej śmierci. W geście pamięci i dla uczczenia postaci księdza majora Jana Francuza, 22 września w Tuczępach odbyły się uroczystości upamiętniające jego życie, posługę, szeroką działalność społeczną i żołnierski los, zwieńczony okrutną śmiercią w obozie koncentracyjnym.

W kościele parafialnym w Tuczępach odbyła się uroczysta msza święta. Odprawiona została przez księdza kanonika Krzysztofa Irlę i księdza Leszka Bujaka. Na mszy zgromadziła się rodzina księdza Jana Francuza, władze gminy, zaproszeni goście, poczty sztandarowe Rady Gminy Tuczępy, szkół, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele stowarzyszeń, mieszkańcy.

Warto dodać, że kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Tuczępach to świątynia, w której w 1917 roku odbyła się msza święta prymicyjna księdza Jana Francuza.

- Dziś gromadzimy się, aby podziękować Panu Bogu za dar życia niezwykłego kapłana, społecznika, męczennika księdza majora Jana Francuza. Był kapłanem, który mocno miał wyryte w sercu słowa Bóg, Honor, Ojczyzna - powiedział w homilii ksiądz kanonik Krzysztof Irla.

Ksiądz Jan Francuz urodził się 26 grudnia 1894 roku w Jarosławicach. Był jedynym synem pośród pięciorga dzieci Jana i Jadwigi Francuzów. Rodzina była niezwykle religijna, ale też dość majętna, więc rodzice mogli swoim dzieciom zapewnić dobre wykształcenie. Początkowo Jan pobierał nauki w dworze Malewskich w Jarosławicach, w którym nauczały guwernantki. Później uczęszczał do szkoły podstawowej w Tuczępach, a następnie do szkoły średniej w Pińczowie. W 1910 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

W 1917 roku ksiądz Jan otrzymał święcenia kapłańskie przez posługę bp Augustyna Łosińskiego. 17 listopada 1919 roku powołano go do dyspozycji Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i niebawem został kapelanem Kowieńskiego Pułku Strzelców. Dzieląc losy żołnierzy, wspierając ich w najtrudniejszych chwilach, przeszedł z nimi szlaki wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku.

W okresie międzywojennym szczególnie zapisał się w parafii Strożyska, gdzie organizował życie społeczne i kulturalne, zakładał organizacje służące ludziom, między innymi Ochotniczą Straż Pożarną, Kasę Stefczyka, Kółko Rolnicze, Koło Teatralne. Powołany do służby wojskowej w 1939 roku, pełnił ją do momentu przekroczenia granicy rumuńskiej 17 września.

Więzień obozu jenieckiego na Węgrzech, w Austrii i obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Dachau, gdzie zginął śmiercią męczeńską 17 września 1942 roku.

- Niech męczeńska śmierć księdza majora Jana będzie dla nas wszystkich przypomnieniem trzech najważniejszych słów Bóg, Honor, Ojczyzna. Niech te wartości wciąż będą żywe tak, jak były żywe w życiu, posłudze i męczeńskiej śmierci księdza Jana - powiedział w homilii ksiądz Krzysztof Irla.

Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym w Tuczępach, gdzie znajduje się, poświęcony 14 lipca 2013, symboliczny grób księdza Jana

Uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych złożyli na nim wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

- Dziś w 81. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza majora Jana Francuza, oprócz smutku i bólu, czujemy wielką dumę, że właśnie dzięki takim wielkim Polakom, jakim był też nasz krajan ksiądz major Jan Francuz, którzy z odwagą i poświęceniem walczyli, a nawet oddawali życie za Ojczyznę, możemy mieszkać i żyć w wolnej Polsce. Nie zapominajmy nigdy o bohaterach i o naszej historii, szczególnie teraz, w czasach spokoju i dobrobytu. Pamiętajmy o nich i czcijmy ich pamięć – podkreślał wójt gminy Tuczępy Jacek Wilk.

Dopełnieniem uroczystości było widowisko pod tytułem "Służył Bogu, Ludziom i Ojczyźnie" przygotowane przez uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Nizinach pod kierunkiem Zofii Kańskiej i Kamili Jamroży. Pieśni o Ojczyźnie zaśpiewały uczennice Zespołu Placówek Oświatowych w Tuczępach, a ten występ przygotował Tomasz Mazur.

Pamięć o księdzu Janie Francuzie żyje w społeczności gminy pielęgnowana przez jego siostrzeńca, pana Jana Jakubika i rodzinę, dzięki corocznym uroczystym mszom świętym, odprawianym w kościele świętego Jana Chrzciciela w Tuczępach, konkursom wiedzy o księdzu Janie przeprowadzanych w szkole w Nizinach oraz dzięki licznym publikacjom.

Jego nazwisko znajduje się na tablicach pamiątkowych w kilku świątyniach - w Tuczępach, Strożyskach, Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie, Kościele Garnizonowym świętego Jerzego w Łodzi, symbolicznym grobie na Cmentarzu Parafialnym w Tuczępach.

Uroczystość zorganizowali wójt gminy Tuczępy Jacek Wilk, Zespół Placówek Oświatowych w Nizinach i Centrum Kultury w Tuczępach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie