Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórczość Edwarda Dwurnika w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Klaudia Tajs
Na wernisaż wystawy zaprasza Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Na wernisaż wystawy zaprasza Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Klaudia Tajs
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, dr Dominik Kacper Płaza, dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Zbigniew Buski oraz Agencja Zegart zapraszają na wernisaż wystawy “75 x 75 Dwurnik”, który odbędzie się w czwartek, 8 listopada o godzinie 18 w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Ekspozycja obejmie 75 obrazów autorstwa jednego z najbardziej cenionych, a także najbardziej charakterystycznych polskich twórców sztuki współczesnej – Edwarda Dwurnika.

Wystawa została zrealizowana z okazji 75 urodzin artysty przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. Uroczyste otwarcie wystawy „75 x 75 Dwurnik” w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu poprzedziła smutna informacja o śmierci artysty. Wierzę, że zbliżające się wydarzenie stanowić będzie okazję do należytego uhonorowania sylwetki oraz dorobku artystycznego Edwarda Dwurnika.

Na wystawę składają się prace ze zbiorów: dra Piotra Ziajki, Bogusława Deptuły, Joanny Opawskiej, Marii i Marka Pileckich i innych kolekcjonerów prywatnych oraz od artysty.

Twórczość Dwurnika do pewnego momentu była rozpięta między niemalże wykluczającymi się malarskimi tendencjami Jana Matejki i Nikifora Krynickiego. To może najbardziej dziwaczne połączenie, jakie tylko można sobie wyobrazić. Zarazem, w wypadku Dwurnika, dobrze działające i dające świetne efekty artystyczne. Wielkie formaty i wielkie tematy to dziedzictwo Krakowskiego Mistrza. Malarska technika, zaczerpnięta od krynickiego naturszczyka, świetnie się spisała w pracy nad niekończącym się cyklem „Podróży autostopem”, realizowanych już od połowy lat 60. XX w. i kontynuowanym do dziś. Z jednej strony owe miejskie widoki, z drugiej znane cykle „Sportowcy” czy „Robotnicy”, zapewniły artyście sławę, popularność i wysoką pozycję w świetle polskiej sztuk. Z początkiem lat 90. rozpoczął poszukiwania nowych artystycznych obszarów, które mógłby zaanektować. Wtedy powstał cykl „Błękitne” z widokami morskich fal; a wkrótce potem rozpoczął przygodę z obrazami abstrakcyjnymi, które obecnie stanowią znaczącą część jego twórczości. Wciąż poszukujący i otwarty na nowe pomysły i zjawiska Edward Dwurnik pozostaje jednym z najbardziej niepokornych i nieprzewidywalnych polskich twórców.

Edward Dwurnik - jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy. Urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie pod Warszawą. Mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa oraz - czasowo - na Wydziale Rzeźby. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992). Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz ok. 10 tysięcy rysunków.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 12 LISTOPADA WOLNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie