MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące kielczan wzięły udział w 96. obchodach Święta Niepodległości (WIDEO, zdjęcia)

Redakcja
To już 96. raz cieszyliśmy się z odzyskania niepodległości. Tegoroczne obchody święta 11. listopada były niezwykle udane. Dopisała zarówno piękna pogoda , jak również mieszkańcy, którzy tłumnie przybyli na uroczystości.
Święto Niepodległości w Kielcach 2014

Święto Niepodległości w Kielcach 2014

Nabożeństwo w kieleckiej katedrze odprawił biskup Kazimierz Ryczan. Podczas homilii mówił o historii kraju i bohaterach walczących o niepodległą Polskę. Wspominał wybitne osobowości - Stefana Wyszyńskiego, Jana Pawła II, ludzi Kościoła, którzy zasłużyli się dla kraju. Dobrze wypowiedział się o zmarłym prezydencie Lechu Kaczyński, natomiast byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi zarzucał, że nie chciał polecieć do Katynia na ważne dla kraju uroczystości w dniu, w którym doszło do tragedii narodowej w Smoleńsku.

Po homilii uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie po raz pierwszy obchodzono Święto Niepodległości. Na miejscu oblężonym już przez mieszkańców oczekiwano patriotycznego korowodu, w którym szli między innymi kombatanci, eurodeputowani,parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych i wojewódzkich. Szły reprezentacje służb mundurowych, organizacji społecznych, poczty sztandarowe szkół, harcerze, a także Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii imienia 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Uroczystości pod pomnikiem rozpoczęły się pokazem kadryla kawaleryjskiego, czyli paradą konną w wykonaniu kawalerzystów z kieleckiego szwadronu. Po odśpiewaniu hymnu państwowego po raz pierwszy w historii obchodów Święta Niepodległości doszło do uroczystej zmiany warty przed pomnikiem Piłsudskiego. Następnie głos zabrała Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski. Przypomniała trudną historię kraju, zachęcała do radości, a także wzywała do odpowiedzialności za to, co robimy w życiu codziennym. - Cieszmy się z odzyskania przez Polskę niepodległości. To powód do radowania, tym bardziej, że nasza droga do wolności nie była krótka ani łatwa. Historia uczy nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, dlatego mimo podziałów, powinniśmy szukać wspólnej drogi i tworzyć współczesny patriotyzm, który objawia się w naszych czynach, postawach, stosunku do wartości, a także udziale w życiu społecznym - mówiła wojewoda.

Po przemówieniu przyznano odznaczenia zasłużonym za działania na rzecz niepodległości, społeczności lokalnej, bezpieczeństwa, a także sumienne wykonywanie obowiązków. Ważnymi częściami ceremonii były również apel pamięci i salwy honorowe. Przed pomnikiem weterani wraz z zuchami zapalili znicze symbolizujące łączność pokoleń, a przedstawiciele władz - wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, prezydent Wojciech Lubawski i starosta Zdzisław Wrzałka złożyli wspólny wieniec.

Atrakcją uroczystości były kończące ją defilada pododdziałów oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie