Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące rolników złożyło wnioski o pomoc do świń i mleka. Czas do 18 marca

lima
Tysiące rolników złożyło wnioski o pomoc do świń i mleka. Czas do 18 marca
Tysiące rolników złożyło wnioski o pomoc do świń i mleka. Czas do 18 marca
Do piątku, 18 marca włącznie producenci świń i mleka mogą składać wnioski do Agencji Rynku Rolnego o przyznanie pomocy finansowej. Do oddziału terenowego w Kielcach świętokrzyscy rolnicy od 18 lutego złożyli już około 2,5 tysiąca wniosków i każdego dnia ich przybywa.

- Zainteresowanie wsparciem jest ogromne. W środę mieliśmy 940 wniosków o pomoc od producentów trzody i 1500 od producentów mleka. Dziennie dostajemy około 200 kolejnych wniosków - relacjonuje  Zbigniew Lewandowski, kierownik sekcji interwencji oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Kielcach. Wsparcie jest zorganizowane  w ramach rządowej pomocy,  podyktowanej niekorzystną sytuacją na rynku mleka oraz znacznym spadkiem cen trzody chlewnej w ubiegłym roku.

 

Komisja Europejska dla całego kraju przydzieliła kwotę blisko 29 milionów 950 tysięcy euro. Po zebraniu wszystkich wniosków i ich rozpatrzeniu, pieniądze zostaną podzielone na wszystkich. - Pewne jest że pomoc dla hodowców trzody, którzy kupują sztuki nie przekroczy 35 złotych na jedną, dla tych, którzy hodują świnie pochodzące z własnego gospodarstwa, maksymalna pomoc wyniesie 70 złotych. Z kolei producenci mleka maksymalnie otrzymają półtora grosza do kilograma - wyjaśnia Zbigniew Lewandowski.

Pieniądze, wedle zapowiedzi Agencji Rynku Rolnego, mają być wypłacone  do  30  czerwca tego roku na podstawie decyzji wydanych przez dyrektorów oddziałów terenowych agencji. Ostateczny termin wydania tych decyzji to 18 czerwca.  O pomoc do hodowli świń mogą ubiegać się rolnicy, którzy na dzień 30 września 2015 roku utrzymywali nie więcej niż 2 tysiące zarejestrowanych sztuk, od 1  października  do 31  grudnia  2015  roku  sprzedali z  przeznaczeniem  do  uboju co najmniej 5, ale nie więcej niż 2 tysiące świń objętych kodem CN  0103  92  19  lub  loch  objętych  kodem  CN  0103  92  11,  od  1  października  2015  roku do  7  stycznia  2016 roku sprzedali co  najmniej 5  świń  na  ubój w rzeźni, informacje o tym muszą być zawarte w rejestrze zwierząt.

Z kolei o pomoc do mleka  mogą ubiegać się rolnicy, którzy ostatnim roku kwotowym wprowadzili do obrotu nie mniej niż 15 tysięcy kilogramów mleka i w chwili złożenia wniosku hodowali co najmniej trzy  krowy  typu mlecznego bądź  kombinowanego. Krowy nie mogą mieć więcej lat niż dwa i muszą być zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt. Co ważne, wsparcie  będzie  udzielone  do  maksymalnie  300 tysięcy kilogramów mleka   wprowadzonego do obrotu.

Co o pomocy rządowej sądzą sami rolnicy. Składający wnioski,   których spotkaliśmy w oddziale Agencji Rynku Rolnego przyznawali, że wsparcie nie jest takie, jakiego potrzebują. - Jednak, gdy wszystko jest tanie i nie jesteśmy otrzymać dobrej ceny za żaden produkt, złożyliśmy wnioski i, licząc, że zostaną wydane decyzje pozytywne, cieszymy się z takiej - powiedzieli panowie z powiatu koneckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie