Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczono pamięć obrońcy Westerplatte Jana Zdeba z gminy Małogoszcz. W Kozłowie odsłonięto poświęconą mu tablicę. Zobacz zdjęcia

Oprac.: Mateusz Zapart
Tablicę poświęconą pamięci obrońcy Westerplatte Jana Zdeba odsłonili jego potomkowie wraz z rodzinami. Zobacz przebieg uroczystości na kolejnych slajdach
Tablicę poświęconą pamięci obrońcy Westerplatte Jana Zdeba odsłonili jego potomkowie wraz z rodzinami. Zobacz przebieg uroczystości na kolejnych slajdach MiG Małogoszcz
W Zespole Placówek Oświatowych w Kozłowie, w gminie Małogoszcz miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej janowi Zdebowi z Lasochowa, który był jednym z obrońców Westerplatte. Tablicę poświęconą jego pamięci odsłonięto w środę, 10 stycznia.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej obrońcy Westerplatte Janowi Zdebowi pochodzącemu z Lasochowa

W środę, 10 stycznia, w Zespole Placówek Oświatowych w Kozłowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej pochodzącego z Lasochowa podporucznika Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej Jana Zdeb, jednego z obrońców Westerplatte pochodzącemu z gminy Małogoszcz. Innymi obrońcami Westerplatte pochodzącym z gminy byli Bolesław Nidziński i Bolesław Więckowicz.

Jan Zdeb urodził się 21 października 1915 roku w Lasochowie w gminie Małogoszcz, zmarł 6 stycznia 1999 roku. Obecnie spoczywa on na Cmentarzu Starym w Kozłowie. Syn Wincentego i Katarzyny z Jastrzębów. Do odbycia służby wojskowej powołany został w 1938 roku do 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Na Westerplatte przybył 17 marca 1939 roku jako karabinowy. W czasie obrony początkowo walczył na placówce "Prom", a po jej zniszczeniu w obsadzie wartowni numer 1. Po kapitulacji jako jeniec wojenny przebywał w Stalagu I A, wykonując prace budowlane i polowe do wiosny 1945 roku. Wraz z wycofującymi się przed linii frontu Niemcami został ewakuowany na Suwalszczyznę. Podczas próby ucieczki z obozu jenieckiego został schwytany i osadzony w obozie w Stutthof. W przebraniu kobiety jeszcze tego samego dnia udało mu się uciec. 23 maja 1945 roku był już w Lasochowie. Nominację na stopień podporucznika w stanie spoczynku otrzymał dopiero w 1989 roku. Odznaczono go także Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Uroczystość odsłonięcia tablicy uświetniła rodzina Jana: syn Julian oraz córki Kazimiera Raus oraz Krystyna Świerczyńska. Wraz ze swoimi rodzinami, małżonkami, wnukami oraz prawnukami dokonali oni aktu odsłonięcia tablicy. Nie zabrakło też rodzin innych żołnierzy walczących na Westerplatte powiązanych z gminą Małogoszcz. Następnie tablica została poświęcona oraz pobłogosławiona przez proboszcza parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kozłowie, ksiądz Jerzy Korona.

W swoim przemówieniu burmistrz Małogoszcza Piotrowski szczególną uwagę zwrócił na to jak ważną jest pamięć o tragicznych wydarzeniach jakie dotknęły nasz kraj w przeszłości, a także jak ważna jest współpraca z pasjonatami historii takimi jak Tomasz Warzyński, z którego inicjatywy tablicami pamiątkowymi uhonorowano obrońców Westerplatte związanych z małogoską ziemią. Tego typu inicjatywy pielęgnują pamięć o historii naszego kraju oraz bohaterów walczących o wolność Polski. Burmistrz odczytał także list Józefa Bryka, wojewody świętokrzyskiego.

Podczas uroczystości najważniejsze chwile z życia Jana Zdeba zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Kozłowie w formie niezwykłej akademii. Po uroczystości w szkole delegacje złożyły znicze na grobie Jana Zdeba w asyście Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando LOK Survival.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Zdebowi była efektem współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem „Lokalni Patrioci”, Urzędu Miasta i Gminy w Małogoszczu, Zespołu Placówek Oświatowych w Kozłowie oraz Adama Pakuły, który wykonał oraz zamontował tablicę w szkole.

W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział między innymi: doktor Robert Piwko - naczelnik delegatury IPN w Kielcach, Jakub Mularczyk – inspektor w Referacie Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach, Dariusz Skrzyniarz – asystent prasowy delegatury IPN w Kielcach, Paweł Faryna – starosta jędrzejowski, Maria Barańska – wicestarosta jędrzejowski, Marcin Piszczek – burmistrz Jędrzejowa, Izabelz Maroń - radna Rady Miejskiej w Małogoszczu, Stanisław Włodarczyk – radny Rady Miejskiej w Małogoszczu, Maria Słabisz – sołtys sołectwa Kozłów, Maria Sosnowska – sołtys sołectwa Lasochów, Józef Laska – przewodniczący Gminnej Rady Seniorów w Małogoszczu, podpułkownik Michał Jankiewicz, który reprezentował komendanta Centrum Przygotowań do misji zagranicznych w Kielcach pułkownika Adama Włoczewskiego, major Andrzej Tomczyk - zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku Zdroju, podporucznik Daniel Woś - rzecznik prasowy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Michał Barczyński – komendant Komisariatu Policji w Małogoszczu, Magdalena Wiklina- pasjonatka historii i nauczycielka w Szkole Podstawowej imienia 24 Lutego 1863 Roku w Małogoszczu, Marek Godlewski – Kustosz Pamięci Urzędu Miasta w Jędrzejowie, Anna i Halina Stypuła –właściciele Izby Pamięci w Lasochowie, doktor Stanisław Gieżyński – właściciel dworu w Ludyni, Jarosław Kowalski – prezesa Stowarzyszenia Pamięci NSZ Ziemi Włoszczowskiej, Alicja Zawłocka – przewodnicząca Rady Rodziców.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości uczczenia pamięci obrońcy Westerplatte Jana Zdeba:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie