Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczeni z Politechniki odnieśli kolejny sukces. Chcą zrewolucjonizować polski przemysł

Oprac. /dota/
Od lewej: Jakub Takosoglu, Sławomir Błasiak i Paweł Łaski  z manipulatorem. To urządzenie może być używane w medycynie.
Od lewej: Jakub Takosoglu, Sławomir Błasiak i Paweł Łaski z manipulatorem. To urządzenie może być używane w medycynie. Politechnika Świętokrzyska
Kieleccy uczeni z Politechniki Świętokrzyskiej odnieśli kolejny wielki sukces. Pomysł, ich autorstwa, na wykorzystanie równoległego manipulatora typu delta ze sztucznymi muskułami pneumatycznymi został najwyżej oceniony przez komisję konkursową, w ramach przedsięwzięcia TANGO, uruchomionego z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Projekt kierowany przez doktora Pawła Łaskiego, zakłada opracowanie koncepcji oraz wykonanie prototypu manipulatora o zamkniętym łańcuchu kinematycznym typu Delta, o trzech stopniach swobody. Do napędu manipulatora wykorzystane zostaną sztuczne mięśnie pneumatyczne, które w porównaniu ze znanymi i powszechnie stosowanymi rozwiązaniami wyróżniają się przede wszystkim łagodnym startem i łagodnym zatrzymaniem. Ponadto sztuczne mięśnie pneumatyczne posiadają dużą odporność na przeciążenia, charakteryzują się wysoką dynamiką, brakiem efektu ruchu skokowego oraz co najważniejsze, bardzo małym zużyciem sprężonego powietrza, przez co należą do grupy napędów energooszczędnych.

- Cechy muskułów pneumatycznych dobrze oddają zachowanie organizmów żywych. Manipulatora można używać z powodzeniem w medycynie lub rehabilitacji. Roboty tego typu bardzo często są używane do układania rzeczy na liniach produkcyjnych - informuje doktor Paweł Łaski.

Warunkiem otrzymania pełnego dofinansowania, jest znalezienie partnera z przemysłu, który pomoże zespołowi z politechniki wprowadzić produkt na rynek. - Rozmowy z przedsiębiorcami zainteresowanymi wdrożeniem manipulatora do produkcji już trwają. Będziemy szukać więcej niż jednego partnera - mówi doktor Łaski.

Konstruktorzy zwycięskiego zespołu badawczego są miedzy innymi twórcami łazika marsjańskiego, z którym zdobyli II miejsce w zawodach łazików marsjańskich ERC 2014 European Rover Challeng. Wynalazek manipulatora typu delta z powodzeniem startował w Ogólnopolskim Konkursie Student Wynalazca, zdobył srebrny medal na 42. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie