MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczennica „starego” koneckiego ogólniaka wśród najlepszych historyków w Polsce

Marzena Kądziela
Kinga Balińska z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej z nauczycielką historii i opiekunka świętokrzyskiej grupy Barbarą Wojciechowską
Kinga Balińska z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej z nauczycielką historii i opiekunka świętokrzyskiej grupy Barbarą Wojciechowską Marzena Kądziela
Kinga Balińska wraz z kolegą z Kielc i koleżanką z Połańca wywalczyli trzecie miejsce na IV Olimpiadzie Solidarności.

To wielki sukces drugoklasistki z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Końskich i jej nauczycielki historii Barbary Wojciechowskiej. Miejsce na podium jest ogromnym osiągnięciem, gdyż w tegorocznej edycji konkursu brało udział ponad 3200 osób z całej Polski.

Olimpiada Solidarności to ogólnopolski konkurs wiedzy o najnowszej historii Polski z lat 1970-1990.
– W etapie wojewódzkim odbywającym się w połowie marca tego roku Kinga Balińska, uczennica klasy II A o profilu humanistycznym zajęła pierwsze miejsce – informuje nauczycielka historii ze „starego” liceum Barbara Wojciechowska. – W ten sposób Kinga znalazła się w trzyosobowej grupie reprezentującej nasze województwo na finale we Wrocławiu. Do Kingi dołączyli Patryk Warchoł z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach i Julia Papierska z Liceum Ogólnokształcącego w Połańcu. Ja zostałam opiekunką zespołu.

Zanim młodzież znalazła się na ogólnopolskim finale, organizatorzy zaprosili przedstawicieli wszystkich województw na spotkanie studyjne do Gdańska, które trwały cztery dni.
– Na warsztatach poznawaliśmy tajniki filmowania – opowiada Kinga. – Mieliśmy zajęcia teoretyczne i praktyczne. Ciekawe były także warsztaty z autoprezentacji prowadzone przez aktora Teatru Wybrzeże Roberta Ninkiewicza. Zajęcia odbywały się w Edukacyjnym Centrum Solidarności. Organizatorzy zaprosili nas także na zwiedzanie pięknego Gdańska.

Po warsztatach przyszedł czas na pracę. Trzyosobowy świętokrzyski zespół miał do wykonania film na temat „Postawy młodzieży wobec przemian politycznych w Polsce w latach 1970 1989”. Kinga i Julia pisały teksty, Patryk zajął się montażem filmu. Barbara Wojciechowska nadzorowała pracę młodzieży. Film nie mógł przekroczyć kwadransa.

W minionym tygodniu ekipy z każdego z województw spotkały się we Wrocławiu w Centrum Historii „Zajezdnia”. Tam należało zaprezentować film i odpowiedzieć przed komisją, na czele której stał wybitny historyk profesor Jerzy Eisler, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, na szczegółowe pytania. Świętokrzyska młodzież uplasowała się na trzecim miejscu. Olimpiadę wygrała drużyna z województwa warmińsko-mazurskiego. Drugie miejsce zajęło województwo małopolskie.
- To była ogromna satysfakcja stanąć wśród najlepszych podczas uroczystej gali – dodaje Kinga. – Każdy z nas otrzymał stypendium w wysokości 1000 złotych, bon na pięć publikacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz nagrody rzeczowe.

Jak dodaje Barbara Wojciechowska, Kinga, absolwentka Gimnazjum w Rudzie Malenieckiej, już w pierwszej klasie wykazała się rozległą wiedzą historyczną. Jako pierwszoklasistka zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie „Żołnierze Wyklęci. Bohaterowie Niezłomni” organizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.

ZOBACZ TAKŻE:
W szkołach ubywa etatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie