Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennice gimnazjum w Cieszkowach odkrywają historię błogosławionej

Adam Ligiecki
Kamila Derlatka (z lewej) i Alicja Paczkowska podczas pobytu w Krakowie  mogli zobaczyć miejsce pochówku Zofii Czeskiej.
Kamila Derlatka (z lewej) i Alicja Paczkowska podczas pobytu w Krakowie mogli zobaczyć miejsce pochówku Zofii Czeskiej. ARCHIWUM PRYWATNE
Co może łączyć współczesne nastolatki... z kobietami baroku? Kamila Derlatka i Alicja Paczkowska, uczennice Gimnazjum imienia Armii Krajowej w Cieszkowach, postanowiły znaleźć odpowiedź na to frapujące pytanie.

Z niewielką pomocą Krzysztofa Nurkowskiego, nauczyciela historii, który zachęcił dziewczęta, by wzięły udział w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Muzeum w Wilanowie. Zatytułowanym - „Kobiety baroku” właśnie.

Odważna i dynamiczna

Konkurs - mówiąc najogólniej - polegał na wyborze znaczącej kobiety żyjącej w epoce baroku. Należało opisać jej życie i działalność, dokumentując to źródłami historycznymi.
- Nie zamierzam ukrywać, że w dużej mierze był to mój wybór - uśmiecha się Krzysztof Nurkowski. - To ja podpowiedziałem uczennicom Zofię Czeską. Osobę związaną z naszą „małą ojczyzną“. Niesamowicie odważną i dynamiczną kobietę żyjącą na przełomie XVI i XVII wieku. Kamila i Ala powiedziały „tak“ - dodaje historyk z Czarnocina.

Po inne kontynenty

Błogosławiona matka Zofia Czeska z Maciejowskich. Urodziła się w 1584 roku, prawdopodobnie w Budziszowicach koło Czarnocina. Nie ma jednak 100-procentowej pewności, gdyż księgi z tego okresu zostały zniszczone. Pewne jest natomiast, że parafia, do której należała rodzina Maciejowskich, miała kościół w Czarnocinie.

- Wybór naszej „kobiety baroku” padł na Zofię Czeską z Maciejowskich. Jesteśmy z tego dumne. To niezwykła postać, chcemy ją odkryć dla naszej, lokalnej świadomości historycznej - mówią Kamila Derlatka i Alicja Paczkowska.

Zofia Czeska, choć błogosławiona, nie żyła w klasztorze. Wręcz przeciwnie, była mężatką - bezdzietną, a po śmierci małżonka - nawet mimo prób... porwania jej przez nowego kandydata na męża - pozostała w stanie wdowim. Założyła Dom Panieński. Utworzyła również pierwszą na ziemiach polskich szkołę świecką dla dziewcząt. Jej sława - a można spotkać się z takimi opiniami - sięga po inne kontynenty.

Wizyta w Krakowie

Barok to kierunek w kulturze europejskiej, datowany od końca XVI wieku do XVIII wieku. Jak przybliżyć tę epokę naszym gimnazjalistkom? Krzysztof Nurkowski umówił młode historyczki na spotkanie z doktor Renatą Gąsior ze Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Krakowie. Autorką wielu publikacji na temat Zofii Czeskiej, postulatorką jej procesu kanonizacyjnego.
W jesienną, słoneczną sobotę udali się we trójkę do Krakowa. Siostra Renata oprowadziła ich po miejscach, które należały do Zofii Czeskiej. Podarowała też wiele materiałów, publikacji na temat błogosławionej. Osoby, która wspierała chorych, biednych i samotnych.

Nasza mała cegiełka
Rozstrzygnięcie konkursu „Kobiety baroku” nastąpi w grudniu. Niezależnie od werdyktu jury, Kamila i_Ala już wygrały.
- Myślę, że praca dziewcząt dołoży małą cegiełkę do rozpropagowania wiekopomnego dzieła Zofii Czeskiej. I to jest najważniejsze - podkreśla Krzysztof Nurkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie