Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie liceum imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach wśród najzdolniejszej młodzieży w Polsce. Biorą udział w obozie naukowym

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Uczniowie liceum imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach wśród najzdolniejszej młodzieży w Polsce. Biorą udział w obozie naukowym.
Uczniowie liceum imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach wśród najzdolniejszej młodzieży w Polsce. Biorą udział w obozie naukowym. Anna Liminowicz/materiały ADAMED SmartUP
Trzech uczniów z województwa świętokrzyskiego rozpoczęło 8. obóz naukowy organizowany przez ADAMED SmartUP dla uzdolnionej młodzieży w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Nasi uczniowie znaleźli się w gronie 50 młodych badaczy i badaczek w wieku od 14 do 19 lat, którzy przez 2 tygodnie wezmą udział w wykładach i zajęciach praktycznych, doświadczą samodzielnej pracy w laboratorium oraz nawiążą przyjaźnie i wieloletnie relacje naukowe.

Nasi uczniowie w gronie najzdolniejszej młodzieży w Polsce

Oskar, Antoni i Jan - uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach, biorą udział w kolejnej edycji prestiżowego obozu naukowego ADAMED SmartUp. Inauguracja tegorocznego obozu odbyła się w niedzielę, 17 lipca w Warszawie.

Jak co roku, uczestnicy i uczestniczki obozu rozpoczęli pracę w ramach 4 grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżyniera i robotyka, fizyka i nowe technologie. Młodzi naukowcy wyboru dokonali już wiosną, kiedy to o swoich zainteresowaniach opowiadali Radzie Naukowej programu. Jakie zajęcia wybrali nasi uczniowie?

Młodzi medycy
Uczestnicy i uczestniczki zainteresowani naukami medycznymi, podczas zajęć będą mogli nauczyć się szycia chirurgicznego, potrenować przygotowanie do operacji, zachowując wszelkie zasady sterylności i samodzielnie wykonać testy antybiotyków oraz substancji bakteriobójczych. Podczas warsztatów zajmą się też psychologiczną stroną pracy lekarza – porozmawiają o etyce tego zawodu i przećwiczą wywiad z pacjentem.

W tych zajęciach bierze udział dwóch naszych uczniów: Oskar Leksa oraz Antoni Bartkowiak z Kielc.

Przyszli inżynierowie i inżynierki podczas 2-tygodniowego obozu wezmą udział w zajęciach z symulatorem lotu, zbudują własne modele samolotów i będą mieli możliwość pracy z dronami oraz robotami mobilnymi. Spotkają się także ze studentami i studentkami z koła astronautycznego.

Umysł fizyka
Pasjonaci i pasjonatki fizyki rozpoczęli zajęcia, podczas których poznają skomplikowane zagadnienia krystalografii, fizyki kwantowej oraz podstawy fizyki statystycznej i fizyki ciała stałego. W czasie obozu będą mieli szansę samodzielnego wykonywania eksperymentów. Do grupy fizycznej został przyjęty Jan Jagodziński z Mójczy, uczeń liceum świętej Jadwigi Królowej w Kielcach.

Grupa chemiczna i biochemiczna zajmie się hodowlą kultur bakterii i kryształów białka. Podczas trwających przez dwa tygodnie zajęć uczniowie dowiedzą się, jak wyglądają cykle życiowe wirusów. Będą mieli też okazję usłyszeć, w jaki sposób funkcjonuje świat nauki, kto może tworzyć publikacje i jak teoria splata się z praktyką, na przykład podczas odkrywania nowych leków i terapii.

Warto przypomnieć, że w zeszłorocznej edycji programu, wzięła udział Zuzanna Kieres, również uczennica Liceum Ogólnokształcącego imienia świętej Królowej Jadwigi w Kielcach. Zobacz:

Najzdolniejsza młodzież

- Siatkę zajęć edukacyjnych na obóz naukowy ADAMED SmartUP tworzymy tak, by dać uczestnikom jak najwięcej przestrzeni do samodzielnego wykonywania eksperymentów. Nauki STEM bazują właśnie na doświadczaniu – podkreśla Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP i dodaje – Grono obozowe to najbardziej utalentowana młodzież w Polsce, którą wyłoniliśmy w wieloetapowej rekrutacji. Dlatego też współpracujemy ze światowej klasy naukowcami, aby w trakcie obozu zapewnić im zajęcia wykraczające poza standardowy program szkolny i stworzyć niepowtarzalną okazję do kontaktu z nauką.

Obóz to jednak nie tylko nauka
Jednym z istotnych celów programu ADAMED SmartUP jest też integracja młodych naukowców. Podczas wydarzeń organizowanych przez Fundację Adamed spotykają się nastolatkowie z całej Polski, którzy podzielają zainteresowanie naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Podczas dwóch tygodni obozu mają okazję pracować w grupach i poznawać się w trakcie wspólnie realizowanych projektów. Uczestnicy i uczestniczki biorą też udział w warsztatach kulinarnych, wycieczkach do ośrodków badawczych czy Mock Interviews.

- Te spotkania bardzo często owocują wieloletnimi przyjaźniami. Wielu uczestników poznaje w programie swoich przyszłych partnerów naukowych. Nie szukając daleko: w maju tego roku Adrianna Jażdżewska i Jan Kozłowski z 7. edycji zostali najmłodszymi uczestnikami VI Ogólnopolskiej Konferencji Genetycznej „Genomica”, a w pracy nad ich projektem naukowym wspierał ich absolwent 5. edycji, Karol Sadowski – opowiada Martyna Strupczewska.

A obóz naukowy to dopiero początek przygody…
We wrześniu 10 osób zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP. Laureaci i laureatki przez kolejnych 10 miesięcy wezmą udział w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych. Dodatkowo, po roku intensywnej pracy 3 z nich otrzyma stypendium finansowe w wysokości 40 tysięcy złotych, które będą mogli przeznaczyć na swój dalszy rozwój i spełnianie naukowych marzeń.

ADAMED SmartUP już nie tylko w Polsce
Od 3 lat program ADAMED SmartUP zaprasza do udziału młodzież nie tylko z Polski, ale również z Wietnamu. Wietnamska edycja realizowana jest we współpracy ze Szkołą Średnią imienia Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi. W tym roku trójka laureatów wyróżnionych w ramach międzynarodowej edycji po raz pierwszy przyjechała do Warszawy. Hoa, Hanh i Hoan uczestniczą w części wykładów i zajęć praktycznych, ale też biorą udział w integracji z rówieśnikami z Polski oraz poznają polską kulturę podczas zwiedzania.

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat. Jego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju młodzieży szczególnie uzdolnionej w tym obszarze. Dotychczas na obozy naukowe zaproszonych zostało 400 uczniów z całej Polski, 70 z nich zostało laureatami nagrody głównej, a 18 nastolatków otrzymało stypendium finansowe.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za naszych uczniów!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie