Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie na IX Europejskim Zlocie Gwiaździsty

Michał IMOSA
Zespół taneczny Promyczek z Michałowa zaprezentował najpiękniejszy polski taniec narodowy - krakowiaka.
Zespół taneczny Promyczek z Michałowa zaprezentował najpiękniejszy polski taniec narodowy - krakowiaka. Irena Imosa
Na IX Europejski Zlot Gwiaździsty przywędrowali do Kliszowa uczniowie z czterech powiatów. W tym miejscu rozegrała się najkrwawsza bitwa wojny z 1702 roku.

Czterema trasami z czterech powiatów około 400 uczniów, w tym harcerzy, dotarło w sobotę rano do Kliszowa, aby wziąć udział w IX Europejskim Zlocie pod hasłem "Tożsamość i pamięć".

Grupy młodych wędrowców powitali: komendant zlotu, harcmistrz Wiesława Zając, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Mariusz Kudasiewicz oraz wójt gminy Kije Krzysztof Słonina, który dziewięć lat temu zainicjował te spotkania. Zebrani wspólnie odśpiewali hymn narodowy.

LEKCJA HISTORII

Rajdy gwiaździste są okazją do spotkań dzieci i młodzieży, w tym niepełnosprawnych, uczczenia pamięci ofiar najkrwawszej bitwy wojny północnej z 1702 roku, prezentacji artystycznych, podsumowania akcji profilaktycznej "Zachowaj trzeźwy umysł". Zlot jest przede wszystkim znakomitą lekcją historii w miejscu szczególnie upamiętnionym wielką bitwą żołnierzy z wielu krajów.

Tutaj słowa o pojednaniu i pokojowym współistnieniu narodów, wolności i tolerancji nabierają wyjątkowego wymiaru. Mówił o tych wartościach proboszcz kijskiej parafii, ksiądz Wiesław Kita, który skupił uwagę młodych słuchaczy na znaczeniu słowa "wolność". Duchowny wraz z zebranymi modlił się za dusze wszystkich poległych w wojnach i bitwach, jakie na przestrzeni dziejów miały miejsce na całym Ponidziu.

KRWAWA BITWA

Rys historyczny wydarzeń sprzed ponad trzech wieków przedstawiła Dominika Szynal, uczennica Zespołu Placówek Oświatowych w Kijach, która przypomniała jak ważnym miejscem w dziejach regionu, a nawet Europy jest Kliszów. - Tutaj w 1702 roku stoczona została najbardziej krwawa bitwa wojny północnej, w której wojska szwedzkie pod dowództwem Karola XII starły się z wojskami saskimi, dowodzonymi przez króla Augusta II, po stronie którego walczyły wojska polskie pod dowództwem hetmana Hieronima Lubomirskiego. Miały tu miejsce ostatnie w dziejach szarże czterech chorągwi polskiej husarii. Z batalii zwycięsko wyszły wojska szwedzkie Karola XII. Straty armii saskiej wynosiły około 2000 zabitych i 700 rannych, natomiast armii szwedzkiej - 1000 zabitych i 900 rannych - mówiła Dominika Szynal.

KRAKOWIAK I NAGRODY

Finałem części oficjalnej było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy obelisku upamiętniającym bitwę. Potem rozpoczął się program artystyczny, wypełniony przepięknymi patriotycznymi strofami, piosenkami i tańcami. Wspaniale zaprezentował się w swoim krakowiaku zespół taneczny Promyczek z Michałowa, imponujący był również taniec cygański w wykonaniu uczennic Zespołu Placówek Oświatowych w Kijach pod kierunkiem Elżbiety Nogackiej.

Dla uczestników zlotu przygotowano poczęstunek i wiele innych atrakcji, w tym tor łuczniczy, na którym pod okiem trenera Grzegorza Woźniczki swoich sił mógł spróbować każdy. Wręczono także nagrody dla laureatów akcji "Zachowaj trzeźwy umysł", a każdy mógł podziwiać wystawę zarówno prac plastycznych, jak i dokonań projektów realizowanych w gminie Kije przy wsparciu dotacji unijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie